Zavřít reklamu

Rok 2020 je tu, a přestože názory lidí na to, kdy vlastně začíná nová dekáda, se různí, svádí tento letopočet k různým bilancím uplynulých deseti let. Výjimkou není ani společnost Apple, která do roku 2010 vstoupila se zbrusu novým iPadem a již úspěšně rozjetou popularitou iPhonu. V průběhu uplynulých deseti let se toho u cupertinského giganta stihlo stát opravdu hodně, proto si pojďme applovskou dekádu zrekapitulovat.

2010

iPad

Rok 2010 byl pro Apple jedním z těch zásadních – firma totiž vydala svůj první iPad. Když ho 27. ledna Steve Jobs představil veřejnosti, ozývaly se i skeptické hlasy, tablet se ale nakonec stal jedním z nejúspěšnějších produktů v historii Applu. Firma šla tehdy svým způsobem proti proudu – v době, kdy iPad vyšel, se řada konkurentů Applu snažila na trhu prorazit s netbooky. Na malé, nepříliš nákladné a – upřímně řečeno – zřídkakdy kdovíjak výkonné laptopy si jistě pamatujete. Jobs se na trend netbooků rozhodl odpovědět vydáním tabletu, který podle jeho názoru mnohem lépe splňoval to, co si uživatelé i výrobci původně slibovali od netbooků. Opět se ukázalo, že na Jobsově citátu o tom, že lidé nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete, něco opravdu je. Uživatelé si „placku“ s 9,7-palcovým displejem zamilovali a začali ji používat pro práci i zábavu v každodenním životě. Mimo jiné se ukázalo, že pro jisté druhy práce a další aktivity „v terénu“ je zkrátka lepší multi-touch displej se specifickým uživatelským rozhraním spíše než nepříliš pohodlný a nepříliš skladný netbook. Applu se navíc podařilo navrhnout iPad tak, aby skutečně představoval hodnotný a výkonný kompromis mezi smartphonem a laptopem, a vybavil ho nativními aplikacemi, s jejichž pomocí mohli uživatelé bez problémů proměnit svůj tablet v mobilní kancelář. Postupem času se z iPadu díky vylepšením i díky rozdělení do více modelů stal variabilní nástroj pro práci i zábavu.

Kauza Adobe Flash

S vydáním iPadu byla spojena i nejedna kontroverze. Jednou z nich bylo rozhodnutí Applu nepodporovat Adobe Flash ve svém webovém prohlížeči. Apple propagoval spíše technologii HTML5 a důrazně doporučoval její využívání i tvůrcům webových stránek. V době, kdy iPad spatřil světlo světa, byla ale technologie Flash opravdu hodně rozšířená, a většina videí a dalšího obsahu na webu se bez ní neobešla. Jobs však s tvrdohlavostí sobě vlastní trval na tom, že Safari nebude Flash podporovat. Dalo by se čekat, že Apple povolí pod nátlakem nespokojených uživatelů, kteří si v applovském webovém prohlížeči nemohli přehrát téměř nic, opak byl ale pravdou. Mezi společnostmi Adobe a Apple sice proběhla poměrně intenzivní přestřelka ohledně budoucnosti technologie Flash na webu, Jobs se ale nevzdal a dokonce v rámci argumentace napsal otevřený dopis, který je dosud k nalezení online. Argumentoval především tím, že používání technologie Flash má neblahý vliv na výdrž baterie i celkový výkon tabletu. Společnost Adobe na Jobsovy protesty reagovala vydáním Flash pluginu pro webové prohlížeče na zařízeních s OS Android – a právě v té chvíli se ukázalo, že Jobs se svými argumenty nemířil tak úplně vedle. Netrvalo dlouho a Flash byl opravdu postupně nahrazen technologií HTML5. Flash pro mobilní verze webových prohlížečů se nikdy pořádně neujal, a společnost Adobe v roce 2017 oficiálně oznámila, že desktopovou verzi Flashe definitivně pohřbí v letošním roce.

iPhone 4 a Antennagate

Nejrůznější kauzy se se společností Apple pojí již dlouhá léta. Jednou z těch relativně zábavných byla Antennagate, spojená s tehdy revolučním iPhonem 4. „Čtyřka“ se díky svému designu i funkcím stihla rychle stát doslova miláčkem spotřebitelů, a řada uživatelů tento model dodnes vyzdvihuje jako jeden z nejpovedenějších počinů Applu. Apple u iPhonu 4 přešel k elegantnímu designu, kombinujícímu sklo a nerezovou ocel, premiéru si zde odbyl i Retina displej nebo třeba funkce video hovorů FaceTime. Vylepšení se dočkal i fotoaparát smartphonu, který získal 5MP senzor, LED blesk a schopnost natáčet 720p HD videa. Další novinkou byla také změna v umístění antény, která se nakonec ukázala jako kámen úrazu. Začali se ozývat uživatelé, kteří hlásili výpadky signálu při telefonování. Anténa iPhonu 4 totiž při zakrytí rukou způsobovala selhávání hovorů. Přestože problémy s výpadky signálu zakoušela jen část zákazníků, aféra Antennagate nabyla takových rozměrů, že Steve Jobs musel kvůli jejímu řešení přerušit rodinnou dovolenou a uspořádat v polovině července mimořádnou tiskovou konferenci. Konferenci Jobs uzavřel prohlášením, že všechny telefony mají svá slabá místa, a Apple se rozhořčené zákazníky pokusil uklidnit programem bezplatného poskytnutí speciálních krytů, které měly problémy se signálem eliminovat.

MacBook Air

Na říjnové konferenci představila společnost Apple v roce 2010 mimo jiné i svůj první MacBook Air. Jeho tenký, lehký, elegantní design (stejně jako poměrně vysoká cena) všem vyrazil dech. Spolu s MacBookem Air přišla i řada novinek a vylepšení, jako byla třeba schopnost okamžitého probuzení laptopu se spánku ihned po otevření víka. MacBook Air byl v roce 2010 k sehnání v 11-palcové i 13-palcové verzi a rychle si získal obrovskou popularitu. V roce 2016 Apple ukončil výrobu jedenáctipalcových MacBooků Air a podobu svého superlehkého laptopu v průběhu let mírně pozměnil. Přibyly nové funkce a vlastnosti, jako je Touch ID nebo neblaze proslulá motýlí klávesnice. Na první MacBook Air řada uživatelů dodnes nostalgicky vzpomíná.

2011

Apple žaluje Samsung

Rok 2011 se u společnosti Apple zčásti nesl ve znamení „patentové války“ s firmou Samsung. V dubnu toho roku Apple podal na Samsung žalobu ohledně údajného odcizení unikátního designu a inovací iPhonu, které měl Samsung údajně použít u svých smartphonů řady Galaxy. Apple chtěl ve své žalobě dosáhnout toho, aby mu Samsung odváděl určité procento z prodeje svých smarpthonů. S celým procesem byla spojena řada kuriózních veřejných odhalení z archivů Applu počínaje zveřejněním prototypů výrobků a konče čtením interní firemní komunikace. Spor jako takový se ale – jak je v podobných případech ostatně zvykem – táhl až nesnesitelně dlouho, a k jeho definitivnímu ukončení došlo až v roce 2018.

iCloud, iMessage a PC-free

Rok 2011 byl velmi významným i pro iCloud, který s příchodem operačního systému iOS 5 nabyl na významu. Po neúspěchu s platformou MobileMe, která uživatelům za 99 dolarů ročně nabízela přístup k e-mailům, kontaktům a kalendáři v cloudu, přišlo řešení, které se skutečně ujalo. V počátcích vydávání iPhonu byli uživatelé do jisté míry odkázáni na propojení svých smartphonů s počítačem kvůli synchronizaci, a bez připojení k PC nebyla možná ani prvotní aktivace smartphonu. S uvedením iOS 5 (respektive iOS 5.1) se ale uživatelům konečně uvolnily ruce, a lidé tak mohli aktualizovat svá mobilní zařízení, operovat s kalendáři a e-mailovými schránkami nebo třeba upravovat fotografie i bez propojení smartphonu s počítačem. Apple začal svým zákazníkům nabízet bezplatných 5GB úložiště v iCloudu, za vyšší kapacitu je potřeba si připlatit, oproti minulosti se ale tyto platby značně snížily.

Smrt Steva Jobse

Steve Jobs – ani nikdo z jeho okolí – se ke svému zdravotnímu stavu nikdy veřejně příliš konkrétně nevyjadřoval. O jeho nemoci ale řada lidí věděla, a v jejím závěru Jobs opravdu nevypadal zdravě, což položilo základ mnoha spekulacím a domněnkám. Se svéhlavostí sobě vlastní ale spoluzakladatel Applu pracoval téměř do posledního dechu, a o svém odstoupení dal světu i zaměstnancům cupertinské společnosti vědět prostřednictvím dopisu. Jobs zemřel 5. října roku 2011, prakticky jen několik hodin poté, co Apple představil svůj iPhone 4S. Jeho smrt vyvolala řadu otazníků, týkajících se budoucnosti společnosti Apple. Tim Cook, kterého si Jobs pečlivě vybral za svého následníka, se dodnes potýká s neustálým srovnáváním se svým charismatickým předchůdcem, a tomuto osudu se s největší pravděpodobností nevyhne ani člověk, který v Applu v budoucnu převezme kormidlo po Cookovi.

Siri

Apple získal Siri v roce 2010, a celý rok usilovně pracoval na tom, aby ji v co nejlepší formě mohl oficiálně představit uživatelům. Siri přišla spolu s iPhonem 4S, a slibovala zcela nový rozměr hlasové interakce se smartphonem. V době svého uvedení se ale hlasová asistentka od Applu musela potýkat s četnými „dětskými nemocemi“, čítajícími selhávání, pády, neodpovídání a další problémy. Postupem času se Siri stala nedílnou součástí hardwaru od Applu, a neustále dochází k jejím zlepšování, byť by se mohlo zdát, že jen malými krůčky. V současnosti uživatelé Siri nejvíce využívají pro kontrolu počasí a nastavování časomíry či budíku

2012

Mountain Lion

Společnost Apple představila v polovině února roku 2012 svůj desktopový operační systém s názvem OS X Mountain Lion. Jeho příchod většinu veřejnosti opravdu překvapil, a to i způsobem, jakým se Apple rozhodl ho oznámit. Cupertinská společnost totiž dala přednost soukromým setkáním se zástupci médií před klasickou tiskovou konferencí. Mountain Lion je velmi důležitou součástí historie Applu, a to především proto, že s jeho příchodem firma přešla na roční frekvenci vydávání nových desktopových operačních systémů. Mountain Lion byl výjimečný také v tom, že byl vydán exkluzivně na Mac App Storu, a to za necelých dvacet dolarů pro neomezený počet instalací na jedno Apple ID. S bezplatnými aktualizacemi desktopových OS začala Apple až s příchodem OS X Mavericks v roce 2013.

Retina MacBook Pro

iPhony se Retina displejů dočkaly již v roce 2010, u počítačů to ale trvalo o něco déle. Uživatelé se Retiny dočkali až v roce 2012, a to u MacBooku Pro. Kromě zavedení Retina displeje společnost Apple zbavila – podobně jako u MacBooku Air – své laptopy optických mechanik ve snaze minimalizovat rozměry i celkovou váhu strojů, odstraněn byl i ethernetový port. MacBooky se dočkaly MagSafe konektoru druhé generace (také se vám po něm tak stýská?) a z důvodu nedostatečného zájmu ze strany spotřebitelů dal Apple sbohem sedmnáctipalcové verzi svého MacBooku Pro.

Apple Maps

Dalo by se říci, že neuplyne rok, aby u Applu nedošlo k nějaké kauze. Výjimkou nebyl ani rok 2012, který se zčásti nesl ve znamení kontroverze, spojené s Apple Maps. Zatímco rané verze operačního systému iOS spoléhaly na data z Google Maps, Steve Jobs o několik let později sestavil tým odborníků, který měl za úkol vytvořit vlastní applovský systém map. Apple Mapy si svou premiéru odehrály v roce 2012 u operačního systému iOS 6, velké nadšení ze strany uživatelů ale nesklidily. Aplikace sice nabídla řadu atraktivních funkcí, měla ale také řadu nedostatků a uživatelé si začali stěžovat na její nespolehlivost. Nespokojenost spotřebitelů – respektive její veřejné projevy – dosáhla takové úrovně, že se společnost Apple nakonec za Apple Mapy omluvila ve veřejném prohlášení.

Odchod Scotta Forstalla

Po nástupu Tima Cooka do vedení Applu došlo hned k několika zásadním změnám. Jednou z nich byl mírně kontroverzní odchod Scotta Forstalla z firmy. Forstall patřil mezi blízké přátele Steva Jobse a úzce s ním spolupracoval na softwaru pro společnost Apple. Po Jobsově smrti ale začaly kolovat spekulace o tom, že Forstallův konfrontační přístup je trnem v oku některým vedoucím pracovníkům. Když Forstall odmítl podepsat omluvný dopis k Apple Maps, byla to údajně poslední kapka, a necelý měsíc poté byl z firmy vyhozen.

2013

iOS 7

V roce 2013 přišla revoluce v podobě operačního systému iOS 7. Uživatelé na jeho příchod vzpomínají zejména v souvislosti s radikální změnou vzhledu ikonek na ploše iPhonu a iPadu. Zatímco někteří si změny, pro které iOS 7 položil základy, nemohou vynachválit, najde se i skupina uživatelů, která tento přechod nesla značně nelibě. Vzhled uživatelského rozhraní operačního systému pro iPady a iPhony získal výrazně minimalistický nádech. Apple ale ve snaze naservírovat nový iOS uživatelům co nejdříve zanedbal vývoj některých prvků, takže byl příchod iOS 7 spojen také s řadou nepříjemných počátečních chyb.

 

iPhone 5s a iPhone 5c

Rok 2013 se mimo jiné nesl také ve znamení nových iPhonů. Zatímco v uplynulých letech praktikovala společnost Apple model vydávání nového high-endového smartphonu se současným zlevněním předchozího modelu, v roce 2013 došlo vůbec poprvé k vydání hned dvou modelů najednou. Zatímco iPhone 5S představoval high-endový smartphone, iPhone 5c byl určen méně náročným zákazníkům. iPhone 5S byl k dostání v barevné variantě Space Grey a Gold, a byl vybaven čtečkou otisků prstů. iPhone 5c nebyl obdařen žádnými revolučními funkcemi, k dostání byl v pestrobarevných variantách a v plastu.

iPad Air

V říjnu roku 2013 oznámila společnost Apple obohacení své produktové řady iPadů. Tentokrát se jednalo o iPad Air s výrazně tenčími postranními rámečky, štíhlým šasi a o 25 % nižší hmotností. Vylepšení se dočkal přední i zadní fotoaparát, první Air ale postrádal funkci Touch ID, představenou u zmíněného iPhonu 5S. iPad Air nevypadal špatně, recenzenti si ale stěžovali na jeho nedostatečný přínos produktivitě  v době jeho vydání si totiž uživatelé mohli o funkcích typu SplitView jen zdát.

2014

Akvizice Beats

Společnost Apple odkoupila Beats v květnu roku 2014 za 3 miliardy dolarů. Po finanční stránce se jednalo o největší akvizici v dějinách Applu. Značka Beats byla již tehdy spojena především s prémiovou řadou sluchátek, Apple se ale zajímal především o její streamovací službu s názvem Beats Music. Pro Apple byla akvizice platformy Beats opravdu výhodná a položila mimo jiné základ k úspěšnému startu služby Apple Music.

Swift a WWDC 2014

Apple se v roce 2014 začal také mnohem intenzivněji soustředit na oblast programování a vývoje příslušných nástrojů. Ten rok představil Apple na WWDC řadu nástrojů, umožňujících vývojářům aplikací třetích stran ještě lepší integraci jejich softwaru do operačních systémů Applu. Aplikace třetích stran tak dostaly lepší možnosti sdílení, uživatelé zase mohli lépe a efektivněji využívat klávesnice třetích stran. Na WWDC 2014 byl představen také nový programovací jazyk Swift od Applu. Ten se měl stát rozšířeným především pro svou relativní jednoduchost a nízkou náročnost. Operační systém iOS 8 získal hlasovou aktivaci Siri, na WWDC Apple představil také knihovnu fotografií na iCloudu.

iPhone 6

Rok 2014 byl pro společnost Apple významným i z hlediska iPhonu. Dosud největším iPhonem byla „pětka“ se čtyřpalcovým displejem, konkurenční firmy ale v té době již vesele produkovaly rozměrné phablety. Apple se k nim připojil až v roce 2014, kdy vydal iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Nové modely se pyšnily nejen přepracovaným designem se zaoblenými rohy a tenkou konstrukcí, ale také většími displeji – 4,7 a 5,5 palce. Tehdy asi jen málokdo tušil, že u těchto rozměrů se Apple nezastaví. Kromě nových iPhonů představila společnost Apple také platební systém Apple Pay.

Apple Watch

Kromě nových iPhonů uvedla společnost Apple v roce 2014 také své chytré hodinky Apple Watch. O těch se původně spekulovalo jako o „iWatch“, a někteří již tušili, co vlastně přijde – Tim Cook totiž ještě před konferencí prozradil, že chystá zcela novou produktovou kategorii. Apple Watch měly uživatelům zjednodušit komunikaci a pomoci jim se zdravějším životním stylem. Apple Watch přišly s obdélníkovým ciferníkem, digitální korunkou a vibračním Taptic Engine, a kromě jiného uměly měřit srdeční tep uživatele a sledovat spálené kalorie. Apple se pokusil i o vstup do světa vysoké  módy s Apple Watch Edition ze 24-karátového zlata, tento pokus ale selhal a firma se začala soustředit spíše na fitness a zdravotní přínos svých chytrých hodinek.

 

2015

MacBook

Na jaře roku 2015 představila společnost Apple svůj nový MacBook, který Phil Schiller označil za „budoucnost notebooků“. Dvanáctipalcový MacBook 2015 byl nejen o poznání tenčí a lehčí než jeho předchůdci, ale byl vybaven pouze jedním jediným USB-C portem, který měl zvládnout vše od nabíjení až po přenos dat. Objevily se spekulace, že nový dvanáctipalcový MacBook má nahradit MacBook Air, postrádal ale jeho eleganci a superštíhlý design. Některým se také nelíbila jeho relativně vysoká cena, jiní si zase stěžovali na novou klávesnici.

Jony Ive jako vrchní designér

Květen roku 2015 byl pro Apple dobou výrazných personálních změn. V jejich rámci byl Jony Ive povýšen na novou pozici šéfdesignéra, a jeho dosavadní každodenní záležitosti tehdy převzali do svých rukou Richard Howarth a Alan Dye. O tom, co se za povýšením skrývalo, můžeme jen spekulovat – objevily se dohady, že si Ive chtěl dát pauzu, a po povýšení se jeho práce soustředila především na design nově vznikajícího Apple Parku. Ive nicméně i nadále byl mimo jiné hvězdou videoklipů, propagujících design nových Apple produktů. O dva roky později se Ive vrátil ke svým dřívějším pracovním úkolům, za další dva roky z firmy ale odešel nadobro.

iPad Pro

V září roku 2015 se rodina iPadů rozrostla o dalšího člena – 12,9 palcový iPad Pro. Jak název napovídá, je tento model určený zejména profesionálům. S operačním systémem iOS 9 přišly také nové funkce pro podporu produktivity práce, v kombinaci se Smart Keyboard měl iPad Pro plnohodnotně nahradit MacBook, což se mu ovšem příliš nedařilo. Byl ale – zejména v kombinaci s Apple Pencil – bezesporu kvalitním a výkonným tabletem a i jeho další generace si u uživatelů z řad profesionálů získaly velkou oblibu.

 

2016

iPhone SE

Uživatelé, kteří nedají dopustit na rozměry a design populárního iPhonu 5S, v roce 2016 opravdu zajásali. Apple tehdy představil svůj iPhone SE – malý, dostupný, ale relativně výkonný smartphone, který měl uspokojit poptávku po finančně méně náročném iPhonu. Apple ho osadil procesorem A9 a vybavil 12MP zadním fotoaparátem, kterým disponoval i tehdy nový iPhone 6S. Maličký iPhone SE se stal natolik populárním, že uživatelé již nějakou dobu volají po jeho nástupci – letos se jim možná jejich přání splní.

Novinky v App Store

Ještě před WWDC 2016 oznámila společnost Apple, že její online obchod s aplikacemi App Store čekají významné změny. Výrazně se zkrátila doba pro schválení aplikací, což vývojáři nadšeně uvítali. Změn se dočkal i systém platby za aplikace – Apple zavedl možnost platby předplatného v rámci nákupu v aplikaci, a to u všech kategorií – dosud byla tato možnost omezena jen na aplikace s magazíny a novinami.

iPhone 7 a AirPods

Rok 2017 přinesl významné změny i na poli smartphonů od Applu. Firma představila svůj iPhone 7, který sice designově příliš nelišil od svých předchůdců, chyběl mu ale port pro 3,5 mm sluchátkový jack. Část uživatelů začala panikařit, objevil se nespočet vtípků na účet nového iPhonu. Apple označil 3,5 mm jack za zastaralou techologii, a přestože se zpočátku setkal s nepochopením, konkurence začala o něco později tento trend opakovat. Komu vadila absence jacku, mohl ke svému iPhonu připojit drátová EarPods přes Lightning port, nebo si mohl počkat na bezdrátová AirPods. Čekání to sice bylo zpočátku dlouhé a ani AirPody se nevyhnuly vtipkování na sociálních sítích, nakonec se z nich ale stal jeden z nejúspěšnějších Apple produktů. S iPhonem 7 představil Apple také větší iPhone 7 Plus, který se poprvé v historii firmy mohl pochlubit dvojitým fotoaparátem a schopností fotit v portrétním režimu s bokeh efektem.

MacBook Pro s Touch Barem

V říjnu roku 2016 společnost Apple představila novou řadu MacBooků Pro s Touch Barem, nahrazujícím řadu funkčních kláves. Nové MacBooky Pro měly také snížený počet portů a nový typ klávesnice. Hromadné nadšení se ale nekonalo. Touch Bar se zejména zpočátku setkal spíše s rozpačitým přijetím a netrvalo dlouho, a daly o sobě vědět také problémy s klávesnicí. Uživatelé si stěžovali na absenci klávesy Escape, některé počítače měly problémy s přehříváním a zhoršováním výkonu.

 

2017

Apple versus Qualcomm

Soudní bitva Applu se společností Samsung se ještě nestihla utišit, a už začala druhá „válka“, tentokrát s Qualcommem. Společnost Apple podala v lednu roku 2017 miliardovou žalobu na Qualcomm, který Applu dodával mimo jiné síťové čipy. Komplikovaný soudní spor se rozhořel hned na několika místech na světě, a jeho předmětem byly zejména licenční poplatky, které si Qualcomm od Applu účtoval.

Apple Park

V letech 2016 a 2017 snad nebylo médium, píšící o Applu, na kterém by se více či méně pravidelně neobjevovaly letecké záběry rozestavěného druhého kampusu společnosti Apple. Plány na jeho vznik započaly ještě za „vlády“ Steva Jobse, realizace však byla poměrně zdlouhavá. Výsledkem byla impozantní kruhová hlavní budova kampusu, známá jako „spaceship“, a prostory Steve Jobs Theater. Na výstavbě s Applem spolupracovala společnost Foster and Partners, na podobě nového kampusu se podílel i šéfdesignér Jony Ive.

 

iPhone X

S příchodem „výročního“ iPhonu byla spojena řada očekávání a na internetu se objevovaly mnohdy opravdu velmi zajímavé koncepty. Apple nakonec představil iPhone X bez home buttonu a s výřezem ve středu horní části displeje. Ani tomuto modelu se nevyhnula kritika a zesměšňování, ozývaly se ale také nadšené hlasy. iPhone X s OLED displejem a funkcí Face ID se prodával za poměrně vysokou cenu, uživatelé, kteří za něj nechtěli utrácet, si ale mohli pořídit levnější iPhone 8 nebo iPhone 8 Plus. Přestože design i ovládání iPhonu X vzbudilo zpočátku rozpačité reakce, uživatelé si rychle zvykli a u následujících modelů už jim starý způsob ovládání ani home button nechyběl.

2018

HomePod

HomePod měl původně přijít již na podzim roku 2017 a stát se hitem Vánoc, nakonec se ale na pulty prodejen dostal až v únoru následujícího roku. HomePod znamenal pro Apple tak trochu nesmělý vstup na trh s chytrými reproduktory, a v relativně malém těle skrýval poměrně slušný výkon. Uživatelům ale vadila jeho uzavřenost – v době svého příchodu uměl přehrávat pouze skladby z Apple Music a stahovat obsah z iTunes, a dokonce nefungoval ani jako standardní Bluetooth reproduktor – přehrával pouze obsah z Apple zařízení přes AirPlay. Pro řadu uživatelů byl HomePod navíc zbytečně nákladný, takže přestože se v žádném případě nedá mluvit o vysloveném neúspěchu, obřím hitem se také nestal.

iOS 12

Příchod operačního systému iOS 12 poznamenaly v roce 2018 stále sílící spekulace, že Apple záměrně zpomaluje svá starší zařízení. K novému iOS upínala řada uživatelů své naděje, protože iOS 11 se podle mnohých příliš nepovedl. iOS 12 byl představen na červnové WWDC a sázel zejména na výkon. Apple přislíbil významná vylepšení napříč systémem, rychlejší spouštění aplikací a práci fotoparátu a lepší výkon klávesnice. Majitelé novějších i starších iPhonů skutečně zaznamenali o poznání lepší výkon, a iOS 11 tak mohl „úspěšně“ upadnout v zapomění.

Apple Watch Series 4

Apple své chytré hodinky vydával každý rok, čtvrtá generace se ale setkala s opravdu nadšeným přijetím. Apple Watch Series 4 měly o něco tenčí design a opticky větší displej, ale především se mohly pochlubit novými funkcemi, jako bylo EKG (na které jsme si museli počkat) nebo detekce pádu či rozpoznání nepravidelného srdečního tepu. Mnozí z těch, kteří si Apple Watch Series 4 pořídili, byli hodinkami tak nadšeni, že podle svých vlastních slov až do další „revoluce“ neplánují upgradovat na nový model.

iPad Pro

V roce 2018 přišla také nová generace iPadu Pro, kterou mnozí pokládají za obzvlášť vydařenou. Apple u tohoto modelu radikálně zúžil rámečky okolo displeje a z iPadu Pro tak v podstatě udělal jednu jedinou velkou dotykovou obrazovku. Spolu s novým iPadem Pro uvedla společnost Apple v roce 2018 také druhou generaci Apple Pencil, vyrobenou prakticky na míru novému tabletu, s novým designem a novými funkcemi.

2019

Služby

Tim Cook se již v minulosti opakovaně vyjádřil ve smyslu, že společnost Apple svou budoucnost vidí zejména ve službách. Tehdy si ale jen málokdo dokázal pod tímto prohlášením představit něco konkrétního. V březnu loňského roku Apple s velkou slávou představil nové služby – streamovací službu Apple TV+, herní Apple Arcade, zpravodajskou Apple News+ a kreditní kartu Apple Card. Apple zejména u Apple TV+ sliboval tuny zábavy a bohatý obsah, jeho postupné a oproti konkurenci pomalé uvolňování ale řadu uživatelů spíše zklamalo. Mnozí začali streamovací službě předpovídat jistou zkázu, společnost Apple si za ní ale skálopevně stojí a je přesvědčena o jejím úspěchu. Poměrně pozitivního přijetí se dočkala herní služba Apple Arcade, kterou ale spíše než oddaní hráči ocenily rodiny s dětmi a příležitostní hráči.

iPhone 11 a iPhone 11 Pro

Loňské iPhony vzbudily rozruch především designem a funkcí svých fotoaparátů, na vyloženě revoluční vlastnosti a funkce ale příliš bohaté nebyly. Uživatele nicméně potěšilo nejen zmíněné vylepšení fotoaparátů, ale také lepší výdrž baterie a rychlejší CPU. Odborníci se shodli na tom, že „jedenáctky“ představují pro Apple vše, co se od počátku iPhonu stihl naučit. Úspěch zaznamenal i iPhone 11 a jeho relativně přívětivá cena.

MacBook Pro a Mac Pro

Zatímco příchodem Macu Pro si od určité chvíle byli všichni jisti, vydání nového šestnáctipalcového MacBooku Pro bylo víceméně spíše překvapením. Nový „Pro“ laptop od Applu se sice neobešel úplně bez komplikací, firma ale konečně vyslyšela stížnosti a přání svých zákazníků a vybavila ho klávesnicí s odlišným mechanismem, na kterou si zatím nikdo nestěžoval. Mac Pro v době svého představení vyvolal skutečný rozruch. Kromě závratně vysoké ceny nabízel opravdu dechberoucí výkon a vysokou variabilitu a přizpůsobitelnost. Modulární high-endový Mac Pro rozhodně není pro každého, ze strany profesionálů se ale setkal s relativně pozitivním přijetím.

Apple logo

Zdroj: 9to5Mac

.