Zavřít reklamu

Se začátkem nového týdne vám přinášíme další díl našeho pravidelného seriálu o významných událostech v dějinách technologií. Dnes si připomeneme zrod stop-motion fotografie a slavné záběry běžícího koně, řeč bude ale také o odchodu Billa Gatese z vedení společnosti Microsoft.

Zrod “Stop-motion” fotografie (1878)

Fotograf Eadweard Muybridge zachytil 15. června roku 1878 za pomoci vysokorychlostní fotografie pohyb koně – zmíněné záběry jste jistě někdy viděli i vy. Fotografie koně v pohybu ze série Animal Locomotion se do historie zapsaly jako počátek technologie stop motion. Eadweard Muybridge se narodil v roce 1830 v Londýně a proslul svým nadšením pro snímání pohybu, vynálezem zoopraxiskopu a kinematoskopu, a je považován za zakladatele chronofotografie.

Bill Gates oznamuje odchod z vedení Microsoftu (2006)

Bill Gates 15. června roku 2006 oficiální oznámil, že s účinností od července roku 2008 se zříká svých každodenních povinností coby ředitele Microsoftu. Důvodem byla snaha trávit více času charitativní činností. Gatesův úvazek se snížil z plného na částečný, a Gates v této souvislosti zdůraznil, že se v žádném případě nechystá odejít do důchodu. “Mám jednu z nejlepších prací na světě,” uvedl při jedné z tiskových konferencí.

Další události nejen z oblasti technologií

  • Sandy Trevor ze společnosti Compuserve vydává spolu se svými kolegy GIF verze 87a (1987)
  • V kinech má premiéru animovaná disneyovka Lví král (1994)

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více