Zavřít reklamu

Každý nováček počítače od Applu byl jistě příjemně překvapen když zjistil, že má ve svém zařízení k dispozici sadu užitečných aplikací pro kalendář, poznámky, kancelářskou práci či vyřizování e-mailů. Je sice pravda, že je nativní Mail některými náročnějšími uživateli kritizován, jelikož nenabízí všechny funkce, které by si od aplikace podobného rázu představovali, mnohým uživatelům však pro jejich účely bohatě postačuje. I když by se to nemuselo na první pohled zdát, v Mailu najdete několik užitečných vychytávek, a některé z nich si v dnešním článku ukážeme.

Vyhledávání nových zpráv

Obrovská výhoda většiny mailových klientů je to, že vám mohou zobrazit notifikaci naprosto okamžitě poté, co do vaší schránky dorazí určitá e-mailová zpráva. Někomu však nemusí vyhovovat automatické vyhledávání a raději by jej chtěl vypnout nebo mít zapnuté jen v určitých časových intervalech. V takovém případě v Mailu na horní liště vyberte Mail -> Předvolby, v okně otevřete kartu Obecné, a u Vyhledat nové zprávy klepněte na rozbalovací menu. Zde si vyberte z možností Automaticky, každou minutu, každých 5 minut, každých 15 minut, každých 30 minut, každou hodinu nebo ručně.

Rychlé vkládání příloh pomocí klávesových zkratek

Asi neexistuje osoba, která by občas nepotřebovala prostřednictvím e-mailu poslat určitý soubor. Velikost těchto souborů je sice při používání jakékoli e-mailové adresy značně omezena, menší dokumenty se sem ale bez problému vejdou. Každý jistě moc dobře ví, že může přílohu vložit buď přetažením do zprávy nebo kliknutím na možnost pro přidání přílohy a následným vybráním souboru pomocí Finderu. Pro milovníky klávesových zkratek zde však existuje ještě jedna, velice pohodlná možnost. Pokud si totiž soubor za pomoci zkratky Cmd + C zkopírujete, stačí se pro vložení přesunout do textového pole pro psaní zprávy, a následně zkratkou Cmd + V přílohu vložit. Nakonec bych ještě chtěl dodat, že takto můžete do zprávy zkopírovat a vložit samozřejmě i více souborů najednou.

Přidání obrázku k automatickému podpisu

Jako drtivá většina mailových klientů, i ten nativní pro macOS umožňuje vytváření automatických podpisů. Věděli jste však, že do tohoto podpisu můžete přidat i obrázek? S fotografií bude vypadat zpráva o něco profesionálněji, což mnohé z vás jistě potěší. Pokud si tedy chcete do podpisu obrázek přidat, v aplikaci Mail na horní liště vyberte Mail -> Předvolby, a v okně, které se vám zobrazí, klikněte na Podpisy. V prvním sloupci vyberte podpis, který chcete upravit, jestliže ještě nemáte podpis vytvořený, přidejte jej. Do pole podpisu pak stačí jen vložit neb o přetáhnout obrázek, třeba z plochy. Následně si podpis uložte.

mail macos 5 tipů
Zdroj: Mail

Odesílání skryté kopie na určitou adresu

Pokud se vám z nějakého důvodu nechce otevírat odeslanou poštu, můžete si v nativní aplikaci nechat odesílat skrytou kopii buď na adresu, ze které zprávu odesíláte, nebo zvolit i jiného adresáta. Jestli tedy chcete tuto možnost aktivovat, stačí na horní liště vybrat Mail -> Předvolby, v zobrazeném okně klepnout na ikonu Příprava a zaškrtnout volbu Automaticky odesílat. Vyberte, zda-li chcete, aby se odeslal kopie nebo skrytá kopie, poté zvolte, jestli ji chcete zasílat sobě nebo na jinou adresu.

Změna výchozí poštovní aplikace

Pokud rozkliknete například v prohlížeči určitou e-mailovou adresu, ve výchozím nastavení se zobrazí v nativním Mailu. Je však jasné, že se vestavěný mailový klient nezavděčí všem, a pro systém macOS existuje celá řada pokročilejších klientů třetích stran. Pro změnu výchozí aplikace se tedy v horní liště Mailu přesuňte na Mail -> Předvolby, a na kartě Obecné vyberte ikonu Výchozí čtečka e-mailů. Po otevření vyskakovacího okna si vyberte aplikaci, kterou chcete používat jako výchozí.

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.