Zavřít reklamu

Již po dobu několika dnů vás na našem magazínu pravidelně zásobujeme různými články, které souvisí s novými Macy s čipy M1. Jak MacBook Air M1, tak i 13″ MacBook Pro M1 se nám totiž zároveň podařilo získat do redakce. Doposud jste se mohli dočíst například o tom, jak si tyto Macy vedou ve výdrži, popřípadě jak se na nich hraje. Výsledky prakticky všech testů poukazují na to, že čipy Apple Silicon drtí procesory Intel prakticky na všech frontách. V rámci tohoto článku se společně podíváme na porovnání startu a načtení systému u Macu s Intelem a M1.

Pokud jste společně s námi sledovali představení nových Maců s čipem M1, tak si dost možná pamatujete jeden úsek, ve kterém Craig Federighi otevřel jeden z jablečných počítačů, který se okamžitě načetl. Ještě předtím řekl: „Váš Mac se nyní okamžitě probudí z režimu spánku, stejně jako iPhone či iPad,“ což záhy potvrdil. Co si každopádně budeme nalhávat – načtení macOS zařízení z režimu spánku nikdy nebylo nějak extra dlouhé a ve většině případech trvalo v rámci pár sekund. V redakci jsme se tak rozhodli změřit především rozdíl mezi dobou, kterou Macy s Intelem a M1 potřebují ke svému zapnutí. Kromě toho jsme změřili také dobu, za kterou se jablečné systémy přihlásí do systému. Oba dva Macy, konkrétně MacBook Air (2020) Intel a MacBook Air M1, jsme testovali za naprosto stejných podmínek. Ani v jednom z Maců nebyla nainstalována žádná aplikace třetí strany, zároveň byla obě zařízení po čisté instalaci nejnovější dostupné verze macOS Big Sur.

Prvně jsme se rozhodli změřit, jak dlouho trvá zapnutí samotného systému – tedy dobu od momentu, kdy stisknete zapínací tlačítko, po zobrazení přihlašovací obrazovky. V tomto případě měl navrch MacBook Air s procesorem Intel – konkrétně se načetl za 11.42 sekund, kdežto Airu s M1 to trvalo 23.36 sekund. Přihlášení do systému ihned po startu pak Airu s Intelem trvalo dlouhých 29.26 sekund, Air s M1 byl v systému za pouhých 3.19 sekund. Pak jsme obě zařízení odhlásili a znova přihlásili – nyní už byla doba prakticky srovnaná. Konkrétně se bavíme o 4.61 sekundách pro Air s Intelem a 2.79 sekundách pro Air s M1. Co se týče zobrazení displeje po otevření víka, tak u MacBooku Air (2020) s procesorem Intel jsme se dopracovali k 2.11 sekundám, u MacBooku Air s M1 pak k 0.56 sekundám. Airu s Intelem trval kompletní start systému po sečtení 40.86 sekund, Airu s M1 pak 26.55 sekund.

MacBook Air M1 a 13″ MacBook Pro M1 koupíte zde

Veškeré testy byly provedeny třikrát, nepočítali jsme s nejlepším a nejhorším výsledkem.

MacBook Air (2020) Intel MacBook Air M1
Doba od zapnutí po načtení přihlašovací obrazovky 11.42 sekund 23.36 sekund
Načtení systému po přihlášení (fresh start) 29.26 sekund 3.19 sekund
Opětovné přihlášení do systému (po odhlášení) 4.61 sekund 2.79 sekund
Rozsvícení displeje po otevření víka 2.11 sekund 0.56 sekund
Celková doba zapnutí a načtení (fresh start) 40.86 sekund 26.55 sekund
.