Zavřít reklamu

Americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo svou žalobu směřující na Apple za jeho údajné monopolní chování. Jedním z jejích argumentů jsou i Apple Watch, že je společnost nechce poskytnout jiným platformám, tedy Androidu. Je zde pěkně vidět, jak jsou zkušenosti úředníků omezené. 

Někdy musí člověk kroutit hlavou nad tím, co někdo dokáže vymyslet a jak může na někoho útočit jen proto, že má peníze. O ty tady jde. Kdyby byl Apple malou společností, nikoho by nezajímalo, že má své chytré hodinky, které komunikují jen s jeho platformami. Jenže když společnost vyroste, chce se jí prostě regulovat. Prý pro konkurenčnější trh. Jistě na tom bude hodně pravdy, ale chtělo by to trochu uvažovat o tom, co reálné je a co už nikoli. 

Apple má své iPhony, svou platformu iOS i svou platformu watchOS v hodinkách Apple Watch. Protože je všechno jeho, všechno si zde sám vyvíjí a designuje, zajišťuje 100% komunikaci mezi zařízeními. Jistě by majitelé Android telefonů chtěli používat AirPody nebo Apple Watch, stejně jako by mohly majitele iPhonů zaujmout třeba Galaxy Watch, jenže to prostě a jednoduše nejde. 

Kde je problém? 

Apple totiž na žalobu reagoval prohlášením, ve kterém zmiňuje, jak se o kompatibilitu Apple Watch s Androidem snažil dlouhá tři léta. I když by tedy přišel o jeden tahák k tomu nalákat uživatele Androidu na iPhony, vydělával by na tom, že by právě majitelé těchto zařízení kupovali jeho hodinky. Jenže samozřejmě narazil. Tyto světy jsou totiž tolik odlišné, že ani Apple nedokázal odladit systém hodinek tak, aby byl s Android telefonem ideálně kompatibilní. Tato podpora by znamenala tolik omezení, že se společnost rozhodla od této možnosti úplně ustoupit. 

Jenže to není nic zvláštního ani monopolního, jak si ministerstvo myslí. To zmiňuje, jak si Apple drží za pomoci Apple Watch své uživatele iPhonů, kteří by mohli chtít přejít na Android, jenže by to pro ně znamenalo další investici do chytrých hodinek, a tak raději zůstávají. Ani Google s jeho Pixel Watch ani Samsung s jeho Galaxy Watch ale neposkytují jejich podporu pro systém iOS. Je to úplně ta stejná situace, jenže zde se řeší jen Apple. 

I Samsung se touto otázkou zabýval a chtěl přinést Galaxy Watch i pro uživatele iPhonů. I on od toho ustoupil vlastně ze stejného důvodu. Bylo by to totiž nejen že polovičaté řešení, ale i extrémně náročné na zdroje, jak finanční, tak lidské, protože by to znamenalo množství nové práce. Logicky by se tak spíše nabízelo dát uživateli možnost koupit si Apple Watch nebo Galaxy Watch či jiné chytré hodinky a při jejich startu jim určit, kterou platformu chtějí používat. S tím by se nainstalovalo buď watchOS nebo Wear OS. Jenže to by musel zejména Apple pustit licenci na svůj systém, protože Google ji ostatním už dává, a proto najdeme jeho Wear OS i v hodinkách jiných výrobců. Je nicméně klidně možné, že k tomuto jednou dojde – s patřičně dlouhým seznamem, co výrobce musí a co nesmí. 

Nějaké znevýhodnění zde ale přece jen je 

Jednou už i sám Samsung nabízel své Galaxy Watch pro iPhony. Bylo tomu do 3. jejich generace, a to jen proto, že ještě neměly Wear OS ale jeho vlastní Tizen. Tyto hodinky ale byly hodně omezené, a právě až se systémem Googlu se staly skutečně těmi chytrými a také plnohodnotnou konkurencí pro Apple Watch. Ať už je žaloba postavena jakkoli, je pořád pravda, že si Apple jisté technologie chrání a ostatní do nich nepouští. Samozřejmě totiž můžete s iPhony využívat i jiné chytré hodinky, kdy je zde typickým zástupcem Garmin. 

Jenže stejné hodinky Garmin nebudou stejně fungovat s iPhonem a Android telefonem. Apple jim totiž neposkytuje přístup ke komunikačním možnostem. I když vidíte příchozí hovor a zprávu, neodpovíte na ně. Na Androidu můžete s podporovanými Garminy i telefonovat podobně jako s LTE Apple Watch a odpovídat z nich na zprávy. V tomto za ministerstvo spravedlnosti určitě stojíme a byli bychom rádi, kdyby zde Apple konečně povolil.  

.