Zavřít reklamu

Pro Facebook byla koupě služby WhatsApp pravděpodobně dobrá investice a pro malý tým stojící za tímto startupem bylo 16 miliard nabídka, která se nedmítá. Ne pro všechny však byla tato akvizice výhrou. Hořko v ústech zůstalo mnoha odpůrcům Facebooku, jejichž oblíbená náhrada SMS se stala dalším nástrojem nenasytné korporace, která neváhá prodat naše osobní data inzerentům a přitom opakovaně porušovat naše soukromí.

Není tedy divu, že se lidé začali poohlížet po alternativách. Těch je v App Store více než dost, nicméně jedna z nich se z ničeho nic začala těšit velké oblibě. Tou je Telegram Messenger. Služba byla spuštěna teprve v říjnu minulého roku a aktuálně patří k jedné z nejrychleji rostoucích služeb v App Store. Telegram je oficiálně dostupný pouze pro iOS a Android, nicméně prezentuje se jako open-source projekt a nabízí obsáhlá API, díky kterým je možné vytvořit neoficiální klienty pro ostatní platformy. Proto lze Telegram používat třeba i na Windows Phone, i když od jiného vývojáře.

Po ohlášení akvizice WhatsAppu zaznamenala služba nevídaný zájem, že musela výrazně navýšit kapacitu serverů a selektivně vypínat některé funkce, aby nápor nových uživatelů zvládla. Jen 23. února, v den, kdy měl WhatsApp skoro tříhodinový výpadek, se ke službě přihlásilo pět milionů lidí. I bez výpadků se však do Telegram Messengeru registruje i několik milionů lidí denně.

A co vlastně činí Telegram tak atraktivním? Na první pohled se jedná víceméně o kopii WhatsAppu, a to jak po funkční, tak vzhledové stránce. Autoři se příliš nesnažili o originalitu a až na pár drobností jsou aplikace téměř zaměnitelné. Registrujete se pomocí mobilního čísla, vaše kontakty jsou propojené s adresářem, chatovací okno je od WhatsApp k nepoznání včetně pozadí, lze kromě textu posílat také fotografie, videa nebo polohu…

Jsou zde však výrazné funkční rozdíly. V první řadě Telegram neumí posílat zvukové záznamy. Na druhou stranu zase dokáže poslat fotografii jako dokument bez její komprimace. Nejzajímavější je pak zabezpečení komunikace. Ta probíhá šifrovaně přes cloud a dle slov autorů je bezpečenější než WhatsApp. V aplikaci lze navíc zahájit tzv. tajný chat, kde šifrování probíhá na obou koncových zařízeních a komunikaci tak prakticky nejde zachytit. Za zmínku také stojí rychlost aplikace, která WhatsApp výrazně překonává, zvlášť v odesílání zpráv.

Telegram nemá žádný business plán, ani exitový, služba je provozována zcela zdarma a autoři spoléhají na dotace od uživatelů. Pokud by nedostačovaly, jsou rozhodnuti přidat do aplikace placené funkce, které však nebudou pro fungování aplikace nezbytné jako v případě předplatného u WhatsApp. Jednalo by se tak pravděpodobně o speciální samolepky, možná barevné schémata a podobně.

Telegram Messenger jednoznačně těží ze skepse uživatelů vůči Facebooku a onen výpadek také v růstu pomohl, lze jen však těžko odhadnout, jak dlouho bude ještě tento rapidní růst trvat a zda uživatelé u služby skutečně zůstanou aktivní. Dalším problémem může být, že ho nikdo z vašich známých nepoužívá. Ostatně zatímco v mém adresáři WhatsApp hlásí přes 20 aktivních lidí, v Telegram Messengeru je to jediný. Pokud tedy budete chtít nadobro přejít z Facebookem vlastněné služby, bude to znamenat hodně přesvědčování vašich přátel, známých a rodiny.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8″]

.