Zavřít reklamu

Pokud jste posledních několik týdnů po novém roce neměli hlavu v písku, tak vám zajisté neuniklo nespočet věcí, které se za tak krátkou chvíli udály. Zmínit můžeme například masivní propad uživatelů chatovací aplikace WhatsApp, a to kvůli změně podmínek používání, anebo rozmach nové sociální sítě Clubhouse. A právě tomuto druhému tématu se budeme věnovat v tomto článku. Řekneme si, co to Clubhouse vlastně je, proč vznikl, k čemu slouží, jak se do něj můžete dostat a mnoho dalších informací. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Je pro vás Clubhouse to pravé ořechové?

Vezmeme to pěkně popořadě. Prvně si řekněme, co to vlastně Clubhouse je a pro koho je určený – to abyste věděli, zdali vás vůbec tato aplikace bude nějakým způsobem zajímat. Já osobně jsem tento nový trend zaregistroval již v rané fázi jeho rozmachu. Zcela upřímně jsem se ale nechtěl upínat na další sociální síť, tudíž jsem ji žádným způsobem nesledoval. Později mi ale kamarád věnoval pozvánku do této aplikace, která je pro využití aplikace nutná, a já jsem se nakonec rozhodl Clubhouse nainstalovat a vyzkoušet. Přesně dle mého očekávání se jedná o dalšího „žrouta času“ a „zabijáka nudy“. Pokud tedy máte plný stůl různých papírů a nespočet připomínek, tak si aplikaci neinstalujte. Nejspíše toho totiž budete litovat.

clubhouse_app6

Jak Clubhouse funguje?

Clubhouse je aplikace, ve které s lidmi komunikujete pouze prostřednictvím hlasu. Neexistuje žádná možnost pro vyjádření se v textové podobě. Jestliže se chcete jakkoliv vyjádřit, tak je nutné, abyste se přihlásili o slovo a začali mluvit. V rámci aplikace Clubhouse se nachází především různé místnosti, ve kterých se řeší určité téma. Tyto místnosti jsou rozděleny na dvě skupiny – řečníky a posluchače. Když se do nějaké místnosti přesunete, tak se automaticky řadíte mezi početnější skupinu posluchačů a posloucháte, jak mezi sebou vedou konverzaci řečníci. Pokud byste se chtěli k nějakému názoru řečníků vyjádřit, tak se musíte přihlásit o slovo s tím, že vás moderátoři místnosti mohou do skupiny řečníků přesunout. Poté už jen stačí zapnout mikrofon a říci, co máte na srdci.

Pro připojení se potřebujete pozvánku

Pokud byste se chtěli do Clubhouse přidat, tak věřte, že to v současné chvíli není úplně jednoduché. Ne, že by byla složitá samotná registrace, to určitě ne. Jak jsem ale zmínil výše, tak pro připojení se do zmíněné aplikace potřebujete pozvánku. Tuto pozvánku můžete získat například od vašeho kamaráda či kohokoliv jiného. Každý nový uživatel získá možnost rozeslat dvě pozvánky s tím, že při aktivním používání aplikace může získat několik dalších navíc. Jednotlivé pozvánky se vždy vážou na telefonní číslo, nikoliv na přezdívku či jméno. Pokud tedy někomu budete chtít pozvánku věnovat, tak je nutné, abyste zvolili správné telefonní číslo uživatele. Proslýchá se však, že by se měl tento pozvánkový systém brzy zrušit, a že by měl být Clubhouse k dispozici klasicky pro všechny.

Aplikaci Clubhouse stáhnete zde

První krůčky po spuštění

Jestliže se vám podařilo pozvánku do Clubhouse získat, tak už vám nezbývá nic jiného, než se pustit do instalace aplikace a registrace. Hned na začátek je ale nutné podotknout, že je Clubhouse v současné době k dispozici jen na iOS – na Androidu si jej tedy uživatelé neužijí. I to by se ale brzo mělo změnit, jelikož tým vývojářů již nyní podle dostupných informací pracuje na verzi aplikace právě pro Android. Po spuštění aplikace musíte do příslušného pole zadat vaše telefonní číslo, na které jste obdrželi pozvánku. Poté se autorizujte kódem, který vám přišel, a nastavte si jméno a příjmení, které by mělo být pravé, společně s přezdívkou. Poté se vrhněte na vložení fotografie a vyberte, o které zájmy máte zájem. Na další obrazovce se vám objeví seznam uživatelů, kteří nějakým způsobem vyhovují vašim požadavkům, potažmo zájmům – ty můžete ihned začít sledovat.

Místnosti, uživatelé a kluby

Jednotlivé místnosti se vám v Clubhousu objeví na domovské stránce aplikace. Zobrazují se přesně podle toho, jaké máte vybrané zájmy, a jaké sledujete uživatele. Veškeré místnosti jsou pouze dočasné a po skončení debaty zaniknou, zároveň je nelze žádným způsobem vyhledávat. Jestliže tedy nějakou místnost opustíte a budete se k ní chtít vrátit, tak musíte na domovské stránce sjíždět dolů tak dlouho, dokud se vám opět neobjeví. Určitým způsobem si můžete pomoci v případě, že začnete sledovat jedince, kteří se v konkrétní skupině často nachází. Poté se vám budou na domovské stránce objevovat právě ty místnosti, ve kterých se nachází uživatelé, které sledujete. Vyhledávat můžete poté pouze samotné uživatele, anebo kluby, které mohou jedinci založit poté, co pravidelně několikrát po sobě vytvoří stejnou místnost.

clubhouse

Co se týče vytvoření vlastní místnosti, tak se nejedná o nic složitého. Stačí ve spodní části obrazovky klepnout na Start a room, kde si poté vyberete typ místnosti a témata, o kterých se v místnosti bude hovořit. Dobrou zprávou je, že se při používání Clubhouse můžete přesunout také do jiné aplikace, anebo zařízení uzamknout. Aplikace totiž zvládne běžet na pozadí. Problém je pouze v tom případě, že se řadíte mezi řečníky. U těchto uživatelů je často nutné, aby stále pracovali s mikrofonem. Jakmile totiž začnete mluvit, je nutné mikrofon aktivovat, protože tehdy, kdy nemluvíte, tak byste jej měli vypnout, abyste nerušili ostatní.

Témata místností jsou rozmanitá

V Clubhouse naleznete doopravdy místnosti všeho druhu. V rámci nich si o konkrétním tématu můžete popovídat také s uživateli různé věkové kategorie. Není nic zvláštního na tom, že si v jedné místnosti začnou navzájem tykat řečníci, kdy jeden z nich má šestnáct let a druhý pak třeba pětačtyřicet. V zajímavých místnostech tak můžete získat perfektní přehled o tom, jaký mají na určitou věc názor jedinci z mladší generace, a také jedinci z té starší. Můžete si zde mimo jiné přijít pro různé rady, svěřit se s tím, co vás trápí, anebo jen tak jednoduše „poklábosit“. Mezi žhavá témata patří například fotografování, politologie, influenceři, marketing, anebo třeba sex, vztahy, seznamky a další. Samozřejmě v aplikaci můžete najít jedince, kteří se snaží zážitek v určité místnosti pokazit, každopádně ti jsou prakticky vždy aktivně vyhazováni moderátory.

Závěr

Určitě se teď rozmýšlíte nad tím, zdali byste si Clubhouse měli nainstalovat, anebo nikoliv. Všeobecně bych řekl, že záleží především na tom, jaká je náplň vašeho dne. Clubhouse je totiž zcela upřímně pro mnoho jedinců návykový, a tak se může stát, že na něm prosedíte klidně několik hodin v kuse, což se pak dokáže negativně projevit na pracovní morálce. Jestliže jste ale schopní se s využíváním sociálních sítí krotit, tak pro vás může být Clubhouse minimálně zajímavým – můžete se totiž přiučit novým věcem, často od naprostých přeborníků v oboru. Na Clubhouse totiž momentálně najdete také nespočet různých celebrit a známých tváří, potažmo známých hlasů. Někomu by pouze mohlo vadit „narušení“ soukromí. Všichni uživatelé, kteří vás sledují, mohou jednoduše zjistit, v jaké místnosti se nacházíte, a mimo to se do místnosti mohou připojit, aby si vás případně poslechli. Zároveň si myslím, že Clubhouse dokáže některým jedincům pomoci i se sociálním blokem.

Vyberte si ta pravá sluchátka pro využívání Clubhouse zde

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Ahoj pozvánku jsem nedostal ale normálně jsem aplikaci nainstaloval a normálně ji používám problém je že nevlastním žádnou pozvánku přitom jsem docela aktivní a při instalaci jsem nedostal 2 pozvánky který by člověk měl dostat. Poradí mi někdo?

celý text

Čtěte více.