Zavřít reklamu

Spotlight je relativně nenápadnou, ale velice užitečnou a šikovnou součástí operačníhoy systému macOS pro počítače od Applu. Apple tuto funkci zavedl již před lety, neustále ji ale vylepšuje, a uživatelé tak mají čím dál více možností, jak Spotlight na svém Macu využít. Pokud jste jej zkoušeli i vy, určitě jste velice rychle přišli na to, že neslouží zdaleka jenom k vyhledávání souborů na vašem počítači. V dnešním článku si ukážeme pět možností využití této skvělé funkce.

Vyhledání aplikací podle iniciál

To, že lze ve Spotlightu na Macu vyhledat aplikace podle jejich názvu, není samozřejmě žádným tajemstvím. Kromě tohoto způsobu ale můžete provádět také vyhledávání aplikací podle jejich inciál. Postup vám jistě nemusíme nijak zdlouhavě popisovat – stačí za pomoci klávesové zkratky Cmd + mezerník aktivovat Spotlight a do vyhledávacího pole zadat inciály požadované aplikace.

Význam slov

Součástí operačního systému macOS na vašem Macu je také nativní slovník. Kvůli zjištění významu jednotlivých slov ale nemusíte nutně spouštět tuto aplikaci, protože stejnou službu vám díky vzájemnému propojení poskytne také Spotlight. Zadejte do vyhledávacího pole Spotlightu požadovaný výraz, a po chvíli se vám jeho význam objeví spolu s ikonkou Slovníku ve výsledcích vyhledávání. Poté na něj stačí zkrátka jen kliknout.

Filtrování výsledků

Ve výchozím nastavení nabízí Spotlight opravu široký záběr, co se týče typu zobrazených výsledků. Tento záběr ale můžete velice snadno ovlivnit. Pokud například nechcete, aby vám Spotlight na vašem Macu ukazoval výsledky v určité kategorii, klikněte v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu na Apple menu -> Předvolby systému -> Spotlight. Zde můžete v kartě Výsledky hledání zrušit jednotlivé kategorie.

Vynechání složky z výsledků vyhledávání

Z výsledků vyhledávání na Spotlightu můžete také vyloučit specifické složky. Klikněte v levém horním rohu na Apple menu -> Předvolby systému -> Spotlight. V okně nastavení Spotlightu klikněte na kartu Soukromí, vlevo dole klikněte na „+“, a poté vyberte umístění, které chcete z výsledků vyhledávání Spotlightu vyloučit.

Rychlé vymazání vyhledávaného výrazu

Pokud potřebujete, můžete na vašem Macu také snadno a okamžitě vymazat vyhledávaný výraz. I zde je postup velmi snadný. Namísto práce s klávesou Backspace, případně kombinace této klávesy a označování za pomoci myši, stačí jednoduše stisknout klávesovou zkratku Cmd + Backspace. Vyhledávaný výraz okamžitě zmizí z textového pole Spotlightu.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.