Zavřít reklamu

Dnes je to přesně pětašedesát let, co se narodil spoluzakladatel a ředitel společnosti Apple Steve Jobs. Jobs stál v době svého působení ve společnosti Apple u zrodu nespočtu revolučních a převratných produktů, a jeho práce dodnes inspiruje řadu lidí po celém světě napříč různými obory.

Steve Jobs se narodil jako Steven Paul Jobs 24. února roku 1955 v kalifornském San Francisku. Vyrostl v péči adoptivních rodičů v San Francisco Bay Area a počátkem sedmdesátých let minulého století nastoupil na Reed College, odkud byl prakticky záhy vyhozen. Následující roky strávil kromě jiného cestováním po Indii a studiem zenbuddhismu. V té době koketoval také s halucinogeny, a tuto zkušenost o něco později označil za “jednu ze dvou nebo tří nejdůležitějších věcí, které kdy v životě udělal”.

V roce 1976 založil Jobs se Stevem Wozniakem společnost Apple, z jejíž produkce vzešel počítač Apple I, následovaný o rok později modelem Apple II. V osmdesátých letech začal Jobs u osobních počítačů prosazovat v té době netradiční grafické uživatelské rozhraní a ovládání za pomoci myši. Zatímco počítač Lisa se s příliš masovým přijetím na trhu nesetkal, první Macintosh z roku 1984 již slavil významnější úspěch. Rok po vydání prvního Macintoshe ale Jobs po neshodách s tehdejším ředitelem Applu Johnem Sculleym firmu opustil.

Založil vlastní společnost s názvem NeXT a od společnosti LucasFilm odkoupil divizi Pixar (původně Graphics Group). Společnosti Apple se bez Jobse příliš dobře nedařilo. V roce 1997 firma odkoupila Jobsův NeXT a Jobs se zanedlouho stal nejprve prozatímním, posléze “trvalým” ředitelem Applu. V “postNeXTovské” éře vzešel z dílny Applu například barevný iMac G3, iBook a další produkty, pod Jobsovým vedení se zrodily také služby jako iTunes či App Store. Postupně spatřil světlo světa operační systém Mac OS X (nástupce původního Mac OS), který čerpal z platformy NeXTSTEP od NeXTu, na svět přišla také řada inovativních produktů, jako byl iPhone, iPad či iPod.

Steve Jobs proslul kromě jiného také svým svérázným projevem. Laická i odborná veřejnost dodnes vzpomíná na Apple Keynotes v jeho podání, do historie vstoupil ale také projev, který Steve Jobs pronesl v roce 2005 na půdě Stanford University.

Steve Jobs byl mimo jiné držitelem Národní medaile za technologii z roku 1985, o čtyři roky později byl magazínem Inc. prohlášen za podnikatele desetiletí. V roce 2007 ho magazín Fortune označil za nejvlivnějšího člověka v oblasti podnikání. Poct a ocenění se ale Jobs dočkal i po svém skonu – v roce 2012 získal in memoriam cenu Grammy Trustees, v roce 2013 byl jmenován Disney legendou.

Steve Jobs zemřel na následky rakoviny slinivky v roce 2011, podle slov jeho nástupce Tima Cooka je ale jeho odkaz ve filosofii společnosti Apple pevně zakořeněn i nadále.

.