Zavřít reklamu

Elektronická zařízení vytvářejí teplo, což je jejich přirozené chování. Tím, jak si jednotlivé komponenty předávají informace a tím, jak samy pracují, právě teplo vzniká. Také proto mají ty nejvýkonnější smartphony ocelový nebo hliníkový rám, díky kterému mohu vnitřní teplo lépe odvádět. Znáte ale ideální provozní teplotu iPhonu? 

Aktuální léto je poměrně horké a není zcela výjimečné, že při používání vašeho iPhonu pociťujete jeho zahřívání. Nemusíte přitom dělat žádné náročné operace, a už to v dlani cítíte. Apple svá zařízení konstruuje tak, aby sice dobře pracovaly v širokém rozsahu teplot, ale mají své limity. 

Provozní a skladovací teploty 

Sám Apple u nich právě také provozní teploty uvádí. Pokud tedy používáte iPhone nebo iPad, Apple u nich doporučuje používat je v prostředí s teplotou od nuly do plus 35 °C. Právě tento rozsah je tedy brán jako provozní teplota. Pokud bychom se ale měli bavit o optimálním teplotním rozmezí, je to poměrně úzké. Pohybuje se totiž mezi 16 až 22 °C. Jasně z toho tedy plyne, že léto ani zima nejsou zrovna ty roční období, kdy je našim iPhonům a iPadům nejlépe.

Provozní teplota je ale jiná od té skladovací. U ní jasně vyplývá to, že je zařízení vypnuté. Jedná se o sklady, kde zařízení čekají na své nové majitele, ale toto rozmezí určuje i to, v jakých teplotách se mohou zařízení převážet třeba právě do distribuce, nebo ve kterých je máte skladovat v domácnosti při jejich neaktivitě. Je-li tedy zařízení vypnuté, je tento rozsah teplot od – 20 °C do 45 °C. Stejný rozsah skladovacích teplot platí i pro MacBooky, ale jejich provozní teplota je stanovena na rozpětí od 10 do 35 °C. 

Obecně tedy platí, že ať už vlastníte jakékoli zařízení Applu, nevystavujte ho v provozu teplotám vyšším než řečených 35 °C. Na teploty je nejnáchylnější baterie, u které by v takovém případě mohlo dojít k trvalému snížení její kapacity. Jednoduše pak už vaše zařízení nevydrží na jedno nabití tak, jako dosud.

iPhone potřebuje před použitím vychladnout 

Pokud se zařízení zahřívá úvodním nastavením, obnovením ze zálohy, bezdrátovým nabíjením, používáním aplikací a her nebo streamováním videa, je to pořád normální chování a neměli byste se jím dostat do mezních hodnot. Pokud tak ale budete činit ve vysokých okolních teplotách, přesáhnete řečených 35 °C velice snadno. Typicky jde třeba o navigaci v autě se současným nabíjením iPhonu.

Teplota

Apple do svých iPhonů implementoval ochranné prvky, kdy splňují bezpečnostní standardy platných pro informační technologie podle IEC 60950-1 a IEC 62368-1, v Evropě jsou pod označením EN60950-1. Znamená to, že když dosáhne iPhone mezních hodnot, typicky se zastaví bezdrátové nabíjení, ztmavne vám, nebo úplně zčerná, displej, mobilní přijímač se přepne do úsporného režimu, nepůjde aktivovat LED a klesne výkon určený pro aplikace a další funkce telefonu. Je to jasný indikátor toho, že je třeba zařízení ochladit, jinak následuje obrazovka informující vás o přehřátí, kdy už nemůžete zařízení používat (nouzové volání ale funguje).

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Sčernanie obrazovky. Na pláži mi úplne odchádzal displej – stmavovanie, tak že telefón bol nepoužiteľný. iPhone Maxpro – pritom Samsung a sraré SE fungovalo pri tých istých teplotách normálne. Po dovolenke som telefón predal, nechcem mať zariadenie tak náchylné na teplotu. Je to škoda, lebo konkurencia to zvláda..

    Mám úplně stejnou zkušenost s iPhone 13pro. Starší iphony fungovaly na pláži tak že se displej neztmavoval. Napadá mě, že by to mohlo souviset s tím pro motion displejem…

celý text

Čtěte více.