Zavřít reklamu

Hudební streamovací služba Apple Music je tady s námi již od roku 2015. Svým předplatitelům konkrétně zprostředkovává přístup k neuvěřitelně rozsáhlé knihovně s více než 100 miliony skladeb, díky čemuž se můžete ponořit do poslechu vaší oblíbené muziky, a to jak české, tak i zahraniční. Není navíc žádným tajemstvím, že si Apple v poslední době dává na službě záležet. Ta se tak může radovat z řady vcelku zajímavých novinek a vylepšení, což nyní společnost završila představením platformy Apple Music Classical. Jedná se o součást Apple Music se zaměřením na vážnou hudbu.

Ačkoliv Apple se svou hudební streamovací službou udělal zásadní pokroky, kdy například zavedl streamování bezztrátového zvuku či kvalitní prostorový zvuk Spatial Audio, tak i přesto bychom našli hned několik bodů, v čem by si ještě mohl polepšit. V tomto článku se proto zaměříme právě na to, jak by Apple mohl vylepšit hudební streamovací službu Apple Music. Prostor tady totiž pořád je.

Lepší doporučování hudby

Hned na prvním místě nemůže být nic jiného, než doporučování hudby. Právě v této oblasti totiž Apple Music za svou konkurencí, jmenovitě tedy za švédskou službou Spotify, znatelně zaostává. Přestože se jablečná platforma snaží svým předplatitelům doporučovat muziku na základě jejich hudebního vkusu, pravdou je, že řešení není ani zdaleka dokonalé. Ba právě naopak. Mnoho uživatelů se na tyto schopnosti proto vůbec nespoléhá a spíše je zcela přehlíží.

Naopak jak už jsme zmínili, zcela bezkonkurenční je v této oblasti Spotify. Díky pokročilým algoritmům se k předplatitelům dostává stále nová a nová muzika, která dokáže potěšit jejich uši. Něco takového bohužel u Apple Music schází a vzhledem k důležitosti této schopnosti je rozhodně na místě, aby došlo k důležité změně.

Dálkové ovládání

I v dalším bodě se budeme inspirovat službou Spotify. Řeč je totiž o takzvaném dálkovém ovládání, což momentálně Apple Music bohužel nepodporuje. Pokud si tedy pustíte hudbu například z Macu a budete ji následně potřebovat ztlumit, nezbývá vám nic jiného, než opět přejít k vašemu počítači a záležitost na něm vyřešit. Daleko komfortnější by přitom bylo, kdyby šlo nastavení nejen hlasitosti, ale i celkového přehrávání ovládat i z ostatních zařízení, které využívají například stejné Apple ID. Díky tomu bychom pro zmiňované ovládání mohli využít například i iPhone či Apple Watch.

Spotify Connect
Spotify Connect

Tento nedostatek lze jistým způsobem obejít. V takovém případě je řeč o aplikaci Remote for Mac, kterou lze nainstalovat na iPhone či Apple Watch a použít ji pro kompletní ovládání jablečného počítače. Jedinou podmínkou akorát je, aby byla zařízení připojena ke stejné síti. Na druhou stranu tato aplikace není zdarma a je tedy nutné si za ni zaplatit.

Playlisty s přáteli

Spousta jablíčářů v souvislosti s Apple Music častokrát zmiňuje jednu poměrně zajímavou věc. Lidé by totiž rádi uvítali možnost společných playlistů s přátelí. V tomto případě ale není řeč o jejich pouhém sdílení, jakož o možnosti spolupráce a vzájemného se podílení na vlastních seznamech oblíbených skladeb. Něco takového by mohli využít například partneři, kteří by si mohli vytvořit společný playlist a posléze si jej upravovat, respektive přidávat do něj nové skladby, nezávisle na tom, zda se jedná o vlastníka či „přizvaného“.

apple music hifi

Přizpůsobení uživatelského rozhraní

Apple si u svých produktů zakládá na několika důležitých pilířích, mezi něž se jednoznačně řadí i celková jednoduchost. To samozřejmě platí i pro software, respektive pro operační systémy a nativní aplikace. Nativní aplikace Hudba, která je domovem pro službu Apple Music, se proto spoléhá na přehledné a jednoduché uživatelské rozhraní, které je rozděleno do čtyř hlavních karet – Pusťte si, Rádio, Knihovna a Hledání.

Ačkoliv je nativní Hudba v očích mnoha uživatelů skvěle navrženou aplikací, tak to ještě neznamená, že musí vyhovovat každému. Potřeby jablíčkářů se totiž mohou odlišovat a rozhodně by tak nebylo na škodu, kdyby do appky zavítala možnost pro přizpůsobení uživatelského rozhraní. Nadšenci by tak konečně získali možnost si ovládací prvky přizpůsobit obrazu svému. Na druhou stranu pravdou je, že takovéto přání má skutečně malá skupina uživatelů a příchod této možnosti je tak velice nepravděpodobný. Tedy alespoň prozatím.

iPhone Apple Music fb náhled

Ekvalizér

V poslední řadě nesmíme zapomenout na nic jiného než pořádný ekvalizér. Rozhodně by nebylo na škodu, kdyby byl v rámci Apple Music (Hudba) k dostání jednoduchý grafický ekvalizér, s jehož pomocí by si uživatelé mohli přizpůsobit výsledný zvuk k obrazu svému. Rozhodně by tedy nemuselo jít o nic složitého v podobě profesionálního řešení, spíše naopak. Jednoduchý ekvalizér s několika přednastavenými možnostmi by mohl posluchače náramně potěšit.

.