Zavřít reklamu

Patříte-li mezi pravidelné čtenáře našeho magazínu, tak vám zajisté v posledních dnech neunikly články, ve kterých jsme se společně podívali na věci a vlastnosti, které očekáváme od nových produktů, které Apple již zanedlouho představí. Konkrétně se představení dočkáme již 14. září, a to na první letošní podzimní konferenci. Je prakticky jasné, že se dočkáme představení nových jablečných telefonů, kromě toho by měly přijít také Apple Watch Series 7 a třetí generace populárních sluchátek AirPods. Doufejme tedy, že tato konference bude pořádně nabitá, a že se máme na co těšit. V tomto článku se společně podíváme na 7 věcí, které očekáváme od levnějšího iPhonu 13 či 13 mini. Vrhněme se přímo na věc.

Menší výřez v displeji

Jsou již čtyři roky nazpátek od doby, kdy jsme se dočkali představení revolučního iPhonu X. Právě tento jablečný telefon v roce 2017 určil, jakým směrem se chce Apple na poli s vlastními telefony vydat. Největší změnou byl samozřejmě design. Konkrétně jsme se dočkali zvětšení displeje a hlavně opuštění Touch ID, které bylo nahrazeno Face ID. Biometrická ochrana Face ID je na světě naprosto jedinečná a prozatím se ji nepodařilo žádnému jinému výrobci replikovat. Pravdou ale je, že od roku 2017 se Face ID nikam neposunulo. Samozřejmě je u nových modelů o něco rychlejší, avšak výřez v horní části displeje, ve kterém se tato technologie ukrývá, je na dnešní dobu již zbytečně velký. U iPhonu 12 jsme se zmenšení výřezu nedočkali, dobrou zprávou však je, že s „třináctkami“ už by mělo přijít. Představení iPhone 13 živě v češtině sledujte od 19:00 přímo zde.

iPhone 13 koncept Face ID

Příchod nových barev

iPhony bez označení Pro jsou určené pro méně náročné jedince, kteří nepotřebují profesionální funkce, a kteří nechtějí za chytrý telefon utratit více než tři desítky tisíc korun. Vzhledem k tomu, že lze „klasické“ iPhony považovat za základní, tak tomu Apple přizpůsobil také barvy, ve kterých tato zařízení prodává. iPhone 11 přišel s celkově šesti pastelovými barvami, iPhone 12 pak nabízí šest pestrých barev, z nichž jsou některé jiné. A očekává se, že letos bychom se měli na poli barev dočkat dalších změn. Bohužel ale není jisté, o jaké barvy se bude jednat – na to si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Jen pro připomenutí, aktuálně je iPhone 12 (mini) k dispozici v bílém, černém, zeleném, modrém, fialovém a červeném zbarvení.

Koncept iPhone 13:

Větší výdrž baterie

V posledních týdnech se ve spojení s novými iPhony objevily spekulace o tom, že by mohly nabídnout o něco větší baterii. Je pravdou, že se již dlouhodobě jedná o nesplněné přání všech příznivců jablečné společnosti. Když se však podíváte na porovnání baterií iPhonů 11 a iPhonů 12, tak zjistíte, že si Apple nepolepšil – ba naopak je kapacita u novějších telefonů menší. Doufejme tedy, že Apple nepůjde stejnou cestou, a že se naopak otočí, aby mohl s bateriemi s větší kapacitou přijít. Osobně si ale upřímně myslím, že se rozhodně nebude jednat o nějaký obrovský skok, jestli tedy vůbec o nějaký malý. Ve finále ale Applu stačí při prezentaci říct, že letošní „třináctky“ budou mít větší výdrž baterie a má vyhráno. Jablečná společnost totiž nikdy oficiálně kapacitu baterie neuveřejňuje.

Lepší fotoaparáty

Světoví výrobci telefonů se v posledních letech neustále předhání v tom, kdo nabídne lepší fotoaparát, potažmo fotosoustavu. Někteří výrobci, například Samsung, hrají především na čísla. Tato strategie samozřejmě funguje, jelikož objektiv s rozlišením několik stovek megapixelů zaujme opravdu každého. iPhone však neustále vsází na objektivy s rozlišením „pouhých“ 12 megapixelů, což ale rozhodně není špatně. Ve finále je totiž jedno, kolik megapixelů objektiv má. Důležitý je výsledek, v tomto případě v podobě fotografií a videí, kde jablečné telefony prakticky dominují. Je naprosto jasné, že se lepších fotoaparátů dočkáme i letos. „Obyčejné“ iPhony 13 však s jistotou stále nabídnou pouze dva objektivy, namísto třech, které budou k dispozici u „Proček“.

iPhone 13 koncept

Rychlejší nabíjení

Co se týče rychlosti nabíjení, tak až donedávna byly telefony od Applu opravdu daleko za konkurencí. Jakýsi zlom přišel při představení iPhonu X, který měl sice v balení stále 5W nabíjecí adaptér, mohli jste si však dodatečně zakoupit adaptér 18W, jenž dokázal zařízení nabít za 30 minut až na 50 % kapacity baterie. Od roku 2017, kdy byl iPhone X představen, jsme se však opět nedočkali žádného vylepšení na poli nabíjení, nebudeme-li tedy brát v potaz nárůst o 2W. Většina z nás by rozhodně uvítala, kdybychom mohli iPhony nabíjet ještě o něco rychleji.

Koncept iPhone 13 Pro:

Výkonnější a úspornější čip

Čipy od společnosti Applu jsou bezkonkurenční. Jedná se sice o silné tvrzení, ale rozhodně pravdivé. Kalifornský gigant nám to dokazuje prakticky každý jeden rok, bavíme-li se tedy o čipech A-series. S příchodem každé nové generace jablečných telefonů totiž Apple nasazuje také nové čipy, kterou jsou rok od roku výkonnější a úspornější. Letos bychom se měli dočkat čipu A15 Bionic, u kterého bychom se konkrétně měli dočkat až 20% nárůstu výkonu. Pocítíme také větší úspornost, jelikož klasické „třináctky“ nejspíše budou mít i nadále obyčejný displej s obnovovací frekvencí 60 Hz. Spekulovalo se sice o možném nasazení čipu M1, který byl využit kromě Maců u iPadu Pro, nejedná se však o pravděpodobný scénář.

iPhone 13 koncept

Větší možnosti úložiště

Podíváte-li se na aktuální nabídku variant úložiště u iPhonu 12 (mini), tak zjistíte, že je v základu k dispozici 64 GB. Vybrat si však můžete také variantu 128 GB a 256 GB. Letos bychom se mohli dočkat dalšího „poskočení“, jelikož je velmi pravděpodobné, že iPhony 13 Pro nabídnou varianty s úložištěm o velikosti 256 GB, 512 GB a 1 TB. Při této příležitosti Apple rozhodně nebude chtít nechat klasické iPhony 13 jen tak a tohoto „poskočení“ se doufejme dočkáme i u levnějších modelů. Jednak už 64 GB úložiště v dnešní době tak úplně nedostačuje, a jednak je úložiště o kapacitě 128 GB rozhodně atraktivnější. V dnešní době už se dá 128 GB úložiště považovat za ideální.

.