Zavřít reklamu

Jak iPhony, tak iPady a Macy se pyšní funkcí zvanou AirDrop, díky které můžete pohodlně prostřednictvím Bluetooth a WiFi přenášet soubory, ale i například webové záložky v Safari. Tato služba je s námi již několik dlouhých let a poměrně dlouho neplatí, že by trpěla neduhy v podobě nesprávného fungování. Přesto se může za určitých podmínek stát, že z nějakého důvodu nevidíte potřebné zařízení, i přesto, že máte zdánlivě vše nastavené správně. Proto si dnes ukážeme, jak řešit ty nejčastější potíže s AirDropem.

Aktualizací nic nepokazíte

Nejprve je nutné podotknout, že kompatibilitu s AirDropem nabízí Macy z roku 2012 a novější (výjimku tvoří Mac Pro z roku 2012) se systémem OS X Yosemite a novějším, v případě iOS musíte mít nainstalovaný minimálně iOS 7. I přesto se může stát, že v určité verzi jednotlivých operačních systémů mohl Apple udělat chybu a AirDrop zde nemusel fungovat korektně. Apple s každou verzí operačního systému přichází s novými opravami, proto zkontrolujte, zda-li jsou obě zařízení aktualizovaná na nejnovější software. V případě iPhonu a iPadu se aktualizace provádí v Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru, na Macu přejděte na ikonu Apple -> Předvolby systému -> Aktualizace softwaru.

Zkuste se připojit na stejnou WiFi síť nebo se od ní odpojit

Pro funkčnost AirDropu se používá jak Bluetooth, tak WiFi, přičemž prostřednictvím Bluetooth se zařízení spojí, WiFi zajišťuje rychlejší posílání souborů. Na tom by sice nebylo nic komplikovaného, musíte však dodržet několik pravidel. Ani na jednom zařízení nesmí být aktivovaný osobní hotspot, na což mnoho uživatelů zapomíná. Dále se občas stává, že AirDrop nefunguje ve chvíli, kdy je jedno zařízení připojené k WiFi síti a druhé je od ní odpojené, nebo se připojilo na jinou síť. Zkuste tedy oba produkty odpojit od WiFi sítě nebo je připojit na tu stejnou. Rozhodně však WiFi nevypínejte úplně, jinak by AirDrop nefungoval. Raději si v ovládacím centru ikonu WiFi deaktivujte, čímž sice vypnete vyhledávání sítí, samotný přijímač však bude zapnutý.

vypnout wifi
Zdroj: iOS

Zkontrolujte jednotlivá nastavení

Pokud jste telefon dostali například od rodičů a máte jej nastavený jako dětský, zkuste na něm vejít do Nastavení -> Čas u obrazovky -> Omezení obsahu a soukromí, a ověřte si, zda-li není AirDrop deaktivovaný. Dále se hodí zkontrolovat, jestli máte zapnutý příjem. Na iOS a iPadOS tak učiníte v Nastavení -> Obecné -> AirDrop, kde si aktivujte příjem pro všechny nebo pouze kontakty. Na Macu otevřete Finder, v něm rozklikněte AirDrop a příjem aktivujte stejným způsobem. Pokud jste si však zapnuli příjem pouze pro kontakty, a osobu, které soubory posíláte, máte uloženou, zkontrolujte, zda-li mají obě strany zapsané telefonní číslo a e-mailovou adresu, které jsou přiřazené k Apple ID dané osoby.

Restartujte obě zařízení

Tento trik je mezi uživateli jakýchkoli produktů pravděpodobně nejpoužívanější na řešení naprosto všech problémů, a i v případě nefunkčního AirDropu může pomoci. Mac a MacBook restartujete po klepnutí na ikonu Apple -> Restartovat, iOS a iPadOS zařízení vypněte a zapněte, nebo je můžete zkusit resetovat. Na iPhonu 8 a novějším provedete reset stiskem a uvolněním tlačítka pro zvýšení hlasitosti, následným stiskem a uvolněním tlačítka pro její snížení a podržením bočního tlačítka do té doby, než se na displeji nezobrazí logo Apple. U iPhonu 7 a 7 Plus stiskněte zároveň tlačítko pro snížení hlasitosti a boční tlačítko, dokud neuvidíte logo Apple, u starších modelů držte boční tlačítko spolu s tím domovským.

.