Zavřít reklamu

Patříte-li mezi pravidelné čtenáře našeho magazínu, tak vám zajisté v posledních dnech neunikly články, ve kterých jsme se společně podívali na věci a vlastnosti, které očekáváme od nových produktů, které Apple již zanedlouho představí. Konkrétně se představení dočkáme již 14. září, a to na první letošní podzimní konferenci. Je prakticky jasné, že se dočkáme představení nových jablečných telefonů, kromě toho by měly přijít také Apple Watch Series 7 a třetí generace populárních sluchátek AirPods. Doufejme tedy, že tato konference bude pořádně nabitá, a že se máme na co těšit. V tomto článku se společně podíváme na 7 věcí, které očekáváme od levnějšího iPhonu 13 či 13 mini. Vrhněme se přímo na věc.

Menší výřez v displeji

Jsou již čtyři roky nazpátek od doby, kdy jsme se dočkali představení revolučního iPhonu X. Právě tento jablečný telefon v roce 2017 určil, jakým směrem se chce Apple na poli s vlastními telefony vydat. Největší změnou byl samozřejmě design. Konkrétně jsme se dočkali zvětšení displeje a hlavně opuštění Touch ID, které bylo nahrazeno Face ID. Biometrická ochrana Face ID je na světě naprosto jedinečná a prozatím se ji nepodařilo žádnému jinému výrobci replikovat. Pravdou ale je, že od roku 2017 se Face ID nikam neposunulo. Samozřejmě je u nových modelů o něco rychlejší, avšak výřez v horní části displeje, ve kterém se tato technologie ukrývá, je na dnešní dobu již zbytečně velký. U iPhonu 12 jsme se zmenšení výřezu nedočkali, dobrou zprávou však je, že s „třináctkami“ už by mělo přijít. Představení iPhone 13 živě v češtině sledujte od 19:00 přímo zde.

iPhone 13 koncept Face ID
Zdroj: LsA

Příchod nových barev

iPhony bez označení Pro jsou určené pro méně náročné jedince, kteří nepotřebují profesionální funkce, a kteří nechtějí za chytrý telefon utratit více než tři desítky tisíc korun. Vzhledem k tomu, že lze „klasické“ iPhony považovat za základní, tak tomu Apple přizpůsobil také barvy, ve kterých tato zařízení prodává. iPhone 11 přišel s celkově šesti pastelovými barvami, iPhone 12 pak nabízí šest pestrých barev, z nichž jsou některé jiné. A očekává se, že letos bychom se měli na poli barev dočkat dalších změn. Bohužel ale není jisté, o jaké barvy se bude jednat – na to si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Jen pro připomenutí, aktuálně je iPhone 12 (mini) k dispozici v bílém, černém, zeleném, modrém, fialovém a červeném zbarvení.

Koncept iPhone 13:

Větší výdrž baterie

V posledních týdnech se ve spojení s novými iPhony objevily spekulace o tom, že by mohly nabídnout o něco větší baterii. Je pravdou, že se již dlouhodobě jedná o nesplněné přání všech příznivců jablečné společnosti. Když se však podíváte na porovnání baterií iPhonů 11 a iPhonů 12, tak zjistíte, že si Apple nepolepšil – ba naopak je kapacita u novějších telefonů menší. Doufejme tedy, že Apple nepůjde stejnou cestou, a že se naopak otočí, aby mohl s bateriemi s větší kapacitou přijít. Osobně si ale upřímně myslím, že se rozhodně nebude jednat o nějaký obrovský skok, jestli tedy vůbec o nějaký malý. Ve finále ale Applu stačí při prezentaci říct, že letošní „třináctky“ budou mít větší výdrž baterie a má vyhráno. Jablečná společnost totiž nikdy oficiálně kapacitu baterie neuveřejňuje.

Lepší fotoaparáty

Světoví výrobci telefonů se v posledních letech neustále předhání v tom, kdo nabídne lepší fotoaparát, potažmo fotosoustavu. Někteří výrobci, například Samsung, hrají především na čísla. Tato strategie samozřejmě funguje, jelikož objektiv s rozlišením několik stovek megapixelů zaujme opravdu každého. iPhone však neustále vsází na objektivy s rozlišením „pouhých“ 12 megapixelů, což ale rozhodně není špatně. Ve finále je totiž jedno, kolik megapixelů objektiv má. Důležitý je výsledek, v tomto případě v podobě fotografií a videí, kde jablečné telefony prakticky dominují. Je naprosto jasné, že se lepších fotoaparátů dočkáme i letos. „Obyčejné“ iPhony 13 však s jistotou stále nabídnou pouze dva objektivy, namísto třech, které budou k dispozici u „Proček“.

iPhone 13 koncept
Zdroj: youtube.com

Rychlejší nabíjení

Co se týče rychlosti nabíjení, tak až donedávna byly telefony od Applu opravdu daleko za konkurencí. Jakýsi zlom přišel při představení iPhonu X, který měl sice v balení stále 5W nabíjecí adaptér, mohli jste si však dodatečně zakoupit adaptér 18W, jenž dokázal zařízení nabít za 30 minut až na 50 % kapacity baterie. Od roku 2017, kdy byl iPhone X představen, jsme se však opět nedočkali žádného vylepšení na poli nabíjení, nebudeme-li tedy brát v potaz nárůst o 2W. Většina z nás by rozhodně uvítala, kdybychom mohli iPhony nabíjet ještě o něco rychleji.

Koncept iPhone 13 Pro:

Výkonnější a úspornější čip

Čipy od společnosti Applu jsou bezkonkurenční. Jedná se sice o silné tvrzení, ale rozhodně pravdivé. Kalifornský gigant nám to dokazuje prakticky každý jeden rok, bavíme-li se tedy o čipech A-series. S příchodem každé nové generace jablečných telefonů totiž Apple nasazuje také nové čipy, kterou jsou rok od roku výkonnější a úspornější. Letos bychom se měli dočkat čipu A15 Bionic, u kterého bychom se konkrétně měli dočkat až 20% nárůstu výkonu. Pocítíme také větší úspornost, jelikož klasické „třináctky“ nejspíše budou mít i nadále obyčejný displej s obnovovací frekvencí 60 Hz. Spekulovalo se sice o možném nasazení čipu M1, který byl využit kromě Maců u iPadu Pro, nejedná se však o pravděpodobný scénář.

iPhone 13 koncept
Zdroj: youtube.com

Větší možnosti úložiště

Podíváte-li se na aktuální nabídku variant úložiště u iPhonu 12 (mini), tak zjistíte, že je v základu k dispozici 64 GB. Vybrat si však můžete také variantu 128 GB a 256 GB. Letos bychom se mohli dočkat dalšího „poskočení“, jelikož je velmi pravděpodobné, že iPhony 13 Pro nabídnou varianty s úložištěm o velikosti 256 GB, 512 GB a 1 TB. Při této příležitosti Apple rozhodně nebude chtít nechat klasické iPhony 13 jen tak a tohoto „poskočení“ se doufejme dočkáme i u levnějších modelů. Jednak už 64 GB úložiště v dnešní době tak úplně nedostačuje, a jednak je úložiště o kapacitě 128 GB rozhodně atraktivnější. V dnešní době už se dá 128 GB úložiště považovat za ideální.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více