Zavřít reklamu

Fanoušci jablečné společnosti si jistě pamatují na 19. února 2019, kdy do našich končin konečně přišel Apple s možností pohodlně platit jak iPhonem, tak Apple Watch prostřednictvím Apple Pay. Jestli jste někdy Apple Pay využili, tak s největší pravděpodobností už o vaši fyzickou platební kartu ani nezavadíte. Pokud si však stále nejste jisti, zda-li se vám používání vyplatí, tento článek vás přesvědčí o tom, že se jedná o velice bezpečný, ale i komfortní způsob.

Přidání karty a využití v praxi

Samotné nahrání karty vám zabere jen několik desítek vteřin. Na iPhonu či iPad přejděte do Nastavení -> Wallet a Apple Pay, kde pak stačí kartu naskenovat fotoaparátem zařízení, nebo údaje z ní zapsat ručně. Následně potvrdíte podmínky, ověříte se a máte hotovo. Pokud tento proces učiníte například na iPhonu, tak na všech ostatních jablečných zařízeních už nebudete muset vše vyplňovat znova. Stačí se totiž pouze ověřit, nejčastěji SMS zprávou či e-mailem.

apple_pay_ios_pridat_kartu

Apple Pay je možné využít k nákupu v obchodech, restauracích, ale i třeba jednotlivých aplikacích či některých eshopech. Mezi kompatibilní zařízení patří iPhone 6 a novější, Apple Watch Series 1 a novější, všechny iPady s Touch/Face ID, modely Macu s Touch ID a modely Macu uvedené v roce 2012 a později v kombinaci s Apple Watch nebo iPhonem. Další podmínkou, která platí pro funkčnost Apple Pay je, že všechna zařízení musí být zabezpečena, a to alespoň kódem, ideálně pak i biometrickou ochranou.

Pokud zrovna chcete platit v obchodě, nejjednodušší je k tomu použít Apple Watch. Hodinky musí být odemknuty, pak stačí jen dvakrát za sebou stisknout boční tlačítko a přiložit je k terminálu. iPhonem s Face ID zaplatíte tak, že dvakrát za sebou stisknete zamykací tlačítko, ověříte se obličejem a telefon přiložíte, u zařízení s Touch ID stisknete dvakrát domovské tlačítko, ověříte se otiskem prstu a opět můžete přiložit. Většinu uživatelů také potěší, že pro využití Apple Pay není nutné zadávat do terminálu PIN, jelikož jste ověřeni zabezpečením vašeho iPhonu nebo Apple Watch. Při placení přes Apple Pay pak obchodník nezjistí pravé číslo vaší karty ani žádné další informace. Vše je naprosto perfektně šifrováno a zabezpečeno.

Platby v aplikacích a na webu poté probíhají v závislosti na tom, jaké máte zařízení. Na iPhonu se prostě a jednoduše ověříte, na iPadu s biometrickým zabezpečením je postup stejný. Co se pak týče počítačů Mac, nejjednodušší to mají vlastníci strojů s Touch ID, kterým stačí přiložit prst na snímač. Uživatelé starších strojů k ověření mohou použít Apple Watch nebo iPhone.

Apple Pay
Zdroj: Apple

Do Apple Pay je možné samozřejmě nahrát více karet. Pokud chcete jednorázově změnit kartu, kterou zaplatíte, na Apple Watch stačí přejet prstem nahoru či dolů, až narazíte na tu potřebnou, na ostatních zařízeních jen klepněte na ikonu aktuálně používané karty a vyberte si jinou. Pokud byste chtěli určitou kartu nastavit jako výchozí, na iPhonu a iPadu přejděte do Nastavení, vyberte Wallet a Apple Pay a v sekci Výchozí karta si zvolte tu, kterou nejčastěji používáte. Na Macu je postup stejný, až na to, že se ikona Wallet a Apple Pay nachází v předvolbách systému. Na hodinkách Apple Watch se zase přesuňte přímo na vašem jablečném telefonu do aplikace Watch, zde na ikonu Wallet a Apple Pay narazíte také.

.