Zavřít reklamu

Apple představil bezdrátovou nabíjecí podložku AirPower v září roku 2017. Její uvedení na trh ale stále protahoval, až vývoj úplně zrušil. Na vině bylo především přehřívání, které nedokázal ani po dvou letech od představení veřejnosti eliminovat. Nyní je zde řešení společnosti Xiaomi – umí nabíjet tři zařízení zároveň, přičemž je jedno, kam které položíte. A prý i funguje.

Xiaomi při představení tohoto příslušenství uvedlo, že v době, kdy na svém řešení přestal Apple pracovat, oni začali. V souvislosti s americkou značkou si ta čínská dokonce tak věří, že svůj produkt prezentovala s dvěma telefony a jedněmi sluchátky s bezdrátově nabíjeným pouzdrem. A právě jeden z telefonů byl iPhone. Apple svou AirPower koncipoval jako jedno zařízení, které nabije všechny jeho zařízení umožňující bezdrátové nabíjení, tedy iPhone, Apple Watch a sluchátka AirPods (2. generace a výš). Jak by na tom bylo s konkurenčními zařízeními jsme se samozřejmě nikdy nedozvěděli.

AirPower je za námi, potenciál MagSafe před námi 

AirPower měla být dostupná během roku 2018. Při jejím představení Apple konkrétnější nebyl, což mohlo naznačovat jisté problémy, které nakonec skutečně přišly. Od roku 2019 se však začaly objevovat zvěsti, že toto příslušenství nakonec skutečně přijde. V iOS 12.2 se dokonce objevily kódy, na stránkách Applu přibývaly fotografie s produkty nabíjené skrze toto zařízení. Byly zveřejňovány i schválené patenty na použité technologie. Jenže ani potom nabíjecí podložka AirPower dle slov senior viceprezidenta společnosti Apple pro hardwarové inženýrství, Dana Riccia, nedosahovala vysokých standardů společnosti. Co to znamená? Že je lepší produkt zaříznout, než aby fungoval jen napůl.

Apple nicméně hodil historii za hlavu a přišel s obrozením kouzelného sousloví MagSafe, které používal v MacBoocích a nově jej přinesl spolu s iPhony 12. Budoucnost tedy vidí v magnetech. I když není jasné, jak by je implementoval například do AirPodů, v iPhonech mu fungují poměrně obstojně. Navíc i dvojitá nabíječka MagSafe Duo, která nabije iPhone i Apple Watch a stojí „lidových“ 3 990 Kč, funguje tak, jak má. Proč ale nedokázal gigant, jakým Apple je, odladit tak zdánlivě jednoduché zařízení jako je nabíječka, zůstává záhadou. Každopádně to vypadá, že Xiaomi se to povedlo. 

29 cívek, 20 W, 2 000 Kč 

Skládá se z 19 vzájemně se překrývajících nabíjecích cívek umožňujících nabíjet položené zařízení nezávisle na tom, jakou jej budete zády k podložce polohovat. Jedinou podmínkou pro správné nabíjení je podpora Qi, tedy standardu pro bezdrátové nabíjení pomocí elektrické indukce. Ten samozřejmě nabízejí nejen iPhony ale i AirPody, které jsou tedy s řešením čínské společnosti plně kompatibilní.

Xiaomi 1

Pokud to položené zařízení umožňuje, může mu podložka poskytnout nabíjecí výkon až 20 wattů. To je poměrně unikátní, i když to majitelé iPhonů nijak nevyužijí, protože toho jednoduše nejsou telefony Applu schopny. Pokud byste však chtěli na podložce nabíjet všechna tři položená zařízení 20W, musíte samozřejmě použít i odpovídající 60W adaptér s USB-C konektorem.

I když vypadá novinka Xiaomi jako by AirPower nabíječce z oka vypadala, má jednu zásadní výhodu, ale zároveň i nevýhodu. Vypadá to, že funguje, což bylo demonstrováno i při jejím představení světu. A vypadá to, že nenabídne žádné chytré funkce jako například zobrazení procesu nabíjení i dalších dvou zařízení, což právě měla AirPower umět… AirPower tady ale není a nebude. Řešení od Xiaomi je navíc prakticky za hubičku. V přepočtu z čínských juanů by jeho nabíječka měla totiž v přepočtu vyjít na „mrzkých“ 2 000 Kč. Jestli bude dostupná i v naší distribuci se zatím neví. Pokud ano, je třeba k ceně připočíst i další poplatky, jako DPH, prodloužená záruka atd. 

.