Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple pozval vývojáře k testování macOS 11 Bug Sur

Na začátku tohoto týdne se v jablečném světe odehrála obrovská událost. Aktuálně totiž probíhá vývojářská konference WWDC 2020, která odstartovala skrze úvodní Keynote, kdy jsme se dočkali představení nových operačních systémů. Obrovskou pozornost si zajistil nový macOS 11 s označením Big Sur. Ten totiž přináší obrovské designové změny, řadu parádních novinek, nové ovládací centrum a podstatně zrychlený prohlížeč Safari. Jak je tomu již zvykem, ihned po představení se do éteru vypouští první vývojářské beta verze a Apple samotné vývojáře vyzývá k jejich testování. Zde ale někomu ujela ruka.

Překlep: Apple macOS 11 Bug Sur
Zdroj: CNET

Pozvánka k testování totiž vývojářům chodí do jejich e-mailové schránky. Podle nejnovějších informací se ale někdo v Applu nehezky překlepl a místo macOS 11 Big Sur napsal Bug Sur. Jedná se tak o skutečně vtipný incident. Slovíčko bug totiž v počítačové terminologii označuje něco nefunkčního, něco, co nefunguje jak má. Je nutné ale zmínit, že se písmenka U a I na klávesnici nacházejí hned vedle sebe, kvůli čemuž je tato chyba poměrně akceptovatelná. Do diskuze se samozřejmě přináší i další otázka. Jednalo se o úmyslný incident některého ze zaměstnanců kalifornského giganta, který nám tímto chce naznačit, že nový macOS 11 rozhodně není spolehlivým? I kdyby byl tohle pravý úmysl, jednalo by se o lež. Nové systémy totiž v redakci testujeme a jsme až překvapeni z toho, jak moc dobře systémy fungují – vzhledem k tomu, že se jedná o první vývojářské beta verze. Co si o tomto překlepu myslíte vy?

iOS 14 se dočkal podpory ovladačů Xbox

Během zmiňované úvodní keynote ke konferenci WWDC 2020 se samozřejmě také mluvilo o novém tvOS 14, u kterého bylo potvrzeno, že se dočká podpory ovladače Xbox Elite Wireless Controlles Series 2 a Xbox Adaptive Controller. Úvodní prezentací samozřejmě konference nekončí. Při příležitosti včerejších workshopů bylo totiž oznámeno, že se stejné podpory dočká i mobilní systém iOS 14. Další obrovská výhoda z hlediska hraní her míří i na iPadOS 14. V jeho případě totiž Apple vývojářům dovolí přidat možnost ovládání pro klávesnici, myš a trackpad, čímž opět usnadní celkový zážitek z hraní.

Apple Silicon změní funkci Zotavení

U WWDC 2020 ještě zůstaneme. Jak jistě všichni víte, dočkali jsme se představení jednoho z nejzásadnějších milníků v historii společnosti Apple, nebo-li představení projektu s názvem Apple Silicon. Kalifornský gigant se totiž hodlá upustit od procesorů od společnosti Intel, které nahradí vlastními ARMovými čipy. Podle slov bývalého inženýra Intelu tento přechod započal s příchodem procesorů Skylake, které byly výjimečně špatné a Apple si v ten moment uvědomil, že pro budoucí růst je bude potřebovat nahradit. Při příležitosti přednášky Explore the New System Architecture of Apple Silicon Macs jsme se dozvěděli další informace, jež jsou spojené s novými jablečnými čipy.

Projekt Apple Silicon totiž změní funkci Zotavení, kterou jablíčkáři využívají především v momentě, kdy se s jejich Macem něco stane. V současné chvíli nabízí Zotavení několik různých funkcí, přičemž ke každé z nich musíte přistoupit skrze jinou klávesovou zkratku. Například pro samotné zapnutí režimu musíte zmáčknout ⌘+R, nebo když chcete smazat paměť NVRAM, musíte zmáčknout ⌥+⌘+P+R. To by se naštěstí již brzy mělo změnit. Apple se chystá celý proces zjednodušit. Pokud budete mít Mac s procesorem Apple Silicon a při zapínání podržíte zapínací tlačítko, rovnou přejdete do režimu Zotavení, odkud budete moci vyřešit veškeré náležitosti.

Další změna se dotkne funkce Diskový režim. Ta aktuálně funguje poměrně složitě, kdy vám umožňuje přepnout váš Mac do podoby pevného disku, který můžete využít při práci s dalším Macem pomocí FireWire nebo Thunderbolt 3 kabelu. Apple Silicon tuto funkci kompletně zruší a nahradí ji praktičtějším řešením, kdy vám Mac umožní přepnout do sdíleného režimu. V takovém případě k zařízení budete moci přistoupit skrze síťový komunikační protokol SMB, což znamená, že se jablečný počítač bude chovat jako síťový disk.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více