Zavřít reklamu

Applu se díky projektu Apple Silicon podařilo doslova šokovat řady jablíčkářů. Když cupertinský gigant vloni oznámil, že u svých jablečných počítačů přestane využívat procesory od Intelu a nahradí jej vlastním řešením, nejprve všichni pochybovali. Rázná změna přišla s představením prvních Maců s M1, které se neuvěřitelně posunuly jak po stránce výkonu, tak i úspornosti. Aktuálně jsou k dispozici takzvané mobilní čipy pro laptopy a očekává se brzký příchod těch desktopových, například pro iMac Pro/Mac Pro. Teoreticky se také nabízí možnost, že by Apple mohl Apple Silicon posunout ještě o úroveň výše a zabřednout do vod takzvaných serverových čipů.

Apple Silicon má úspěch

Než se dostaneme k tématu, pojďme si v rychlosti zrekapitulovat současnou nabídku čipů Apple Silicon. Ty aktuálně nalezneme v již čtyřech produktových řadách, konkrétně v MacBooku Air, MacBooku Pro, iMacu a Macu mini, a rozdělit by je dodatečně šlo na běžné a profesionální. Z těch běžných je k dispozici klasický M1 z roku 2020 a z těch profesionálních pak M1 Pro a M1 Max, které se světu poprvé ukázaly teprve nedávno, když došlo k odhalení přepracovaných 14″ a 16″ MacBooků Pro s výkonem na rozdávání.

Již v případě „obyčejného“ čipu Apple M1 se cupertinskému gigantovi dokázalo ohromit nejen fanoušky společnosti, ale i ostatní. Není se vlastně ani čemu divit. Po stránce výkonu se totiž Macy posunuly o několik úrovní vpřed, přičemž zároveň nabízejí vysokou výdrž baterie. Dokonce u nich i opadá problém s častým přehříváním, čemuž čelily především jablečné počítače s Intelem, které Apple ukázal od roku 2016 až 2019. Tehdy se vsadilo na tenčí design, kvůli čemuž bylo bohužel náročné tyto stroje uchladit. Nutno navíc podotknout, že tímto to pouze začalo.

mpv-shot0039
Výkon čipů Apple Silicon je nezpochybnitelný

Jak už jsme lehce nakousli výše, to nejlepší přišlo až téměř po roce od uvedení čipu M1. Během října totiž došlo k odhalení dlouho čekávaných a přepracovaných 14″ a 16″ MacBooků Pro. Právě na tento laptop měli jablíčkáři nesmírně vysoká očekávání, a to především kvůli výkonu. Zatímco v případě předchozích generací dostatečný výkon zajišťovala kombinace procesoru Intel a dedikované grafické karty AMD Radeon, tak nyní bylo jasné, že se Apple bude muset skutečně ukázat, aby se nový model s Apple Silicon dokázal vyrovnat tomu starému. Přesně proto došlo k vytvoření dvou profesionálních čipů M1 Pro a M1 Max, přičemž pokročilejší verze Max je na tom tak dobře, že dokáže konkurovat i některých konfiguracím vrcholného Macu Pro.

Kam se jablečné čipy posunou

Nyní lze s jistotou očekávat příchod nových čipů Apple Silicon, které zamíří do desktopových Maců. Dle toho lze již dopředu určit, že by se mělo jednat o to nejlepší, co série vůbec nabídne. Opět je totiž nutné dorovnat výkon například již zmiňovaného Macu Pro. U toho by se to však nemuselo zastavit.

Koncept Macu Pro s Apple Silicon
Koncept Macu Pro s Apple Silicon ze svetapple.sk

Serverové čipy Apple Silicon

Postupně se totiž objevují názory o tom, že by Apple mohl zabřednout do zcela nových vod a v rámci projektu Apple Silicon se vydat do vývoje takzvaných serverových čipů. Logicky by to i dávalo smysl. Právě v posledních letech se klade stále větší důraz na cloudové služby, které pochopitelně musí být poháněny nějakými servery. Když vezmeme v potaz dosavadní úspěch čipů Apple Silicon, který zároveň těží s parádního propojení softwaru a hardwaru, tak by podobný krok dával obrovský smysl.

V případě Applu je řeč konkrétně o iCloudu. Jedná se o neodlučitelnou součást jablečného ekosystému, která jablíčkářům například umožňuje zálohování dat. Je tedy potřeba všechna tato data někde ukládat. K tomu má cupertinský gigant mít svá vlastní datacentra, která doplňuje službami Amazon AWS a Google Cloud. Dle některých spekulací je navíc Apple největším zákazníkem služby Google Cloud. Pro Apple jako firmu je samozřejmě nejlepší, když bude co možná nejvíce soběstačná. Nejednalo by se navíc o nic moc neobvyklého. Například Google má své čipy TPU, kdežto Amazon vsází na svůj Graviton.

Z těchto důvodů je tak vysoce pravděpodobné, že se Apple dříve či později pustí do vývoje a produkce vlastních serverových čipů, které budou pohánět jeho datacentra. Tím by gigant získal nejen jakousi nezávislost, ale mohl by nabídnou i řadu dalších benefitů rodiny Apple Silicon obecně. V takovém případě máme na mysli především bezpečnost. Skvělým příkladem je Secure Enclave. Tato enkláva slouží pro izolaci citlivých dat, například informací o platebních kartách, Touch/Face ID a podobně. Také se objevují názory o tom, že by vlastní serverové čipy Apple Silicon měl gigant výhradně jen a pouze pro sebe a nikomu jinému je nenabízel.

.