Zavřít reklamu

Ve světě smartphonů je jedním z nejdůležitějších aspektů jeho displej. Kromě určení typu, velikosti, rozlišení, maximálního jasu, barevného gamutu a třeba i kontrastu, se v posledních letech hodně řeší i obnovovací frekvence. Z 60Hz standardu se tak začínáme už i na iPhonech posouvat ke 120 Hz, a to navíc adaptivně. Jenže vyjma obnovovací frekvence, je zde i ta vzorkovací. Co vlastně znamená? 

Vzorkovací frekvence definuje počet, kolikrát může obrazovka zařízení zaregistrovat dotyky uživatele. Tato rychlost se obvykle měří za 1 sekundu a k označení frekvence se používá také měření Hertz nebo Hz. Ačkoli pak zní obnovovací frekvence a vzorkovací frekvence podobně, pravdou je, že obě se starají o odlišné věci.

Dvakrát tolik 

Zatímco obnovovací frekvence odkazuje na obsah, který obrazovka za sekundu aktualizuje podle dané frekvence, tak vzorkovací frekvence oproti tomu odkazuje na to, jak často obrazovka „cítí“ a zaznamenává dotyky uživatele. Vzorkovací frekvence 120 Hz tedy znamená, že každou sekundu obrazovka zkontroluje dotyk uživatelů 120×. V takovém případě displej každých 8,33 milisekund ověří, zda se ho dotýkáte, či nikoli. Vyšší vzorkovací frekvence má také vliv na citlivější interakci uživatele s prostředím.

Obecně platí, že vzorkovací frekvence musí být oproti té obnovovací dvojnásobná, aby uživatel nepozoroval nějaké zpoždění. iPhony s 60Hz obnovovací frekvencí tak mají tu vzorkovací 120 Hz, má-li iPhone 13 Pro (Max) maximální obnovovací frekvenci 120 Hz, ta vzorkovací by měla být 240 Hz. Vzorkovací frekvence je však závislá i na použitém čipu zařízení, který toto vyhodnocuje. V rámci milisekund totiž musí zjistit polohu vašeho dotyku, vyhodnotit ji a vrátit do akce, kterou právě provádíte – aby nedocházelo ke zpoždění reakce, je toto v případě hraní náročných her zcela klíčové.

Situace na trhu 

Obecně lze říci, že pro uživatele, kteří chtějí nejlepší a nejplynulejší zážitek z používání zařízení, není důležitá jen obnovovací, ale právě i vzorkovací, frekvence. Ta navíc může být i vyšší než pouze dvojnásobná. Např. herní ROG Phone 5 nabízí vzorkovací frekvenci 300 Hz, Realme GT Neo až 360 Hz, zatímco Legion Phone Duel 2 dokonce až 720 Hz. Abychom to uvedli do jiné perspektivy, vzorkovací frekvence dotyku 300 Hz by znamenala, že je displej připraven přijímat dotykový vstup každých 3,33 ms, 360 Hz každých 2,78 ms, zatímco 720 Hz pak každých 1,38 ms.

.