Zavřít reklamu

Apple postupně stahoval z App Store všechny aplikace, které umožňují obchodovat s Bitcoinem, a tento týden stáhl i tu poslední, jež zbývala. Aplikace, která v obchodě s aplikacemi pro iPhone a iPad vydržela nejdéle, nesla jméno Blockchain. Stejnojmenné vývojářské studio, jež za aplikací stojí, se samozřejmě cítí ublíženě a na svém blogu zareagovalo ostrou kritikou Applu. Vývojářům se nelíbí, že App Store není svobodným obchodem, který má vyhovět požadavkům uživatelů, ale pouze prostorem pro prosazování různých zájmů Applu.

Lidé z Blockchain tvrdí, že má Bitcoin potenciál silně konkurovat doposud existujícím platebním systémům velkých korporací a mohl by nepříjemně zavařit službám jako Google Wallet. Apple zatím podobnou platební službu nemá, ale podle posledních spekulací ji chystá. Nicolas Cary, který stojí v čele Blockchain, se tedy domnívá, že Apple stažením aplikací pro obchodování s Bitcoinem sleduje vlastní cíle. Likviduje totiž  konkurenci z pole, na něž se chystá vstoupit. 

V posledních měsících Cupertino stáhlo také aplikace Coinbase a CoinJar, které taktéž fungovaly jako peněženka na Bitcoiny a umožňovaly s nejúspěšnější kryptoměnou obchodovat. Lidé stojící za CoinJar po stažení této aplikace z App Store kontaktovaly Apple a bylo jim sděleno, že všechny aplikace, které umožňují obchodování s Bitcoinem, jsou na App Store zakázány.

Vyjádření Applu nasvědčuje tomu, že jsou v Cupertinu znepokojeni právní korektností virtuální měny Bitcoin a možností obchodování s ní. Firma prý doufá, že bude moci inkriminované aplikace do App Store vrátit, až se situace vyjasní a Bitcoin bude mít své jasné a nesporné místo na světovém trhu. Prozatím tedy v App Store zůstávají jen aplikace, které informují o hodnotě různých virtuálních měn včetně Bitcoinu, ale ne ty, které s ním umožňují obchodovat.

Vývojáři ze studia Blockchain se cítí ukřivděně také proto, že na rozdíl od CoinJar nebyly Applem nijak vyrozuměni o důvodech stažení své aplikace. Ke stažení došlo se stručnou oficiální hláškou, která za důvod uvádí „unresolved issue” (neurčený problém). Kroky Applu ohledně vypuzení aplikací tohoto druhu z App Store se zatím zdají přehnanou reakcí. Pokud lidem z Cupertina skutečně jde jen o právní stránku problematiky Bitcoinu, zatím by neměli mít valné důvody k obavám. Bitcoin byl sice spojen s několika skandály praní špinavých peněz, ale ze strany americké vlády není soukromé používání této krytoměny nijak zvlášť regulováno.

Zdroj: TheVerge.com

Student Mediálních studií na UK. Žiju technologiemi, sportem, politikou a literaturou.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Já si myslím, že Apple si může určovat, co bude v jejich obchodě a co ne. Když si udělám svůj vlastní obchod (jakýkoliv), tak si snad taky budu určovat sortiment ne? :D

  Úplně bych nesouhlasil. Je to platforma, do které nemáte možnost vkládat aplikace jinak… A uživatele tím tedy omezují – svazují.
  Jediný důvod proč to stáhli je jistě ten, že nemají z transakcí provize…

  Vladislave, když si otevřu krám s oblečením, který se stane národní modlou a nejnavštěvovanějším obchodem a rozhodnu se prodávat jen trika, to znamná, že jsem grázl, že 3/4 republiky bude mrznout jen v triku? To přeci nene. Koupím si ho jinde, jinak. Tvrzení pana Tedakka je naprosto správné. Můj business, moje aplikace, moje pravidla. Uživatel si iPhone kupuje s tím, že appstore je korigován Applem, stejně jako všude jinde. Nic nekorektního v tom není.

  na druhé straně když si koupím telefon za 15 a více tisíc a nemůžu ho pak používat jak chci jednoduše proto že apple s tím má problém .. to se mě líbit nemusí. a nahrávát si do telefonu věci jinak než přes app store je docela problematické

  příklad s tričkem když si koupím tričko tak ty jako prodejce už nemáš právo mě říkat jestli v něm můžu chodit do kostela, nebo s ním utírat podlahu .. což Apple defakto dělá

  Apple ale nemluví do použití telefonu, Apple mluví do rizikových aplikací ve svém Appstore. Nemyslím si, že uživate má právo diktovat společnosti, které aplikace budou v telefonu dostupné, jde o zachování nějaké standartu a duchovna Applu. Nedivím se, že Apple se nechce spojovat s tak pochybnou záležitostí jako je bitcoin. A furt je tady samozřejmě to, že jestli se mi přístup Applu k appstoru nelíbí (přístup Applu je omezujicí již několik let) mám pořád možnost výběru…

  Tohle je samozřejmě jenom naoko. Apple vůbec nezjišťuje jestli jsou aplikace škodlivé. Nebo jestli dělal to co mají v popisu.

  Když jsem hlásil podvodnou aplikaci v itunes, která za velké peníze nedělala co měla a byla na prvních místech, tak to trvala asi 3 týdny než zmizela.

  Když kdysi někdo vydal dos emulátor nebo emulátor flash, tak ty aplikace zmizeli během dne či dvou, potom co se všude psalo, že je je možné stáhnou.

  jestli že ta aplikace jednou prošla tak asi nebude riziková, jiná věc je přístup applu k bitcoinu .. škoda, rozhodně bych to nenazval pochybnou záležitostí, vzhledem k tomu jak je BTC vnímáno a postupně stále více příjímáno ..

  A můžete doplnit vaši parafrázi, kde jinde si mohu aplikaci pro iOS zařízení koupit? To je právě ten rozdíl, že na rozdíl od trička, iOS aplikaci si u konkurence nekoupím.

  Stát bez rozmyslu na straně Applu není dobře pro nás uživatele. Vždy to chce najít kompromis, aby to bylo výhodné pro oba.

  Fandím Bitcoinu. V současné době mám dvě možnosti. Buď řešit vše keš nebo dát peníze do banky. Nevím proč bych nemohl mít svůj vlastní prostor, odkud bych prováděl transakce.

celý text

Čtěte více.