Zavřít reklamu

Jednou z nejzásadnějších funkcí, kterou zdejší jablíčkáři doposud nemají k dispozici, je jednoznačně česká Siri. Siri je chytrou asistentkou od Applu, která nám dokáže pomoct s nejrůznějšími problémy, zodpovědět naše otázky, případně skrze hlasové příkazy ovládat chytrou domácnost. Obecně se tak jedná o poměrně zajímavou vychytávku s obrovským potenciálem. Je v tom ale háček. Musíme si totiž vystačit s angličtinou, jelikož s češtinou si Siri bohužel nerozumí. Jenže proč?

Jako zásadní důvod se uvádí, že jakožto Česká republika jsme pro Apple malý trh, kvůli čemuž, zjednodušeně řečeno, nemá smysl přinášet zdejší lokalizaci. Jablečné společnosti by se to tak s velkou pravděpodobností nevyplatilo, protože pokud ano, už dávno bychom českou Siri měli. Otázkou také je, co konkrétně určuje, že jsme malým trhem. Dle všeho totiž o počet obyvatel či HDP na obyvatele nejde.

Počet obyvatel

Podle dat z Českého statistického úřadu měla Česká republika k poslednímu prosinci 2021 10,516 milionů obyvatel. V porovnání se světovými velmoci jsme skutečně jen malým drobečkem, který tvoří asi jen 0,14 % z celé světové populace. Z tohoto hlediska se tak zdá být logické, že zde českou Siri nemáme. Jenže je nutné si uvědomit, že lokalizaci této hlasové asistentky nemají pouze v anglicky mluvících zemích, Německu, Číně a dalších státech, ale také v podstatně menších zemích. Například takové Nizozemsko mělo v roce 2020 přes 17,1 milionů obyvatel a podpoře Siri se normálně těší.

Siri FB

Tuto funkci si ale mohou užít i obyvatelé podstatně menších (z hlediska počtu obyvatel) zemí, kde jsou krásným příkladem severské státy Evropy. Podpoře se totiž těší například norština, finština a švédština. Jenže Norsko má „pouze“ 5,4 milionů obyvatel, Finsko asi 5,54 milionů obyvatel a Švédsko 10,099 milionů obyvatel. Všechny jsou tedy v tomto ohledu menší než my. Uvést si můžeme také Dánsko s 5,79 miliony obyvatel. Abychom se ale nedívali jen na onen sever, můžeme zamířit i jinam. Podporou totiž disponuje i hebrejština, tedy úřední jazyk státu Izrael, kde najdeme 8,655 milionů obyvatel. Všechna tato data pochází ze serveru worldometers z roku 2020.

Výkonnost ekonomiky

Zajímavý je také pohled na výkonnost naší ekonomiky. Ačkoliv máme více obyvatel než zmiňované státy, tak z hlediska zmiňované výkonnosti za nimi zaostáváme. Podle dat ze Světové banky, které pochází z roku 2020, činilo HDP Česka 245,3 miliard amerických dolarů. Na první pohled se jedná o poměrně slušnou sumu, jenže když ji srovnáme s ostatními, uvidíme nemalé rozdíly. Například Norsko se totiž pyšní 362,198 miliardami dolarů, Finsko 269,59 miliardami dolarů a Švédsko 541,22 miliardami dolarů. HDP Izraele pak činí 407,1 miliard dolarů.

Má Česko málo jablíčkářů?

Jak už jsme zmínili výše, počet obyvatel v lokální podpoře Siri pravděpodobně nehraje velkou roli. Z tohoto důvodu nám tak zůstává už jen jediné vysvětlení, aneb že v Česku není dostatek jablíčkářů, aby se něco podobného vůbec vyplatilo. Zároveň je nutné vzít v potaz, že není jablíčkář jako jablíčkář. Apple, ostatně jako každá jiná soukromá společnost, potřebuje generovat zisk, a proto je pro něj zásadní prodávat nové produkty. Proto do tohoto nemůžeme tak úplně zahrnovat lidi, kteří roky fungují s jedním iPhonem.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Stačí se podívat na minimální mzdy kde nejdou ve zmíněných zemích pod 30 000 a plat je kolem 80-100 000. Logicky pro ně ceny Apple produktů nejsou tak nedostupné jak u nás pro většinu nakupujících.

    Pak je tedy otázkou, zda má cenu kupovat tyto předražené hračky, když nám Apple nemá zájem poskytovat plnohodnotné služby. Nebo jinak. Cena zařízení by se měla také odvíjet od portfolia dodávaných a lokalizovaných služeb.

celý text

Čtěte více.