Zavřít reklamu

Nacházíme se uprostřed 35. týdne roku 2020. Čas utíká jako voda – za týden končí všem školákům letní prázdniny a dokonce už se dá tvrdit, že jsou za dveřmi Vánoce. I dnes jsme si pro vás přichystali tradiční IT souhrn, ve kterém se společně věnujeme novinkám, které se za uplynulý den odehrály ve světě informačních technologií. V posledních dnech probíhá soudní spor mezi herním studiem Epic Games a společností Apple – i v dnešním souhrnu se sporu budeme věnovat, byť jen trochu okrajově. V další novince vám ukážeme první gameplaye z remaku Mafie a v poslední novince si řekneme více o tom, jak se v aplikaci TikTok objevily určitá spojení s čínskými servery. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Jableční hráči si novou sezónu ve Fortnite neužijí

Pokud jste v minulých dnech četli alespoň nějaký IT souhrn, tak jste v něm s největší pravděpodobností narazili na informace, které se týkají sporu mezi studiem Epic Games a společností Apple. Herní studio Epic Games, které stojí za momentálně nejpopulárnější hrou na světě s názvem Fortnite, hrubě porušilo pravidla App Storu. Epic Games se rozhodlo do Fortnite pro iOS přidat vlastní přímou platební metodu pro nákup prémiové herní měny. To je však vysloveně zakázané, jelikož Apple si v rámci svého App Storu bere z každého nákupu 30% podíl. Aplikace či hry tedy mohou nabízet nákupy pouze prostřednictvím platební brány od App Storu, anebo nákupy jednoduše nabízet nesmí. Ukázalo se, že Epic Games mělo tuto situaci svým způsobem naplánovanou – poté, co Apple hru Fortnite z App Storu odstranil, tak zmíněné studio podalo na jablečnou společnost žalobu, a to kvůli zneužívání monopolního postavení. V dalších dnech se ukázalo, že Epic Games tato taktika moc nevyšla.

Epic Games chtělo docílit toho, aby si Apple nebral z nákupů ve Fortnite 30% podíl. Kalifornský gigant samozřejmě logicky na stranu Epic Games nepřistoupil, namísto toho ještě přitvrdil. Kromě toho, že stáhnul Fortnite z App Storu, tak pohrozil také tím, že Epic Games v rámci App Storu zruší vývojářský účet. To by nebyl takový problém, kdyby herní studio nevyvíjelo vlastní herní engine Unreal Engine, na kterém je postaveno mnoho her a jsou na něm závislí tisíce vývojářů. Soud včera Applu povolil zrušení vývojářského účtu studia v App Storu, uvedl však, že tohle zrušení nesmí žádným způsobem poškodit Unreal Engine – ve finále tedy ke zrušení vývojářského účtu nedojde. V rámci soudu poté Apple uvedl, že je připraven opět Fortnite uvítat v App Storu s otevřenou náručí. Vše, co musí studio Epic Games udělat, je dodržet pravidla, tedy odstranit ze hry nepovolenou platební metodu, a kromě toho by asi bylo na místě se omluvit. Vše tedy závisí na studiu Epic Games a bohužel to vypadá, že momentálně tato kauza nemá konce. Epic Games totiž ve svém FAQ uvedlo, že nová sezóna nebude na iPhonech, iPadech a macOS zařízeních k dispozici.

fortnite a apple
Zdroj: macrumors.com

Studio Epic Games konkrétně uvedlo následující: „Apple i nadále blokuje aktualizace Fortnitu na App Storu a kromě toho nám neumožňuje dále pracovat na vývoji hry Fortnite na jablečných zařízeních. Kvůli tomu nebude 4. sezóna z 2. kapitoly hry Fortnite (v14.00) na iOS a macOS od 27. srpna k dispozici. Fortnite můžete stále hrát na zařízeních Android, kde si stačí stáhnout aplikaci Epic Games, popřípadě Fortnite najdete přímo v Samsung Galaxy Store [Fortnite nenajdete už ani v Google Play, pozn. red.],“ uvádí společnost Epic Games ve svém FAQ. Vypadá to, že Epic Games jednoduše neustoupí, a že si budeme muset počkat na verdikt soudu, který by měl přijít někdy v září. Osobně si myslím, že je tohle „tažení“ Epic Games proti Applu jednoduše bezvýznamné. Už teď je studio Epic Games v nevýhodném postavení, navíc k tomu Apple nabídl možnost, pomocí které se může Fortnite do App Storu vrátit, a Epic Games ji nevyužilo. Vše tedy nasvědčuje tomu, že Epic Games tento spor prohraje, a že se stejně bude muset přizpůsobit původním podmínkám.

Vyšly první gameplaye nové Mafie

Pokud patříte mezi vášnivé hráče, tak jste s největší pravděpodobností hráli také původní hru Mafia. Milovníci této hry tak dlouho prosili o remake, až se doopravdy dočkali. Momentálně se vývoj remaku hry Mafia chýlí ke konci. Původně měl remake Mafie vyjít již v těchto dnech, studio 2K Games však před několika týdny uvedlo, že je nutné vydání hry pro veřejnost posunout. Remaku Mafie se tedy veřejnost dočká za necelý měsíc, konkrétně 25. září. Již nyní však některé herní kanály na YouTube dostaly přístup k Preview Buildu této hry a získaly možnost natočit hodinový gameplay. Pokud si již nyní chcete prohlédnout, jak remake Mafie vypadá, tak se stačí podívat na video, které přikládám níže. V případě, že se však na novou Mafii doopravdy velmi těšíte, tak doporučuji, abyste odolali a počkali na oficiální vydání a na to, až poprvé hru uvidíte na své oči. Těšíte se na remake Mafie?

V aplikaci TikTok se objevily informace o čínských serverech

TikToku momentálně v USA hrozí zákaz – pokud tedy americkou část TikToku v blízké době neodkoupí nějaká americká společnost. Největší zájem o americkou část TikToku má Microsoft – o tom jsme vás informovali již v jednom z minulých souhrnů. TikTok jako takový se proti zákazu bránil také tím, že jsou všechny jeho servery umístěny právě ve Spojených státech. Dvěma bezpečnostním výzkumníkům se však podařilo zjistit, že se v rámci aplikace TikTok nachází určité informace o čínských serverech, které měly být využívané. Konkrétně byly tyto informace objeveny již v červenci. V rámci poslední aktualizace už se však tyto informace o čínských serverech v aplikaci nenachází. TikTok k tomuto uvedl, že se jednoduše jednalo o bug, na který se přišlo při zjednodušování aplikace. Těžko říct, kde je tedy pravda.

tiktok na iphone
Zdroj: TikTok.com

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více