Zavřít reklamu

Dnešní díl naší pravidelné rubriky s názvem Souhrn dne se kompletně ponese ve znamení sociálních sítí. Nejprve přijde na řadu TikTok, u kterého je v plánu zavedení nové funkce schvalování komentářů před jejich zveřejněním. Novou funkci chystá také Facebook – je určená tvůrcům a bude jim umožňovat monetizaci i u velmi krátkých videí. V poslední řadě pak přijde řeč na Instagram, jehož odlehčená verze se právě pomalu šíří do světa.

Milejší komentáře na TikToku

Populární sociální síť spouští ve své sekci komentářů novou funkci. Ta má výrazně omezit výskyt urážlivých komentářů, které by mohly nést znaky kyberšikany. Tvůrci, kteří působí na TikToku, budou nově moci využít funkci, v jejímž rámci bude možné schvalovat komentáře diváků před tím, než je bude možné zveřejnit. Zároveň se také v příslušné sekci nově objeví vyskakovací upozornění, které uživatele ještě před zveřejněním jeho komentáře vyzve k tomu, aby se zamyslela, zda jeho příspěvek náhodou není nevhodný nebo urážlivý. Tato funkce by uživatelům měla umožnit před zveřejněním komentáře zpomalit a zamyslet se nad tím, zda jím někomu nemohou ublížit. Tvůrci již teď mají na TikToku k dispozici funkci, která jim umožňuje částečně filtrovat komentáře na základě klíčových slov. Podle vyjádření TikToku mají zmíněné dvě nové funkce pomoci k udržení podporujícího, pozitivního prostředí, ve kterém se tvůrci budou moci primárně soustředit na zvýšení své kreativity a nalezení té správné komunity. TikTok není jedinou sociální sítí, která v poslední době podniká kroky k větší kontrole nad komentáři – zástupci Twitteru například minulý měsíc uvedli, že testují podobnou funkci, která má vést k zamyšlení nad zveřejňovaným příspěvkem.

Monetizace videí na Facebooku

Společnost Facebook se tento týden rozhodla, že rozšíří možnosti monetizace na své sociální síti. Cesta k dalšímu výdělku pro tvůrce nepovede jinak než přes reklamu. Ředitel divize pro monetizaci v rámci aplikace Facebook, Yoav Arnstein, v jednom ze svých blogových příspěvků uvedl, že tvůrci na Facebooku nově získají příležitost si vydělat tím, že do svých krátkých videí zařadí reklamy. Tato možnost sice na Facebooku není žádnou novinkou, dosud ji ale tvůrci mohli využít pouze u videí, jejichž stopáž činila minimálně tři minuty. K přehrávání reklam obvykle došlo po třiceti sekundách videa. Nyní bude možné přidat reklamu také k videím, které budou mít stopáž o jedné minutě. Arnstein uvedl, že se Facebook chce zaměřit na monetizaci u krátkýchg videí, a že bude v dohledné době testovat reklamy, které by se měly podobat samolepkám ve Facebook Stories. Monetizace samozřejmě nebude pro každého – jednou z podmínek by mělo být například 600 tisíc zhlédnutých minut za posledních šedesát dní, nebo pět a více aktivních nebo Live videí.

Instagram Lite jde do světa

Se společností Facebook bude souviset také třetí zpráva našeho dnešního souhrnu. Facebook totiž začíná postupně distribuovat do celého světa svou aplikaci Instagram Lite. Jak název napovídá, jedná se o odlehčenou verzi populární aplikace Instagram, která bude určena především těm uživatelům, kteří vlastní starší nebo méně výkonné smartphony. Testování aplikace, jejíž velikost se pohybuje okolo 2 MB, již nějakou dobu probíhá ve vybraných zemích světa. Tento týden aplikace Instagram Lite oficiálně vyšla ve 170 zemích světa. Instagram Lite poprvé spatřil světlo světa v Mexiku v roce 2018, o dva roky později v květnu byl ale opět stažen z trhu a Facebook se jej rozhodl přepracovat. V září loňského roku se pak aplikace objevila v několika zemích. Zatím není jasné, v kterých zemích je nyní Instagram Lite k dispozici – s největší pravděpodobností ale půjde zejména o oblasti, kde internetové připojení nedosahuje zrovna závratných rychlostí. V zemích jako je Německo, Velká Británie nebo Spojené státy nebyl Instagram Lite v době psaní tohoto článku zatím k dispozici. Jasné není zatím ani to, zda Facebook plánuje rozšíření této aplikace také pro starší zařízení s operačním systémem iOS.

Film V síti online zdarma ke zhlédnutí

Zhruba rok po své kinopremiéře, do které částečně zasáhla koronavirová pandemie, se na televizní obrazovky dostal kontroverzní dokument V síti Báry Chalupové a Víta Klusáka. Film, ve kterém trojice plnoletých hereček ztvárnila dvanáctileté dívky a pohybovala se na diskuzních webech a sociálních sítích, odvysílala v polovině tohoto týdne Česká televize. Ti, kteří film nestihli, ale nemusí zoufat – snímek je ke zhlédnutí v archivu iVysílání.

Film V síti můžete online zhlédnout zde.

.