Zavřít reklamu

Dlouholeté čekání na spuštění služby Apple Pay v České republice je za námi. Stejně tak časy, kdy na iPhonu nebo Apple Watch nebyl podporován český jazyk či diktování v něm, jsou tytam. K radosti českých uživatelů jablečných zařízení je dnes většina služeb společnosti Apple dostupná i u nás. Ať už jde o zmíněný platební systém, plnou podporu českého jazyka u všech produktů či relativně nedávnou lokalizaci Apple Support pro Českou republiku, nemá si běžný uživatel na co stěžovat. Na co si však v Čechách budeme muset ještě počkat a zda se vůbec někdy dočkáme, si shrneme na následujících řádcích.

Siri v češtině a HomePod

I přestože virtuální asistent, fungující napříč portfoliem jablečných produktů, je v ohledu na počet podporovaných jazyků v jasném vedení oproti konkurenci, česky se s ním nedorozumíte. Siri aktuálně podporuje 21 jazyků, což značně převyšuje jazykové znalosti konkurentů v podobě Google Assistantu či Cortany od Microsoftu.

Přes mnohé spekulace a zmínky o české verzi Siri v betaverzích iOS i macOS jsme se stále česky mluvící asistenky nedočkali. A pravděpodobně ještě dlouho nedočkáme. Problém je jak v pro Apple málo lukrativním trhu o 10 milionech potenciálních zákazníků, tak v komplikované gramatice naší mateřštiny. S chybějící českou lokalizací Siri kdysi souvisela i nejasná budoucnost hodinek Watch, u nichž se hlasový asistent považuje za jedno z hlavních lákadel. Naštěstí se naše obavy z června roku 2015 o tom, že se Apple Watch v České republice nedočkáme dříve, než bude Siri dostupná v češtině, nenaplnily.

Siri je také nedílnou součástí chytrého reproduktoru HomePod, což je důvodem, proč ho na českém Apple Online Storu nenajdete. Chybějící Siri by totiž znamenala značné omezení funkčnosti zařízení. V tomto případě je proto pravděpodobné, že se HomePodu u nás bez lokalizace Siri nedočkáme.

Apple Pay Cash

V titulku je psáno, že jsme se Apple Pay konečně dočkali. Přesněji řečeno, dočkali jsme se většiny služeb, které s Apple Pay souvisí. Ve Spojených státech je součástí jablečného platebního systému i služba Apple Pay Cash. Jedná se o virtuální peněženku umožňující uchovávat peníze, platit s ní v rámci Apple Pay nebo posílat platby pomocí zpráv. V aplikaci Wallet se jednoduše zobrazí karta s názvem Apple Pay Cash, na niž si uživatel může převést peníze a dále s ní platit. Tato metoda je výhodná pro zmíněné platby přes iMessage či v případě, že uživatel nechce do telefonu zadávat přímo svou platební kartu. Služba je zatím dostupná pouze ve Spojených státech a není jasné, kdy se rozšíří za Atlantský oceán. Pro české uživatele je větší nadějí už dlouho slibovaná podpora Apple Pay ze strany finančního startu-pu Revolut, který v mnohém jablečnou peněženku dokáže nahradit.

Apple Store

Co se oficiálního Apple Storu na území České republiky týče, jsou zprávy o něco pozitivnější. Může za to především nedávné setkání CEO Applu Tima Cooka a českého premiéra Andreje Babiše na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Tam šéf Applu českému státníkovi přislíbil výstavbu prvního jablečného obchodu v Čechách a dokonce nechal vytvořit koordinační skupinu pro jeho přípravu.

Nutno však podotknout, že spekulace o prvním Apple Storu v ČR se na zpravodajských serverech už nějakou dobu objevují. Nejprve se hovořilo o jedné z budov přímo na Staroměstském náměstí v Praze. Sám premiér pak uvedl jako ideální místo budovu Ministerstva pro místní rozvoj, nyní se však jako pravděpodobnější jeví ulice Celetná. Kdy se skutečně obchodu dočkáme, jasné není. A stejně tak není zřejmé, zda by kalifornské firmě prodejna v naší zemi výrazně ekonomicky pomohla. Jak napsal premiér Andrej Babiš: „Je to prestižní záležitost.“

Apple Watch s EKG a eSIM

V tomto ohledu nejsme sami. Unikátní možnost vytvoření elektrokardiogramu pomocí hodinek je zatím dostupná pouze v USA. Vzhledem k tomu, že se díky této funkci z chytrých hodinek stává skutečné lékařské zařízení, je nutné jeho schválení lokálními úřady. To se zatím podařilo pouze ve Spojených státech, kde Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) hodinkám potřebná povolení udělil. I přes několik nadějných zpráv si lze zatím EKG vytvořit pouze na hodinkách zakoupených v USA a zablokování funkce v zahraničí zatím není možné obejít. Nicméně na hodinkách zakoupených v USA je vidět, že je měření EKG připraveno i v českém jazyce a čeká se jen na příslušné razítko Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Aktualizace: Funkce pro měření EKG na Apple Watch je v Česku již dostupná od 13. května 2019. Více informací o funkci si můžete přečíst v článku uvedeném níže.

Volání z Apple Watch bez iPhonu

Na českém webu společnosti Apple lze zakoupit Apple Watch pouze ve verzi GPS. Typ Cellular, se kterým je možné telefonovat a využívat mobilních dat bez nutnosti připojení k iPhonu, u nás zatím zakoupit nelze. Žádný z operátorů totiž funkci nepodporuje. I přestože eSIM, tedy virtuální SIM kartu, nabízí například operátor T-Mobile či Vodafone a lze ji využívat třeba v nových iPhonech či iPadu ve verzi Cellular, u Apple Watch je technologie komplikovanější. Zatímco českými operátory nabízená eSIM disponuje vlastním telefonním číslem, ta v jablečných hodinkách by měla být svázaná se SIM kartou v telefonu a sdílet s ní i telefonní číslo. Záleží tedy především na tom, kdy některý z operátorů tuto funkci nabídne. Existuje možnost pořídit Apple Watch Cellular v zahraničí, nicméně je nutné zakoupit i místní tarif u operátora, který eSIM pro jablečné hodinky podporuje.

Situace na českém trhu s jablečnými produkty se postupem času výrazně zlepšila. Apple i v naší relativně malé zemi nabízí naprostou většinu svých služeb, avšak na některé si kvůli výše zmíněným důvodům budeme muset nějakou chvíli počkat. Důvody čekání jsou rozmanité. V případě Siri je to čistě věc firmy Apple, v případě EKG věc českých úřadů a v případě Apple Storu kombinace obojího.

Apple Prague FB

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.