Zavřít reklamu

Ještě dříve, než světlo světa spatřily chytré hodinky od společnosti Apple, mohli si uživatelé připínat počítač na zápěstí v podobě zařízení s názvem OnHand PC od společnosti Seiko. Právě to si představíme v dnešním díle našeho seriálu o historii technologií, řeč bude ale také von Neumannově architektuře.

První náramkový počítač (1998)

10. června roku 1998 představila společnost Seiko první nositelné “PC hodinky” na světě. Zařízení se prodávalo pod názvem OnHand PC (Ruputer), bylo osazené šestnáctibitovým 3,6MHz procesorem a vybaven 2MP úložištěm. Veškeré informace se zobrazovaly na monochromatickém LCD displeji s rozlišením 102 x 64 pixelů, hodinky disponovaly schopností stahování obrázků, funkcí hraní her, a byly také vybavené třemi aplikacemi. Na hodinkách běžel operační systém W-Ps-DOS, přístroj se ovládal třemi tlačítky a miniaturním joystickem. K synchronizaci OnHand PC s počítačem docházelo za pomoci infraportu a speciálního hardwaru a softwaru. OnHand PC se prodával za 285 dolarů.

Von Neumannův počítač (1946)

Vědci z The Princeton Institute Institute for Advanced Study (IAS) úspěšně dokončili 10. června roku 1946 vývoj počítače podle Johna von Neumanna. Počítač obsahoval operační paměť, aritmeticko-logickou jednotku, řadič a V / V zařízení. Zpracování jednotlivých instrukcí v paměti probíhalo prostřednictvím řídící jednotky, vstup a výstup dat zajišťovaly vstupní a výstupní jednotky. Údaje a instrukce byly v takzvané von Neumannově architektuře vyjádřeny binárně a uchovávaly se v paměti na místech, označených adresami. Von Neumannovo schéma je v mnoha případech platné dodnes. Počítač byl na tehdejší poměry relativně malý – na délku měřil necelé dva metry, na výšku zhruba 2,4 metru a na šířku něco málo přes 0,5 metru.

Další události nejen ze světa technologií

  • Mezi Kanadou a Irskem byl (pouze na 26 dní zprovozněn první mezikontinentální podoceánský kabelový spoj (1858)
  • Společnosti IBM a Microsoft podepisují vzájemnou dlouhodobou dohodu o vývoji (1985)
  • Společnost Microsoft oznamuje své plány na ukončení distribuce MS Money (2009)

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více