Zavřít reklamu

Po několika měsících ve své veřejné beta verzi se Twitter Spaces razantně rozšiřují napříč platformou. Máte-li více jak 600 sledujících, můžete už zahájit své vlastní Prostory – tak se funkce jmenuje v češtině. Oproti tomu to vypadá, že jak roste konkurence, Clubhouse začíná upadat. O rozšíření funkce informovala síť přímo ve své platformě. Uvádí zde, že než otevře možnost využívání Prostorů všem uživatelům, otestuje je ještě v rámci profilů s potenciálem oslovit širší publikum. To proto, aby mohl Twitter odladit ještě skryté chyby (a že je to skutečně třeba).

Tato funkce „hlasového chatování“ umožňuje uživatelům Twitteru vytvářet živé místnosti, kde mluví až 10 lidí, a neomezený počet se může připojit a poslouchat. Jak společnost poprvé oznámila, služba Twitter Spaces měla být spuštěna v dubnu, rozšiřuje se tedy o něco pomaleji, než jaký byl původní předpoklad. Když někdo, koho sledujete, spustí svůj Prostor, zobrazí se vám v horní části vaší domovské obrazovky jeho profilová fotografie doprovozená ikonou fialové ikony služby. Ta se zobrazuje po celou dobu trvání aktivního Prostoru. Když se připojíte jako posluchač, můžete reagovat na to, co slyšíte, a to pomocí emodži, můžete kontrolovat všechny připnuté tweety, číst titulky, tweetovat nebo samozřejmě i požádat o slovo a mluvit.

Jak zahájit konverzaci v Twitter Spaces 

Jakmile aplikaci spustíte a máte více jak 600 sledujících, tak vás titul samotnou funkcí sám provede. Prostory každopádně můžete vytvářet delším podržením tlačítka v pravém dolním rohu, který slouží pro kompozici tweetu. Nově se vám zde zobrazuje fialová ikona značící novou funkci. Po jejím výběru už jen stačí svůj prostor pojmenovat, povolit přístup aplikace k mikrofonu telefonu a začít hovořit, popřípadě přizvat některé uživatele sítě (pomocí DM). Rozpoznávání řeči zatím funguje jen v angličtině. Spaces můžete spustit i po výběru své profilové fotografie na domovské obrazovce, kde přejedete na nabídku Prostor. Jak ale můžete vidět i v galerii níže, funkce ještě potřebuje trochu toho ladění. Na iPhonu XS Max totiž úplně korektně nezobrazuje některé texty, protože ty přetékají přes okraje displeje.

Jak konkurence roste, Clubhouse upadá 

Clubhouse na začátku roku rostl doslova raketově. S přibývající konkurencí a stálou nedostupností Android verze (už byl alespoň spuštěn beta test) však již není růst tak razantní. Nový průzkum provedený společností Sensor Tower tvrdí, že v dubnu zaregistrovala síť „jen“ 922 tisíc nových stažení. To představuje 66% pokles oproti 2,7 milionu stažení aplikace v měsíci březnu a ještě výraznější ve srovnání s 9,6 miliony instalací, které měl Clubhouse v únoru.

Data však naznačují, že retence uživatelů Clubhouse je stále silná, protože většina uživatelů, kteří si aplikaci stáhli, ji mají pořád nainstalovanou. Významný pokles počtu stažení je však pro společnost znepokojující, protože to znamená, že se o její sociální síť zajímá stále méně potenciálních uživatelů. Může za to samozřejmě i konkurence, vyjma Twitteru se jedná o Facebook, LinkedIn, Telegram nebo také Spotify, která své funkce živého chatu již spustila, nebo brzy spustí. Navzdory tomu, že byla společnost v lednu oceněna na zhruba 1 miliardu dolarů a hledá nové investory, budoucnost sítě Clubhouse je tak pořád značně nejasná.

Clubhouse cover
.