Zavřít reklamu

V září 2021 se jablíčkáři konečně dočkali. Apple totiž vyslyšel několikaleté prosby fanoušků a představil jablečný telefon s displejem s vyšší obnovovací frekvencí. Tímto benefitem se konkrétně pochlubily iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max, u nichž gigant vsadil na Super Retina XDR displej s technologií ProMotion. Jeho hlavní benefit spočívá především v oné technologii, která přináší adaptivní obnovovací frekvenci dosahující až 120 Hz (namísto dříve používaných panelů s 60Hz frekvencí). Díky této změně je obraz podstatně plynulejší a živější.

Když se o rok později světu představil iPhone 14 (Pro), situace kolem displejů se nikterak nezměnila. Super Retina XDR s ProMotion proto najdete pouze v případě modelů iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max, zatímco uživatelé iPhonů 14 a iPhonů 14 Plus se musí spokojit se základním Super Retina XDR displejem, který ale nedisponuje technologií ProMotion a jeho obnovovací frekvence tedy dosahuje „pouze“ 60 Hz.

ProMotion jako výsada modelů Pro

Jak si můžete povšimnout, aktuálně je technologie ProMotion jednou z výsad modelů Pro. Pokud tedy máte zájem o chytrý telefon s „živější“ obrazovkou, respektive s vyšší obnovovací frekvencí, pak vám v případě jablečné nabídky nezbývá nic jiného, než zainvestovat do toho nejlepšího. Zároveň se tak jedná o jeden z nedůležitějších rozdílů mezi základními telefony a modely Pro, které mohou být jistou motivací k připlacení si za dražší variantu. V případě Applu se vlastně ani nejedná o nic neobvyklého, a proto vás asi ani nepřekvapí zprávy o tom, že úplně stejně tomu bude i v případě řady iPhone 15. To alespoň vyplývá z posledních úniků a spekulací, podle nichž má být ProMotion displej opět výsadou modelů Pro.

Když se ale podíváme na celý trh chytrých telefonů, pak zjistíme, že se jedná o poměrně ojedinělý případ. Při pohledu na konkurenci totiž najdeme množství i podstatně levnějších telefonů, které disponují displejem s vyšší obnovovací frekvencí, a to již dokonce po dobu několika let. V tomto ohledu je Apple paradoxně pozadu a šlo by říct, že víceméně zaostává za svou konkurencí. Otázkou proto je, jakou motivaci má cupertinský gigant k tomuto rozlišení? Proč nenasadí displej s vyšší obnovovací frekvencí (120 Hz) i do základních modelů? Nyní už ale přejděme k tomu nejdůležitějšímu. Ve skutečnosti jsou totiž dva kritické důvody, na které se nyní společně zaměříme.

Cena & náklady

Na prvním místě nemůže být nic jiného, než obecně cena. Nasazení lepšího displeje s vyšší obnovovací frekvencí je pochopitelně o něco nákladnější. Aby adaptivní obnovovací frekvence, která dokáže měnit současnou hodnotu na základě vykreslovaného obsahu a tím tak spořit například výdrž baterie, vůbec mohla fungovat, je důležité nasadit specifický OLED panel s technologií zobrazení LTPO. Právě tímto disponují iPhony 13 Pro (Max) a iPhony 14 Pro (Max), díky čemuž je vůbec možné u nich ProMotion použít a dopřát jim tento benefit. Naopak základní modely takovýmto panelem nedisponují, Apple u nich proto vsází na levnější OLED LTPS displeje.

Apple iPhone

Nasazení OLED LTPO do základních iPhonů a iPhonů Plus by proto zvýšilo náklady na jejich výrobu, což by se mohlo projevit na celkové ceně zařízení. Jednoduchým omezením tak Apple nejen že zabrání tomuto jevu, ale především se vyhne „zbytečným“ nákladům a na výrobě tedy dokáže ušetřit. Ačkoliv se to uživatelům líbit nemusí, je více než jasné, že právě tento důvod hraje zcela zásadní roli.

Exkluzivita modelů Pro

Určitě také nesmíme opomenout další klíčový důvod. Vyšší obnovovací frekvence je v dnešní době poměrně klíčovým atributem, za který si zákazníci rádi připlatí. Apple tak má dokonalou příležitost nejen že vydělat, ale zároveň tím udělat modely Pro o něco exkluzivnější a hodnotnější. Pokud totiž máte zájem o iPhone obecně, potažmo o telefon s iOS a záleží vám na tom, aby zařízení disponovalo technologií ProMotion, pak vám nezbývá nic jiného, než sáhnout po dražší variantě. Cupertinský gigant tak dokáže v uvozovkách „uměle“ rozlišit základní telefony od modelů Pro.

.