Zavřít reklamu

V minulých letech se většina jablečných příznivců těšila na měsíc září. Právě v tomto měsíci totiž Apple každoročně představuje nové jablečné telefony. Letos ale dopadlo všechno úplně jinak. Nejenže Apple nové iPhony vydal v říjnu, kromě jediné konference si pro nás připravil hned tři. Na té první, která se konala v září, jsme se dočkali nových Apple Watch a iPadů, v říjnu jsme se pak dočkali představení HomePodu mini a iPhonů 12. Ani to ale letos není všechno – za pár dní se totiž koná v pořadí třetí letošní podzimní Apple Event, konkrétně již 10. listopadu, a to od 19:00. Celou konferencí vás samozřejmě budeme již tradičně provázet a budeme se jí delší dobu věnovat. Co všechno tedy od třetí podzimní jablečné konference očekáváme?

Macy s Apple Silicon

Již po dobu několika let se tak nějak proslýchalo, že Apple pracuje na svých vlastních procesorech pro své jablečné počítače. A proč by taky ne – kalifornský gigant už má se svými vlastními procesory nemalé zkušenosti, vždyť spolehlivě tepou v iPhonech, iPadech a dalších zařízeních. Při použití vlastních procesorů i u Maců by se nemusel Apple spoléhat na společnost Intel, které se v poslední době moc nedaří a již několikrát jsme byli svědky toho, jak nebyla schopna splnit objednávky Applu. Letos v červnu, na vývojářské konferenci WWDC20, jsme se však konečně dočkali. Apple konečně představil své vlastní procesory, které pojmenoval Apple Silicon. Zároveň na této konferenci uvedl, že se prvních počítačů s těmito procesory dočkáme do konce roku 2020, kompletní přechod na Apple Silicon by měl pak trvat okolo dvou let. Vzhledem k tomu, že další konference už letos nejspíše neproběhne, tak je příchod Apple Silicon procesorů prakticky nevyhnutelný – tedy pokud Apple dodrží slib.

Apple Silicon fb
Zdroj: Apple

Pro většinu z vás je dost možná tento zmiňovaný třetí Apple Event ne až tak důležitý. Mezi nejoblíbenější produkty od Applu patří samozřejmě iPhone, společně s příslušenstvím, zařízení macOS jsou pak až na spodních příčkách. Navíc k tomu, většině uživatelům je víceméně jedno, jaký procesor se v útrobách jejich Maců či MacBooků nachází. Důležité je pro ně pouze to, aby měl počítač dostatečný výkon – a je jedno, jakým způsobem ho dosáhne. Pro hrstku jablečných fanatiků a pro Apple samotný je však tento třetí Apple Event jednou z největších konferencí za posledních několik let. Dojde totiž ke změně využívaných jablečných procesorů, a to z Intelu právě na Apple Silicon. Nutno podotknout, že tento přechod se naposledy odehrál v roce 2005, kdy Apple po 9 letech využívání procesorů Power PC přešel právě na procesory Intel, na kterých běží jeho počítače doteď.

Někteří z vás se dost možná ptají, které jablečné počítače dostanou procesory Apple Silicon jako první. Se stoprocentní jistotou ví tohle jen a pouze kalifornský gigant. Na internetu už se však objevily všemožné spekulace, které mluví o konkrétně třech modelech, které lze používat za velmi rozšířené. Konkrétně by se měly procesory Apple Silicon jako první objevit v 13″ a 16″ MacBooku Pro, a také v MacBooku Air. To znamená, že do stolních počítačů se Apple Silicon procesory dostanou až za několik dalších měsíců či let. Zapomenout nesmíme také na Mac mini – ten se prakticky stal prvním počítačem s vlastním procesorem od Applu, a to již na WWDC20, kdy jej Apple v rámci Developer Kitu nabízel s procesorem A12Z. Za první počítač s Apple Silicon jej však považovat nemůžeme.

macOS Big Sur

V rámci zmíněné konference WWDC20, na které Apple představil procesory Apple Silicon, došlo také mimo jiné k představení nových operačních systémů. Konkrétně jsme se dočkali iOS a iPadOS 14, macOS 11 Big Sur, watchOS 7 a tvOS 14. Všechny tyto systémy, kromě macOS 11 Big Sur, už jsou k dispozici ve svých veřejných verzích. Apple se tedy nejspíše s macOS Big Sur rozhodl počkat právě na listopadový Apple Event, aby jej pro veřejnost uvolnil společně s představením prvních Maců s Apple Silicon. Před několika dny jsme se navíc dočkali vydání Golden Master verze macOS 11 Big Sur, což značí, že je tento systém doopravdy za dveřmi. Kromě prvních Apple Silicon macOS zařízení tedy Apple nejspíše přijde s první veřejnou verzí macOS Big Sur.

AirTags

Představení prvního Macu s Apple Silicon procesory, společně s vydáním veřejné verze macOS 11 Big Sur, je prakticky jasné. Pojďme se však nyní společně podívat na ty méně pravděpodobné, ale stále reálné produkty, kterými nás Apple může na listopadovém Apple Eventu překvapit. Již po dobu několika dlouhých měsíců se šušká o tom, že by měl Apple představit lokalizační přívěsky AirTags. Dle všemožných spekulací jsme se přívěsků AirTags měli dočkat již na první podzimní konferenci. Tak se tedy ve finále nestalo ani na druhé konferenci, na které jsme je taktéž očekávali. AirTags jsou tedy stále žhavým adeptem na představení v rámci třetí letošní podzimní konference. S pomocí těchto přívěsků byste měli být schopni sledovat předměty, ke kterým AirTag připevníte, a to jednoduše prostřednictvím aplikace Najít.

Apple TV

Od doby, kdy Apple představil poslední Apple TV, uběhly již tři dlouhé roky. Právě tato dlouhá doba, včetně různých spekulací, naznačuje, že bychom se nové generace Apple TV měli dočkat již co nevidět. Chystaná nová generace Apple TV by měla přijít s výkonnějším procesorem a měla by nabídnout několik nových funkcí. Díky většímu výkonu by pak bylo příjemnější především hraní her, takže byste mohli jablečnou televizi klidně využívat také jakožto klasickou konzoli na hraní – samozřejmě s určitou rezervou.

AirPods Studio

Posledním adeptem na představení v rámci třetí jablečné konference jsou sluchátka AirPods Studio. V současné době Apple nabízí dva druhy svých sluchátek, a to AirPods druhé generace, společně s AirPods Pro. Tato sluchátka patří mezi jedny z nejoblíbenějších sluchátek na celém světě – a rozhodně se není čemu divit. Používání a ovládání AirPods je doopravdy velmi jednoduché a návykové, kromě toho můžeme zmínit také perfektní rychlost při přepojování a mnoho dalšího. Nová sluchátka AirPods Studio by měla být náhlavní a plné všemožných funkcí, včetně aktivního odstraňování hluku, které můžeme znát z AirPods Pro. Zdali se dočkáme na listopadové konferenci právě sluchátek AirPods Studio je ve hvězdách a i tuto skutečnost ví prozatím jen a jen Apple.

Koncept AirPods Studio:

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více