Zavřít reklamu

Každý operační systém od Applu je unikátní nejen z hlediska funkcí, ale také tapety. Prakticky každý rok se tak můžeme těšit na novější grafické zpracování s novějším podkladem. Za poslední roky však cupertinský gigant změnil přístup a tapety poměrně zásadně obměnil. Zatímco ještě nedávno se v případě systémů iOS a macOS spoléhal na báječné fotografie z přírody, dnes je tomu úplně jinak. Namísto nich totiž pracuje s abstraktní grafikou.

V případě iOS je tato změna patrná již delší dobu, u macOS si s ní Apple víceméně pohrává od časů macOS 11 Big Sur. V jádru se však drží stejné myšlenky – zobrazení přírody – akorát to nyní dělá trošku jinak. Otázkou ale zůstává, proč se vlastně jablečná společnost rozhodla pro tuto změnu a z jakého důvodu v ní bude dost možná i pokračovat.

Abstraktní grafika pro vykreslení benefitů

Samozřejmě Apple se pro přechod od fotografií na abstraktní grafiku nerozhodl náhodou a tuto změnu měl dopředu dost dobře propočítanou. Abstrakt s sebou přináší řadu výhod. Její kombinace se zářivými barvami a propracovanými texturami totiž dokonale vykresluje schopnosti Retina displejů s podporou HDR. Pokud tedy uživatel/zákazník uvidí dané Apple zařízení, tak bude prakticky na místě ohromen kvalitou jeho obrazovky, na čemž má svůj podíl právě i použitá tapeta.

U vykreslování HDR to ale ještě nekončí. Následně je tu totiž ještě jedna poměrně zásadní věc. Apple v posledních letech čelí nemalé kritice i ze strany vlastních uživatelů, kteří si stěžují na nepraktický a nevkusný horní výřez obrazovky. Ten můžeme již od roku 2017 najít v iPhonech a nově také v 14″/16″ MacBoocích Pro a MacBoocích Air s čipem M2 (2022). Výřez zrovna dvakrát nezlepšuje podobu displeje a působí tak jako rušivý element, což je pochopitelně potřeba nějak rozumně eliminovat. Použití správné tapety se pak ukázalo jako adekvátní řešení.

Operační systémy: iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 a macOS 13 Ventura

Co nás čeká v budoucnosti

Do budoucna se dá očekávat, že bude Apple pokračovat v současně nastaveném trendu, díky čemuž se můžeme těšit na nové a nové abstraktní tapety. Jejich novější podoba jde navíc ruku v ruce se změnami napříč jablečnými operačními systémy. Ty totiž vynikají především svou jednoduchostí a dobře zpracovaným uživatelským prostředím, k čemuž se abstrakt jednoduše hodí. Samozřejmě každý uživatel nemusí být fanouškem této změny. To si ostatně uvědomuje i sám Apple, a proto vždy nabízí i klasické alternativy ze starších systémů.

Zdali se Apple někdy vrátí k fotografiím je samozřejmě nejasné. Jak už jsme zmínili výše, lze spíše očekávat, že bude v abstraktních tapetách pokračovat i nadále. Zajímavým řešením by mohla být kombinace obou způsobu. V takovém případě by každý operační systém stavěl na klasické foto-tapetě, ke které by se však vytvořila příslušná abstraktní grafika.

Redaktor, student marketingu a milovník indického jídla. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.