Zavřít reklamu

Změňte si pásek podle nálady a situace. Tak při představování Apple Watch komentoval výkonný ředitel Applu Tim Cook možnost snadné výměny pásků. Snadno se to však řekne, ale dosud na našem trhu téměř neexistovaly jiné řemínky než ty originální od Applu. Výjimkou často byly pouze pásky od čínských výrobců. Nedávno však do českých obchodů vtrhla společnost Monowear, díky které je konečně z čeho vybírat.

Za tu dobu, co jablečné hodinky používám, se mi doma nashromáždila celkem pěkná řada originálních řemínků. Zainvestoval jsem dokonce i do originálního koženého řemínku s válcovitým designem na magnetické zapínání, vedle něj mám hned několik silikonových a nylonových. Ze zvědavosti jsem zkusil z Číny objednat tradiční milánský tah, věrnou kopii toho originálního. Proto nyní mohu po několika měsících vynést některé závěry o tom, co je vlastně všechno v oblasti řemínků a pásků k Watch k dispozici.

Od americké společnosti Monowear jsme na test obdrželi dalších pět řemínků – dva kožené, dva ocelové a jeden nylonový. Důležité je, že se neliší jen barvou nebo materiálem, ale především způsobem zapínání. Díky tomu lze od Monowear pořídit více než padesát různých řemínků či tahů, a to v různých délkách (136 až 188 milimetrů), ze kterých si vybere každý.

Není kůže jako kůže

Jelikož příliš alternativ k originálním páskům zatím skutečně nebylo, byl jsem na Monowear hodně zvědavý. A ještě před rozbalením mě zaujaly oba kožené řemínky. Jednak jsou cenově přívětivější než ty od Applu a jednak je použit trochu jiný materiál. Na dotyk působí kůže od Monowear mnohem bytelněji než ta od Applu. Kromě klasického koženého řemínku s tradiční hodinářskou sponou a zapínám pomocí dírek navíc máte na výběr z pásku s překlápěcí sponou a pevným ukotvením volné části pásku. Zapnutí takového pásku, známého z běžného hodinkářského světa, je opravdu bleskové. Apple takový ve své nabídce vůbec nemá.

Obě kožená provedení od Monowearu jsou velice příjemná na dotek a pod řemínkem jsem se ani nepotil. Stejně jako u jiných kožených pásků jsou i na těchto po čase vidět stopy používání, ale jedná se hlavně o klasickou patinu. U béžové barvy, která je dost světlá, se pásek občas trochu zašpinil, ale není problém ho zase vyčistit.

Kožené řemínky od Monowear pak potěší především svojí cenou. Kožený pásek s překlápěcí sponou, Monowear Brown Leather Deployant Band, stojí 2 799 korun. Jeho kolega s obyčejným zapínám vyjde na 2 499 korun. Pokud máte rádi kůži a nechcete investovat skoro dvojnásobnou cenu do originálu od Applu, Monowear rozhodně není špatná volba.

Sám jsem ale do „originální kůže“ jako jednoho z mála dražších řemínků od Applu zainvestoval a vyplatilo se. Kožený řemínek z vlnité benátské usně patří mezi mé vůbec nejoblíbenější pásky pro Watch, i díky chytrému magnetickému zapínání. Válcovitý design je pak velice osobitý a navíc můj půlnočně modrý i po několika měsících vypadá jako nový. Apple si za něj účtuje 4 490 korun a nabízí celkem šest barevných variant.

Tradiční ocel

Článkový tah z nerezové oceli od Applu stojí necelých patnáct tisíc korun, tedy skoro stejně jako nové Watch. Dosud jsem nepotkal jediného člověka, který by tento tah vlastnil, ač z různých vyprávění jsem slyšel, že je nepřekonatelný. Většina lidí tak sahá po různých napodobeninách. Alternativu opět nabízí také firma Monowear, která si jde svou vlastní cestou. Vedle klasického článkového tahu má navíc i vlastní variantu populárního milánského tahu.

„Nikdy jsme neměli za cíl kopírovat řemínky od Applu. Jdeme si svoji vlastní cestou a lidem nabízíme alternativní možnosti při zachování vysoké kvality,“ komentují své řemínky a tahy v Monowearu, jejichž provedení článkové tahu z nerezové oceli je skutečně jiné a nabízí tak zajímavou alternativu k drahému originálnímu tahu. Metal Band od Monowear totiž stojí „jen“ 3 199 korun. Vedle stříbrné a vesmírně černé, jaké má i Apple, navíc je dostupný také ve zlaté.

Zatímco článkové tahy z nerezové oceli jsou vzhledem k jejich ceně vidět na zápěstích opravdu zřídka, mnozí často sahají po tzv. milánském tahu, který se Applu opravdu povedl. Na druhou stranu také není nejlevnější, stojí 4 490 korun (vesmírně černý dokonce 5 990 korun), a tak mě zajímalo, jak je na tom Monowear. I k milánskému tahu nabízí alternativu.

Monowear Mesh Band nemá na rozdíl od milánského tahu Applu magnetické zapínání, ale tradiční zacvakávací sponu. Jinak se ale snaží precizním spletením jemného ocelového pletiva nabídnout podobný „zážitek“, opět vlastním stylem, byť originální tah je ještě výrazně jemnější. Body navíc má Monowear opět za barvy navíc – vedle stříbrné a černé jsou k dispozici také růžově zlatá a zlatá. Cena je opět nižší: stříbrný Monowear Mesh Band stojí 2 899 korun, barevné varianty pak 3 199 korun.

Decentní a příjemný nylon

Apple jako první představil kožené, silikonové a ocelové řemínky, nylonový materiál uvedl do prodeje až o něco později. První setkání a zkušenost s nylonem jsem získal díky firmě Trust, od které jsem používal nylonový pásek v oranžovém provedení. Pásek se nosil velmi příjemně a díky jednoduchému mechanismu i pásek od Trustu snadno a rychle vyměníte.

U nylonového Trusta mi však vadilo, že se velmi rychle zašpinil a také že vrsvta nylonu je pouze jedna. To Monowear u svých Nylon Bandů nabízí dvojitou vrstu, která po obvodu prošívaná. Díky tomu je řemínek mnohem pevnější a stabilnější. Jinak Monowear nabízí stejné zapínání a dvojité ocelové poutko.

U obou zmíněných značek máte na výběr z mnoha barevných variant, a tak s páskem snadno sladíte své Apple Watch. Nylonový řemínek od Monowearu stojí 1 899 korun, nylonový Trust vyjde na 800 korun. Apple u nylonových pásků stojí někde mezi – za své tkané nylonové řemínky chce 1 490 korun. Na rozdíl od zmíněné konkurence má ale zajímavější barevné varianty. Proti Monowearu nemá prošívání, což je pak zejména otázka vkusu, a trochu jinak vyřešené zachycení konce pásku.

Kompletní sortiment řemínků od Monowear najdete u EasyStore.cz.

Monowear také nabízí vlastní pořadač a úložný prostor pro řemínky. Po odklopení magnetických předních desek uvnitř naleznete tvrdé plastové pouzdro, které nabízí pozici pro uzavřený kovový tah, další dvě pozice pro dvoudílné řemínky a samozřejmě slot pro kompletní Apple Watch. K těm lze ze zadní strany pořadače protáhnout i originální nabíječku. Z přední strany je displej hodinek přístupný díky výřezu v deskách.

Řemínky jsou ve vnitřním pevném pouzdru jištěny gumovými západkami. Vnější potah z polyuretanové kůže dodává pořadači luxusní vzhled, zatímco vnitřní výstelka z mikrovlákna chrání řemínky a hodinky před prachem a poškrábáním. Rozměry odpovídají deskám na dokumenty, takže se skvěle hodí i na cesty. Monowear MonoChest stojí 2 999 korun a je k dostání v černé, hnědé a slonové kosti.

Klasický silikon a Čína

Suverénně nejrozšířenějšími pásky jsou nicméně ty silikonové, už jen kvůli tomu, že automaticky dodáván k nejpopulárnějšímu (a nejlevnějšímu) modelu Watch Sport. I já jsem si jeden při nákupu jablečných hodinek odnesl a postupně přidal do sbírky i další, a tak nyní podle potřeby nebo oblečení střídám černý, zelený a modrý silikon. Dnes je navíc nabídka Applu mnohem širší. Sportovní řemínek s kolíčkovým zapínáním je k dispozici téměř ve dvaceti barevných variantách za 1 490 korun.

Hlavní výhodou silikonu je naprostá bezúdržbovost. Když se někde zašpiní či zapotí, není problém ho omýt. Silikonové pásky jsou také maximálně vhodné na sportování a i přes svůj materiál jsou na ruce velice pohodlné. Silikon je jeden z mála materiálů, u kterého nenajdeme alternativu u zmíněného Monowearu, ale řešení Applu je tak dobré i cenově dostupné, že to ani není třeba.

 

Jak jsme ale zmínili výše, ne všechny řemínky a tahy jsou tak levné, a proto mnozí dokonce testují a nakupují různé čínské padělky. V komunitě kolem jablečných hodinek je to časté téma různých diskuzí, protože mnozí považují originální pásky za příliš předražené a za cenu jednoho mohou dostat v Číně klidně hned několik řemínků. Výsledky navíc bývají často překvapivě velice dobré.

Jako u každého takového čínského zboží je třeba říct, že liší kus od kusu a zatímco vám jednou může dorazit opravdu povedený pásek z libovolného materiálu, hned další zásilka nemusí stát ani za těch pár dolarů. Přestože však obvykle kupujete zajíce v pytli, experimentovat se může vyplatit.

Sám jsem takto získal opravdu povedenou a věrnou kopii milánského tahu, který jsem si původně chtěl pořídit v Apple Storu v Drážďanech. U nás se tehdy ještě Watch vůbec neprodávaly, ale tamní prodejce mi nákup originální milánského tahu trochu překvapivě rozmluvil. Na AliExpressu nebo Amazonu jsou prý k dostání prakticky stejné tahy za zlomek ceny. Po měsíci čekání jsem takovou kopii z Číny obdržel a na první pohled ho od originálu skutečně nerozeznáte. Při detailním zkoumání lze samozřejmě nalézt určité chyby, šmouhy nebo jiný odstín, ale na ruce to prakticky nepoznáte.

Největší pravděpodobnost úspěchu, tedy že pásek bude odpovídat vašim představám, máte u silikonových variant. Tam je totiž kopírování vcelku snadné a silikonový originál od čínského provedení budete často rozeznávat jen velice těžko. I u nejlevnějšího originálního pásku tak lze ještě ušetřit, třeba když si kupujete už svou desátou barevnou variantu. I zmíněný milánský tah jsem z Číny pořídil prakticky za pakatel, i s poštovným za zhruba 500 korun.

Nekonečná paleta

Silikon, kůže, ocel, nylon. Desítky barev. Desítky přezek a zapínání. Apple to s rozmanitostí pásků pro Watch myslel vážně a výsledkem je opravdu nekonečná paleta výběru, se kterou pomáhají i výrobci třetích stran. Sám vlastní černé sportovní Apple Watch ve 42milimetrové variantě a barevně se vždy snažím o co nejlepší kombinaci. Proto vlastním celou řadu řemínků z různých materiálů a v různých barvách, většina z nich je zmíněna výše.

Příchod firmy Monowear na český trh mě velice potěšil, protože i jeho nabídka je opravdu široká a navíc může v mnoha ohledech směle konkurovat originálním řemínkům od Applu. Na rozdíl od čínských kopií tu není cítit touha po prachobyčejném kopírování, ale Američané si jdou vlastní cestou, což je pro uživatele jen a jen dobře.

Řemínky pro Apple Watch jsou více než jakékoliv jiné příslušenství věcí vkusu a názoru. Někdo si vystačí s jedním tahem napořád, ale znám i uživatele, kteří mají snad všechny možné materiály a provedení. I z hlediska experimentování (a často pořádného ušetření) se mi nicméně osvědčila kombinace originálních pásků s padělky. Díky nim si můžete minimálně udělat představu, jak dané řemínky vypadají a fungují, a pak si pořídit ten „pravý“.

.