Zavřít reklamu

V dnešní době již nejspíš většina uživatelů poslouchá hudbu na svých iPhonech, a to většinou prostřednictvím streamovacích služeb. Vždy tomu ale tak nebylo, a jistou dobu se iPody od Applu těšily opravdu velké oblibě. Bylo tomu tak například i v lednu roku 2005, kdy prodeje tohoto populárního přehrávače dosáhly opravdu rekordních čísel.

Předešlé tři měsíce spolu s vánočními prodeji iPodu a enormní poptávkou po nejnovější iBooku se zasloužily o čtyřnásobné zvýšení zisku společnosti Apple. Cupertinská společnost, která v té době ještě neměla problém zveřejňovat konkrétní údaje o počtu svých prodaných produktů, se s patřičnou slávou pochlubila, že se jí podařilo prodat rekordních deset milionů iPodů. Závratně rostoucí popularita hudebních přehrávačů se zasloužila o vůbec nejvyšší zisk Applu. Výše zisku, kterého Apple tenkrát dosáhl, není v dnešní době ničím šokujícím, ve své době ale řadu lidí opravdu překvapila.

V roce 2005 se ještě rozhodně nedalo říci, že by Apple byl na vrcholu. Vedení firmy se snažilo o vybudování a následné udržení co nejlepší pozice na trhu, a všichni měli ještě v živé paměti to, jak se firma ve druhé polovině devadesátých let potácela na pokraji krachu. 12. ledna roku 2005 ale Apple v rámci vyhlašování svých finančních výsledků s náležitou a oprávněnou pýchou prozradil, že se mu za předchozí kvartál podařilo dosáhnout obratu ve výši 3,49 miliardy dolarů, což znamená masivní nárůst o 75 % oproti stejnému kvartálu v předchozím roce. Čistý zisk za dané čtvrtletí dosáhl rekordních 295 milionů dolarů, což je o 63 milionů dolarů více než v tomtéž čtvrtletí roku 2004.

Klíčem k těmto závratným výsledkům byl zejména fenomenální úspěch iPodu. Drobný přehrávač se stal pro řadu lidí nezbytností, vidět jste ho mohli u umělců, celebrit a dalších známých osobností a Applu se s iPodem podařilo ovládnout 65 % trhu s přenosnými hudebními přehrávači.

Nebyla to ale otázka pouhého iPodu. Apple se zjevně rozhodl nenechat nic náhodě a do vod hudebního průmyslu se vrhl i se svým iTunes Music Store, který v té době představoval zcela nový způsob prodeje hudby. Expanzi ale zažívaly i kamenné značkové prodejny Applu a došlo také k otevření první pobočky mimo území Spojených států. Na vzestupu byly i prodeje Maců, velké popularitě se těšil například zmíněný iBook G4, ale také výkonný iMac G5.

Období, v němž Apple zaznamenal rekordní prodeje svého iPodu, nebylo zajímavé jen kvůli úspěchu přehrávače, ale také kvůli tomu, jakým způsobem se firmě podařilo významně zabodovat hned na několika frontách najednou – včetně oblastí, kde byl relativním nováčkem.

Zdroj: Cult of Mac, zdroj fotografií v galerii: Apple (via Wayback Machine)

.