Zavřít reklamu

Pokud jde o ochranu osobních údajů, jen málokterá společnost je v této oblasti natolik aktivní jako Apple. Společnost je ochotna se kvůli ochraně soukromí svých uživatelů dostat do konfliktu se zájmy vládních složek a když Evropská unie uváděla do platnosti nařízení GDPR, společnost Apple tento krok uvítala.

Když už zmiňujeme GDPR, podle tohoto nařízení má Apple stejně jako jiné společnosti poskytující své služby pro Evropany povinnost sdělit vám údaje, které o vás shromažďuje, pokud ji o to požádáte. A protože se tento týden slavil Den ochrany osobních údajů, vidíme to jako perfektní příležitost ukázat, jak si nechat od Applu zaslat přehled dat, které má o vás k dispozici.

V první řadě je potřeba brát ohled na to, že zpracování vašich dat trvá nějaký ten čas a podle tvrzení společnosti to může trvat až 7 dní. Abyste si mohli vyžádat seznam dat, které o vás firma uchovává na svých serverech, musíte se přihlásit ke svému Apple ID na webové stránce https://appleid.apple.com. Pokud používáte macOS Catalina, pak se můžete přihlásit pomocí funkce Sign in with Apple ID, která vyžaduje buďto zadání hesla uživatele nebo Touch ID.

Ve spodní části stránky pak najdete sekci Údaje a ochrana soukromí, kde máte k dispozici možnost Spravovat údaje a ochranu soukromí. Otevře se vám nová karta Data a soukromí, která opět vyžaduje heslo nebo Touch ID. Zde pak najdete několik položek, které mohou být pro vás rovněž zajímavé, jako třeba možnost zjistit, jak opravit své údaje či možnost dočasně deaktivovat nebo úplně smazat váš účet Apple ID. Nás ale zajímá první možnost: Získejte kopii svých dat.

Otevře se vám formulář, ve kterém si zvolíte, o které typy údajů máte zájem. Přednostně jsou zobrazeny ty typy souborů, o které se s vámi Apple podělí v textové formě a zabírají relativně málo místa. Jsou to totiž tabulky nebo dokumenty ve formátech JSON, CSV, XML nebo PDF, k dispozici je ale i možnost exportu kontaktů, poznámek nebo záložek uložených v iCloudu, a to ve formátech jako třeba VCF, ICS nebo HTML.

Celkově jsou k dispozici nasledující druhy souborů:

  • Informace o mediálních službách společnosti Apple (záznam aktivity v App Storu, iTunes Storu, Apple Books, Apple Music a Podcastech)
  • Informace o účtu Apple ID a informace o zařízení
  • Aktivita v Apple Online Storu a prodejnách Apple (Historie rezervací, historie transakcí a jiná aktivita)
  • Aktivita v Apple Pay
  • Aktivita Game Centra
  • Historie podpory AppleCare, požadavky na opravu a další (Opravy a servis, podpora)
  • Data z iCloudu: záložky, seznam četby, kalendáře, připomínky, kontakty, poznámky
  • Hlášení o chybách Apple Maps
  • Marketingová komunikace, stahování souborů a jiná aktivita
  • Jiná data

Rovněž jsou k dispozici i možnosti exportu souborů z iCloud Drive, Fotek a Mailů. Apple upozorňuje, že tyto soubory mohou být opravdu velké a proto jejich export může trvat podstatně déle. Pokud zvolíte tuto možnost, Apple vám také přepošle odkaz na stažení všech fotek a videí, e-mailů včetně příloh a souborů, které máte uložené v cloudu.

Když si už vyberete všechny typy dat, o kterých chcete mít přehled, klepněte na tlačítko Pokračovat a na další stránce formuláře zvolte velikost archivu, který vám může Apple odeslat. V závislosti od toho společnost rozdělí archiv na několik částí, které si pak individuálně postahujete. Na výběr jsou velikosti od 1 GB do 25 GB. Pak už jen klepněte na tlačítko Dokončit žádost. Za několik dní pak dostanete od Applu e-mail, který potvr, že Vaše žádost byla úspěšně odbavena a archiv si můžete stáhnout na webu.

Stav své žádosti pak můžete kdykoliv zkontrolovat na webu Apple ID, opět v sekci Spravovat údaje a ochranu soukromí.

Apple Privacy FB
.