Zavřít reklamu

Apple nám rok co rok představuje nové produkty, které přicházejí s notnou dávkou různých vylepšení. Díky tomu se tak každý červen můžeme těšit na představení nových operačních systémů, v září na nové iPhony a Apple Watch a mnoho dalších. Letos by se měla jablečná společnost dokonce pochlubit s hned několika zajímavými novinkami, na které jablíčkář již delší dobu čekají. Bezesporu největší pozornost si v tomto ohledu získává plánovaný AR/VR headset. Podle současných úniků a spekulací se má totiž jednat o high-end zařízení s potenciálem nastolit budoucí trend.

Již delší dobu se navíc hovoří o tom, že právě tento headset je pro Apple prioritou číslo jedna. Bohužel ale může být i silným přešlapem, s potenciálem mu letos silně zavařit. Úniky a spekulace se totiž mísí a jasně z nich vyplývá jediné – samotný Apple v tomto směru tápe, kvůli čemuž některé produkty odsouvá na takzvanou druhou kolej.

AR/VR headset: Přinese Applu úspěch?

Příchod zmiňovaného AR/VR headsetu by měl být už doslova za rohem. Podle dostupných informací se na tomto produktu pracuje zhruba již 7 let a pro firmu jako takovou jde o poměrně důležité zařízení. Mohlo by se totiž jednat o přelomový produkt, který přišel až za éry Tima Cooka. Právě proto se není čemu divit, že jsou na něj kladeny takové nároky. Celá situace ale není tak úplně jednoduchá. Už nyní je totiž fanouškům více než jasné, že jablečná společnost s představením zařízení víceméně spěchá a nejraději by jej uvedli co nejdříve to bude možné. To navíc potvrzuje série dřívějších úniků. Nyní se navíc na povrch dostaly další zajímavé informace. Dle portálu Financial Times se Tim Cook a Jeff Williams rozhodli protlačit dřívější představení produktu, který by se tak světu měl ukázat ještě letos. Problém je však v tom, že designérský tým s tímto rozhodnutím nesouhlasil, ba právě naopak. Ten měl totiž lobovat za jeho pořádné dokončení a pozdější představení.

Ačkoliv produkt jako takový zní nesmírně zajímavě a jablíčkáři netrpělivě očekávají, s čím se vlastně Apple ukáže, pravdou je, že se napříč jablíčkářskou komunitou objevují nejrůznější obavy. Jak už jsme totiž zmínili výše, momentálně je prioritou číslo jedna očekávaný AR/VR headset, zatímco ostatní produkty se odsouvají na vedlejší kolej. To dostihlo například operační systém iOS. Jablíčkáři si totiž v případě verze iOS 16 dlouhodobě stěžují na zbytečné chyby a nedostatky, na jejichž opravu musíme čekat ne zrovna krátkou dobu. Z toho nakonec vzešly spekulace o tom, že společnost věnuje pozornost vývoji zbrusu nového systému xrOS, který má pohánět zmiňovaný headset. Z tohoto důvodu také visí otazníky nad nadcházející verzí iOS 17. Ta by se totiž mnoha novinek letos dočkat neměla.

Operační systémy: iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 a macOS 13 Ventura

Senzace, nebo velmi drahý přešlap

Vzhledem k současným zprávám týkajících se situace kolem operačního systému iOS a urychlenému příchodu očekávaného AR/VR headsetu se vybízí poměrně zásadní otázka. Headset se tak pro Apple může stát extrémně významným produktem, který, jak již bylo zmíněno, definuje budoucí trend, nebo naopak půjde o velmi drahý přešlap. Ačkoliv headset jako takový zní zajímavě, je otázkou, zda jsou lidé na takovouto technologii připraveni a jestli o ni mají zájem. Když se totiž podíváme na popularitu AR her či obecně virtuální reality, pak to moc šťastně nevypadá. Nehledě tedy na to, že jablečný headset má vyjít na zhruba 3000 dolarů (téměř 67 tisíc korun, bez daně).

Vzhledem k ceně a určení se samozřejmě neočekává, že by si běžní uživatelé najednou začali kupovat takovýto produkt a nechali za něj desetitisíce korun. Obavy totiž pramení z trošku něčeho jiného, a to konkrétně z odsunutí ostatních produktů na druhou kolej. Hlavní roli v tomto hraje operační systém iOS. Ten totiž můžeme jednoznačně označit za nejdůležitější software, na němž je závislá většina jablíčkářů – vzhledem k tomu, že je Apple iPhone víceméně hlavním jablečným produktem. Na druhou stranu je také možné, že jsou tyto obavy naprosto zbytečné. Současný vývoj ale napovídá jinak.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.