Zavřít reklamu

I v poslední pracovní den jsme si pro vás připravili již tradiční IT souhrn. Dnes se podíváme na to, jak, kdy a proč přestanou sběrné dvory v Česku odebírat elektroodpad Samsungu. V další novince se budeme věnovat Samsungu také – konkrétně se podíváme na novou verzi Samsungu Galaxy Z Flip. Ve třetí novince se podíváme na ekonomické výsledky Twitteru a v poslední novince vás informujeme o překročení hranice 3 GHz u mobilních procesorů. Vrhněme se přímo na věc.

Sběrné dvory přestanou odebírat elektroodpad zařízení od Samsungu

Pokud máte doma nějaké starší zařízení od Samsungu, které se chystáte donést na sběrný dvůr, tak zbystřete. Sběrné dvory totiž od srpna letošního roku přestanou elektroodpad Samsungu odebírat. Je to kvůli tomu, že společnost Asekol, která donedávna tento odpad odebírala, neprodloužila se Samsungem smlouvu. Tato smlouva nebyla prodloužena již na začátku letošního roku a Asekol sbíral veškerý elektroodpad od Samsungu až doteď na své vlastní náklady. To ale neznamená, že Samsung nemá smlouvu s nějakou jinou společností. Tuto smlouvu se Samsungem podepsala již na začátku roku společnost REMA Systém. Ta však bohužel elektroodpad Samsungu stále nesbírá, a to kvůli tomu, že se prozatím nedohodla s většinou sběrných dvorů.

Společnost Asekol podle mluvčího sbírala až doteď všechen elektroodpad Samsungu na své náklady z toho důvodu, aby nevznikl negativní dopad na životní prostředí. Od srpna ale s tímto Asekol končí, jelikož nedostává od Samsungu na recyklaci ani korunu, zatímco REMA Systém ano a prozatím nehnula ani prstem. Budoucí počínání společnosti REMA Systém zůstává záhadou. Podle dostupných informací je připravena začít uzavírat smlouvy se sběrnými dvory, nikdo ale neví, proč až nyní. Zajímavý je také fakt, že společnost REMA Systém na svých stránkách delší dobu zobrazovala různé instituce a místa, na kterých mohli lidé odkládat elektroodpad. Ona místa a instituce však o tom, že by měly sloužit jako sběrné dvory, nic nevěděly.

Nová verze Samsungu Galaxy Z Flip

Letos v únoru jsme se dočkali představení první generace Samsungu Galaxy Z Flip – skládacího „véčka“, které přišlo s displejem po celé své ploše. Nyní jsme se však dočkali představení nového modelu. Změny jsou však na první pohled spíše nepatrné. Prakticky všechny se totiž udály v hardwaru. Zatímco první generace dotykového „véčka“ od Samsungu disponovala procesorem Snapdragon 855, za což Samsung schytal lehkou kritiku, tak druhá generace přichází s momentálně nejvýkonnějším mobilním čipem (mimo procesory od Apple). Tento čip nese název Snapdragon 865+ a informovali jsme vás o něm v jednom z minulých souhrnů. Snapdragon 865+ se nachází například v herní mašině Asus ROG Phone 3. Zmíněný procesor doplňuje 8 GB paměti RAM a 256 GB úložiště. Samozřejmostí je u tohoto procesoru, na rozdíl od toho původního, podpora sítě 5G. Zatímco první generace startovala na cenovce 41 990 korun, nový model bude nejspíše o tisíc korun dražší. Přijdou vám podobná zařízení s ohebnými displeji revoluční, anebo si myslíte, že se jedná o nesmysl? Uvítali byste podobné ohdebné zařízení i od Applu? Dejte nám to vědět do komentářů.

Samsung Galaxy Z Flip:

Ekonomické výsledky Twitteru

Když se řekne termín „sociální síť“, tak většinu z vás zajisté napadne Facebook anebo Instagram, popřípadě jakákoliv jiná síť z impéria Facebook. Stále tady ale jsou různé výjimky, které (prozatím) k impériu Facebook nepatří, což je jedině dobře. Jednou z takových sociálních sítí je Twitter, který se stává čím dál tím populárnějším. Tato společnost dnes uvolnila na světlo světa finanční výsledky za druhý kvartál roku 2020 a i přesto, že počet uživatelů této sociální sítě narostl, tak zisky šly bohužel dolů. Ke Q2 2020 je čistá ztráta Twitteru 1,2 miliardy dolarů, provozní ztráta poté 124 milionů dolarů. Ještě vloni však byl provozní ztráta nebyla, naopak byl zisk v hodnotě 76 milionů dolarů. Co se týče počtu denních uživatelů, kterým se zobrazuje reklama, tak v tomto případě šla čísla nahoru, konkrétně o 34 % na 186 milionů uživatelů.

Hranice 3 GHz u mobilních procesorů překonána

Zatímco v případě desktopových procesorů výrobci atakují hodnotu taktu 6 GHz (ne-li 7 GHz), tak to samé se nedá tvrdit o mobilních procesorech. Nejvýkonnější mobilní procesory momentálně mají takt stanoven okolo 2 GHz a více, směrem k téměř 3 GHz. Hranici 3 GHz se však delší dobu nedařilo prolomit, až doposud. O překonání se zasloužil již zmíněný procesor Snapdragon 865+, který se objeví v mnohých vlajkových lodích od různých výrobců telefonů s Androidem. Prozatím se tento procesor nachází jen v již zmíněném Asus ROG Phone 3, a také v novém modelu Samsungu Galaxy Z Flip. Počítá se s tím, že se tento procesor zanedlouho objeví v zařízeních od Xiaomi, Motoroly, Sony, OnePlus a dalších. I přesto, že má Snapdragon 865+ hned osm jader, tak je nutné podotknout, že jen jedno z nich, to nejvýkonnější, překonává hranici 3 GHz, konkrétně 3.1 GHz. Další tři jádra poté běží na taktu 2.42 GHz a zbylá čtyři jádra, která se řadí mezi úsporná, běží na frekvenci 1.8 GHz. Hlavním důvodem, proč nedochází k prolamování větších taktů, je chlazení mobilních telefonů. Zatímco v případě počítačů je k dispozici aktivní chlazení buď vzduchem či dokonce vodou, tak procesory v mobilních jsou v 99 % zařízení chlazeny pasivně.

SoC Qualcomm Snapdragon 865
Zdroj: Qualcomm
.