Zavřít reklamu

V posledních měsících jste mohli hned několikrát zaregistrovat nejrůznější zprávy týkající se vývoje AR/VR headsetu od Applu. Pokud však sledujete i počínání ostatních společností, určitě vám neuniklo, že na něčem podobném aktuálně pracuje hned několik významných technologických gigantů. Podle toho lze usoudit jediné – chytré brýle/headsety jsou pravděpodobně zamýšlenou budoucností ve světě technologií. Jedná se však o ten správný směr?

Podobný produkt samozřejmě není úplnou novinkou. Již delší dobu na trhu figuruje například VR/AR headset Oculus Quest (nyní spadající pod firmu Meta), VR headsety od Sony, které propůjčují hráči možnost hraní ve virtuální realitě na konzoli Playstation, herní headset Valve Index a takto bychom mohli ještě chvíli pokračovat. V blízké budoucnosti na tento trh hodlá vstoupit i samotný Apple, který momentálně vyvíjí pokročilý headset se zaměřením na virtuální i rozšířenou realitu, který vám vyrazí dech nejen svými možnostmi, ale dost možná i cenou. Apple ale není jediným. Na povrch vyplavaly zcela nové informace o tom, že se do vývoje takzvaného AR headsetu pouští i konkurenční Google. Aktuálně se pracuje na vývoji pod kódovým označením Project Iris. Zároveň při nedávno probíhajícím veletrhu CES 2022 došlo k oznámení, že Microsoft a Qualcomm společně pracují na vývoji čipů pro… samozřejmě opět pro chytrý headset.

Něco tady nehraje

Podle těchto zpráv je tak patrné, že segment chytrých headsetů sehraje v následující době poměrně důležitou roli a lze u něj počítat s vysokým zájmem. Pokud se ale pořádně podíváte na výše zmiňované informace, je dost možné, že vám v nich něco nebude sedět. A máte pravdu. Mezi jmenovanými společnostmi totiž chybí jeden zásadní gigant, který je mimochodem v adaptaci nejnovějších technologií vždy o několik kroků napřed. Řeč je konkrétně o Samsungu. Tento jihokorejský gigant v posledních letech přímo definoval směr a častokrát předběhl dobu, což ostatně potvrzuje například jeho přechod na systém Android, který se odehrál již před více než deseti lety.

Proč jsme doposud nezaregistrovali jedinou zmínku o tom, že by Samsung vyvíjel své vlastní chytré brýle či headset? Odpověď na tuto otázku bohužel neznáme a pravděpodobně ještě nějaký ten pátek potrvá, než se celá věc vůbec objasní. Na druhou stranu Samsung vede v trošku odlišném segmentu, který má jistou podobnost i se zmiňovanou oblastí.

Ohebné telefony

Celá situace může tak trošku připomínat dřívější stav na trhu s ohebnými telefony. Tehdy se internetem proháněly nejrůznější zprávy o tom, že výrobci se aktuálně zaměřují na jejich vývoj. Od té doby se ale prosadit dokázal jen Samsung, zatímco ostatní jsou spíše zdrženlivější. Zároveň zde můžeme narazit na jednu zajímavost. Ačkoliv se může zdát, že chytré brýle a headsety jsou budoucností ve světě technologií, tak ve finále tomu může být dost možná i jinak. Podobně se mluvilo i o již zmiňovaných ohebných telefonech, a přestože už dnes máme k dispozici model v relativně rozumné ceně, konkrétně tedy Samsung Galaxy Z Flip3, jehož cena je srovnatelná s vlajkovými loděmi, tak ani tak o něj není až takový zájem.

Koncept ohebného iPhonu
Koncept ohebného iPhonu

Z tohoto důvodu bude zajímavé sledovat, jakým směrem se bude ubírat celý segment rozšířené a virtuální reality. Zároveň pokud se výrazně rozšíří nabídka a de facto každý výrobce přinese nějaký zajímavý model, je téměř jasné, že zdravá konkurence bude celý trh posouvat vpřed. To je ostatně něco, co u ohebných telefonů dnes nevidíme. Nekorunovaným králem je zkrátka Samsung a žádnou konkurenci prakticky nemá. Což je samozřejmě škoda.

.