Zavřít reklamu

Začátkem týdne vydal Apple nové aktualizace svých operačních systémů, mezi kterými samozřejmě nechyběl ani ten pro jeho iPhony. Hlavní novinky, které iOS 15.4 přináší, jsou sice spojeny s Face ID nebo emotikony, novinky se ale dočkal i AirTag, a to s ohledem na sledování osob. 

Otázky spojené s bezpečím a soukromím uživatelů u lokalizačních nástrojů svět víceméně neřešil, dokud loni v dubnu nepřišel Apple a jeho AirTagem integrovaným do sítě Najít. Ta právě umí najít polohu nejen AirTagu, ale i ostatních zařízení společnosti. A protože je AirTag dost levný a malý na to, aby šel snadno schovat a sledovat s jeho pomocí ostatní lidi, tak Apple prakticky už od jeho vydání neustále upravuje jeho funkcionalitu.

Ke sledování osobních věcí, ne lidí 

AirTag má svým majitelům primárně umožnit sledovat osobní věci, jako jsou klíče, peněženka, kabelka, batoh, zavazadlo a další. Produkt jako takový byl ale spolu s aktualizací sítě Najít navržen tak, aby pomáhal hledat osobní věci (a možná ještě domácí mazlíčky) a nikoli ke sledování lidí nebo cizího majetku. Nežádoucí sledování je tak již dlouhou dobu společenským problémem, proto ostatně také vydala společnost i samostatnou aplikaci pro Android, která dokáže „podstrčený“ AirTag lokalizovat.

Až s postupným testováním a rozšířením AirTagů mezi lidi ale začal Apple zjišťovat různé mezery v jeho síti. Jak sám uvádí ve své tiskové zprávě, tak si vlastně jen stačí půjčit něčí klíče s AirTagem, a už dostáváte „nevyžádané“ notifikace. To je samozřejmě ta lepší varianta. Protože ale společnost spolupracuje s různými bezpečnostními skupinami a orgány činnými v trestním řízení, může použití AirTagů lépe vyhodnocovat.

I když uvádí, že případy zneužití AirTagů jsou ojedinělé, i tak je těch případů pořád dost na to, aby to Apple znepokojovalo. Kdybyste však chtěli k nekalé činnosti také AirTag použít, mějte na paměti, že má sériové číslo, které se spáruje s vaším Apple ID a jde tak jednoduše vysledovat, komu toto příslušenství vlastně patří. Právě informace o tom, že AirTag neslouží ke sledování lidí, je pak jednou novinkou iOS 15.4.

Každému uživateli, který tedy poprvé nastavuje svůj AirTag, se nově zobrazí zpráva jasně uvádějící, že je toto příslušenství určeno jen ke sledování vlastních věcí, a že je používání AirTagu ke sledování osob bez jejich souhlasu v mnoha částech světa trestným činem. Zmíněno je právě i to, že je AirTag navržen tak, aby jej oběť mohla odhalit, a že orgány činné v trestním řízení mohou po Applu požadovat identifikační údaje o majiteli AirTagu. Je to sice spíše jen alibistický krok ze strany společnosti k tomu, aby mohla říci, že přece uživatele varovala. Ty další novinky, které však teprve přijdou až s následujícími aktualizacemi snad do konce roku, jsou však zajímavější.

Plánované novinky AirTagu 

Přesné hledání – Uživatelé iPhonů 11, 12 a 13 budou moci pomocí funkce zjistit vzdálenost a směr k neznámému AirTagu, pokud je ten v dosahu. Jedná se tedy o stejnou funkci, kterou můžete využít se svým AirTagem. 

Upozornění synchronizované se zvukem – Když AirTag automaticky vydá zvuk, aby na svou přítomnost upozornil, zobrazí se na vašem zařízení také upozornění. Na jeho základě pak můžete provést přehrání zvuku nebo použít přesné vyhledávání, abyste neznámý AirTag lokalizovali. Toto vám pomůže v místech se zvýšeným hlukem, ale i pokud bylo nějak manipulováno s reproduktorem. 

Úprava zvuku – Aktuálně mohou uživatelé systému iOS, kteří obdrží upozornění na možné sledování, přehrát zvuk, který jim pomůže neznámý AirTag najít. Sekvenci přehrávaných tónů má být upravena tak, aby se používalo více těch hlasitějších a lokalizování AirTagu tak bylo snazší. 

.