Zavřít reklamu

V pátek 23. září jdou do ostrého prodeje dlouho očekávané Apple Watch Ultra. Vyjma jejich unikátního vzhledu a funkcí nabízí ale také docela nevšední řemínky. Ty nicméně pořád vycházejí z klasického hodinářského průmyslu, kde jsou poměrně rozšířené. Pojďme se na ně ale podívat o něco blíže. 

Sám Apple k Apple Watch Ultra uvádí: „Túry, maratony, hlubiny. Na všechno se najde řemínek.“ Musíme mu dát určitě za pravdu, protože i s paletou klasických řemínků a tahů je jeho paleta opravdu pestrá, a to ať už se bavíme o materiálech nebo stylů zapínání. Trio nových řemenů, se kterými ale přicházejí Apple Watch Ultra jsme zde ještě neměli.

Zvláštní pojmenování 

Terminologie Applu je mi nicméně záhadou. Máme zde Alpský a Trailový tah a Oceánský řemínek, kdy svou podobou k tahu rozhodně neodkazují. Alpský tah, který má zapínání na sponu, kterou provléknete předem připravenými oky je parašutistický, který se právě používá především u výškoměrů – obvykle také bývá z pružného materiálu.

Stejně jako je tomu u Trailového tahu, tak to „tah“ rozhodně není, protože označení tah platí v hodinařině u ocelových tahů, tedy „kovových“ řemínků (obrazně řečeno, jak bylo zmíněno, řemínek to není, je to tah). Oceánský řemínek pak s podobným smyslem uchycení nese označení ZULU. Je nicméně pravda, že běžnému uživateli jsou tato značený úplně jedno, jde hlavně o to, že to dobře zní.

Zajímavé materiály s titanem 

Alpský tah je vyráběný ze dvou textilních vrstev, které jsou tkané jako jeden celek beze švů. Spona je pak titanová. Trailový tah má být lehký, tenký a pružný, zároveň se zapíná jen suchým zipem, takže se dá velice snadno utáhnout nebo naopak povolit a žádná titanová spona zde tak není potřeba. Oceánský řemínek je lisovaný z lehké a pružné fluoroelastomerové gumy. Má titanovou přezku a nastavitelnou titanovou sponu s pružinou, která jistí trubičky řemínku.

Apple Watch Ultra jsou k dispozici jen v titanu, bez nějaké barevné povrchové úpravy. Při výběru jejich řemenu/tahu si ale můžete už různé kombinace vybrat. U Alpského tahu se jedná o barvy zelenou, oranžovou nebo hvězdně bílou, u Trailového tahu jde o modro-šedý, černo-šedý a žluto-béžový. Oceánský řemínek je k dispozici v temně inkoustové, bílé a žluté. První řečený je dostupný ve třech velikostech (malý, střední, velký), Trailový tah se nabízí ve variantách S/M a M/L.

Oceánský je dostupný jen v jedné verzi. Je ale zajímavé, že pokud je vám krátký, můžete si samostatně koupit jeho prodloužení, kdy dostanete jen část bez spony, a to za 1 490 Kč, přičemž je tento řemen vhodný pro zápěstí s obvodem až 250 mm. Standardní délka je přitom 200 mm. Zde je třeba uvažovat tak, že je tento řemen vhodný k oblékání hodinek na neopren, takže je třeba počítat s tím, že bude mít vaše zápěstí průměr větší.

Samostatný prodej 

Apple nové řemeny a „tahy“ nicméně nenabízí jen s novými modely hodinek. Pokud si je chcete přikoupit ke stávajícímu modelu hodinek, tak klidně můžete. Ať sáhnete po jakékoli barevné variantě, vždy vás vyjde na 2 990 Kč, avšak dejte si pozor na to, s jakými pouzdry jsou novinky kompatibilní. Apple uvádí, že jsou vhodné jen pro 44, 45 a 49mm velikosti pouzder. 

Samozřejmě můžete s novými Apple Watch Ultra použít i své starší řemínky, tedy pokud vlastníte jejich větší verzi. Většina řemínků se totiž dá zkombinovat s jakýmkoli pouzdrem Apple Watch Series 3 nebo novějším stejné velikosti. 41mm řemínky pasují i k 38mm a 40mm pouzdrům, 45mm řemínky pasují i k 42mm, 44mm a 49mm pouzdrům. 

.