Zavřít reklamu

V září 2017 nás Apple představil pořádnou náloží zajímavých produktů. O slovo se samozřejmě přihlásil očekávaný iPhone 8 (Plus), který byl ale následně doplněn dvěma zcela revolučními produkty. Řeč je samozřejmě o iPhonu X a bezdrátové nabíječce AirPower. Oba produkty si prakticky ihned získaly nevídanou pozornost, která se v případu iPhonu X ještě umocnila s jeho vstupem na trh. Naopak nabíječka AirPower byla zahalena řadou tajemství a na její příchod jsme si museli ještě počkat.

Jablíčkáři se proto pravidelně ptali, kdy se vlastně dočkáme jejího vydání, ke kterému se Apple stále neměl. Cupertinský gigant až v březnu 2019 přišel s poměrně šokujícím vyjádřením – celý projekt AirPower zrušil, jelikož jej nedokázal ve spolehlivé a dostatečně kvalitní podobě dotáhnout do konce. Jak je ale možné, že Apple selhal ve vývoji vlastní bezdrátové nabíječky, když je jimi trh doslova zahalen, a proč by o produkt nemusel být zájem ani dnes?

Nezdařený vývoj

Jak už jsme zmínili výše, Applu se bohužel nepodařilo dotáhnout vývoj do konce. Ztroskotal totiž na tom, co mělo být hlavní výhodou AirPower – možnost položit zařízení kdekoliv na podložku pro inicializaci nabíjení, nehledě na to, o jaké Apple zařízení se bude jednat. Bohužel to se cupertinskému gigantovi nepodařilo. Běžné bezdrátové nabíječky totiž fungují tak, že na každé potenciální zařízení je v konkrétním místě indukční cívka. Přestože se chtěl Apple odlišit od konkurence a přinést skutečný posun vpřed na poli bezdrátových technologií, tak ve finále na tom bohužel pohořel.

Letos v září to bude již 5 let od představení AirPower. Když se ale vrátíme k vyjádření Applu z roku 2019, kdy oznamoval ukončení vývoje, můžeme si všimnout, že v něm zmiňoval své budoucí ambice. Podle nich Apple nadále důvěřuje v bezdrátové technologie a bude činit tak, aby přinesl posun do této oblasti. Ostatně od té doby se jablíčkářskou komunitou prohnalo hned několik spekulací a úniků, podle nichž by měl Apple nadále pracovat na vývoji této nabíječky a snažit se ji přinést v alternativní podobě, nebo dotáhnout původní vývoj zdárně do konce. Otázkou ale zůstává, zda má takový produkt vůbec smysl, a jestli by se v představené podobě dočkal očekávané popularity.

AirPower Apple

Potenciální (ne)popularita

Když totiž vezmeme v potaz náročnost celkového vývoje, aby bylo vůbec možné dosáhnout zmiňované výhody, respektive možnosti položit zařízení kdekoliv na nabíjecí podložku, můžeme víceméně počítat s tím, že se něco takového propíše do samotné ceny. Právě proto je otázkou, zda by jablíčkáři byli ochotni zaplatit danou sumu peněz za tento prémiový produkt. O tom se ostatně doposud vedou rozsáhlé debaty na diskuzních fórech. Jablíčkáři se v nich ale víceméně shodují na tom, že na AirPower již kompletně zapomněli.

Zároveň se objevují názory, že jako nástupce AirPower lze vnímat technologii MagSafe. Svým způsobem se jedná o bezdrátovou nabíječku právě se zmiňovanou možností, kdy lze zařízení víceméně položit, kam jen chcete. O zarovnání se totiž v tomto konkrétním případě postarají magnety. Zdali je tohle dostačující náhrada už musí posoudit každý sám.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.