Zavřít reklamu

Nejnovějšími hodinkami od Applu jsou nyní Apple Watch Series 7, které byly představeny před necelým měsícem. Po jejich boku však samotný cupertinský gigant také prodává i levnější model SE, jenž byl představen vloni po boku Apple Watch Series 6, a staré Apple Watch Series 3 z roku 2017. Spousta lidí si proto klade otázku, zdali se „trojky“ vůbec vyplatí pořídit v roce 2021, anebo zdali není radši lepší investovat do novějšího modelu. Ačkoliv odpověď na tento dotaz není tak úplně jednoznačný, tak si tentokrát společně posvítíme na tuto problematiku a poukážeme na to, jestli je skutečně vhodné utrácet zhruba 5 tisíc za 4 roky staré hodinky.

Řada funkcí za dostupnou cenu

Než se vrhneme na zmiňovanou otázku, pojďme si ještě v rychlosti zrekapitulovat, co Apple Watch Series 3 vlastně umí, a kde naopak v porovnání s novějšími modely strádají. Ačkoliv se sice jedná o starší kousek, tak i přesto má stále co nabídnout a v případě funkcí zase natolik pozadu není. Relativně přesně proto dokáže monitorovat aktivity uživatele či zaznamenávat tréninky a nechybí ani voděodolnost, díky čemuž lze „watchky“ využít například i na plavání. Samozřejmostí také je, že hodinky fungují jakožto prodloužená ruka iPhonu, a tudíž si poradí s příjmem zpráv či notifikací, umožní vám zprávy také odesílat a v případě modelu Cellular nechybí ani možnost pro telefonování i bez iPhonu.

Apple Watch Series 3 samozřejmě nabízí i NFC čip pro případné placení prostřednictvím Apple Pay a nabízí i vlastní App Store pro přímé stahování aplikací. Co se pak týče zdravotních funkcí, tak si snadno poradí s měřením srdečního tepu či se zavoláním pomoci prostřednictvím funkce Tíseň SOS. Z hlediska možností tak mají i tyto starší jablečné hodinky rozhodně co nabídnout a zase tak pozadu nejsou.

Bohužel jim však chybí například senzor pro měření EKG či saturace kyslíku v krvi, možnost automatické detekce pádu, Always-on displej a nabízejí o něco menší obrazovku než jejich nástupci. Nejlépe na tom nejsou ani z hlediska úložiště, které je pro Apple Watch Series 3 takzvanou Achillovou patou. Zatímco základní GPS model nabízí jen 8 GB a verze GPS+Cellular 16 GB (u nás nedostupný), tak například Series 4 nabídly již v základu 16 GB a Series 5 pak 32 GB, čehož se Apple drží až doposud.

Vyplatí se tedy Apple Watch Series 3 pořídit v roce 2021?

Nyní se pojďme přesunout k tomu hlavnímu, tedy k otázce, zdali se pořízení těchto hodinek v roce 2021 vlastně vůbec ještě vyplatí. Hlavním lákadlem v tomto směru může být cena, která činí 5490 Kč za verzi s 38mm pouzdrem a 6290 Kč za verzi s 42mm ciferníkem. Apple Watch Series 3 jsou tedy nejdostupnějšími hodinkami od Apple v současné nabídce.

Apple Watch Series 3

Nad jejich pořízením by každopádně neměl uvažovat nikdo, kdo od hodinek očekává/od nich požaduje zmiňované funkce v podobě měření saturace kyslíku v krvi, EKG či detekce pádu. Series 3 zároveň nejsou vhodné pro uživatele, kteří lpí na větším displeji s malými rámečky, jelikož v takovém případě by z této generace byli spíše zklamáni. Také je nutné počítat s absencí always-on. I přesto však tento kousek někomu může přijít vhod. V poměru cena/výkon se totiž nejedná o úplně nejhorší zařízení, které navíc s ohledem na všechny své funkce má stále co nabídnout a bezesporu tak dokáže usnadnit každodenní život. V tomto směru pak dokáže potěšit i podpora nejnovějšího operačního systému watchOS 8.

Nejnovější Apple Watch Series 7:

Nalijme si však čistého vína. Apple Watch Series 3 se nejeví jako úplně nejlepší volba a spíše byste od nich měli dávat ruce pryč. Hlavní problém každopádně nespočívá v absenci některých funkcí či menším displeji, ale malém úložišti a celkovému stáří. Apple totiž s vysokou pravděpodobností nový operační systém na tyto hodinky nepřinese – a pokud ano, tak je otázka, jak na tak starém hardwaru vlastně bude fungovat. Úložiště pak činí uživatelům problémy i při samotných aktualizacích, které jsou skutečným trnem v patě. Hodinky totiž nabízejí tak málo volného místa, že při pokusu o aktualizaci vám systém sám sdělí, abyste „Watchky“ odpárovali od iPhonu a následně provedli jejich kompletní obnovení.

Pro většinu uživatelů jsou tedy Apple Watch Series 3 poměrně nevhodné a je možné, že přinesou více smutku než radosti. Na druhou stranu se však mohou hodit takzvaným nenáročným uživatelům, kteří chtějí chytré hodinky například primárně na zobrazování času a notifikací. V takovém případě se ale nabízí otázka, zdali není lepší pořídit jiný, případně levnější model, anebo naopak si připlatit pár tisíc za Apple Watch SE, u kterých existuje vyšší šance, že budou fungovat podstatně déle.

.