Zavřít reklamu

Apple v průběhu let neustále přidává vestavěné funkce sledování zdraví do iPhonu a Apple Watch, které integruje aplikace Zdraví. Letošní rok nebude výjimkou, protože v souvislosti s iPhony 14 se spekuluje o funkci automatického zavolání pomoci při autonehodě. Není to ale všechno, na co se můžeme těšit. 

Apple Watch skutečně přimějí více lidí sledovat jejich zdravotní stav, a to až o 50 % na denní bázi. A to je poměrně zásadní faktor v tom, snažit se propojení mezi hodinkami a člověkem stále prohlubovat a zdokonalovat. I když tedy Apple poslední dobou pro své chytré hodinky nechrlí jednu novou funkci za druhou, jistě to neznamená, že by si pro nás už nic nechystal ani v budoucnu.

WWDC22 začíná už za dva měsíce (6. června) a právě na něm se dozvíme, jaké novinky nám watchOS 9 přinese. Ať jsou pak Apple Watch jakkoli chytré, je na ně nahlíženo jako na tracker aktivity a monitor zdraví více než na nějaký časoměřič s možností upozorňováním nás na události. V předchozí aktualizaci jsme se dočkali přepracované aplikace dýchání, ze které se stalo Mindfulness, přibyl Spánek s trackováním tempa dechu, nebo detekce pádu při cvičení.

Měření tělesné teploty 

Bude to sice jako v případě Face ID s rouškou, tedy že Apple přijde s danou funkcí s křížkem po funuse, nicméně je pravda, že měření tělesné teploty je důležité nejen v době pandemie. Chytré hodiny konkurence už to umí a je spíše jen otázkou času, než se měření tělesné teploty naučí i Apple Watch. Je ale velice pravděpodobné, že tato funkce bude součástí jen nových modelů hodinek, protože k tomu budou potřeba specializované senzory.

Monitorování koncentrace glukózy 

I tato funkce by byla úzce vázána na nový hardware. Spekuluje se o ní už také poměrně dlouho, takže zaleží jen na tom, zda Apple dokáže přijít s nějakou spolehlivou neinvazivní metodou měření cukru v krvi. I když by tedy byla tato funkce vázána na watchOS 9, opět nebude dostupná starším modelům Apple Watch.

Sama aplikace Zdraví 

Jestli v současné době v hodinkách Apple Watch chybí nějaká aplikace, je to paradoxně právě Zdraví. Ta na iPhonu slouží jako přehled všech vašich zdravotních dat, od měření spánku a denních aktivit až po upozornění na hluk a sledování různých příznaků. Vzhledem k tomu, že drtivá většina těchto informací pochází právě z Apple Watch, dávalo by smysl, aby byl podobný „správce“ k dispozici i přímo na vašem zápěstí. Sledování spánku, trendy srdečního tepu, aktivity atd. tak zatím sledujete v samostatných aplikacích. Aplikace by také mohla být razantně redesignována, protože na jejím vzhledu se dlouhou dobu už nic nezměnilo a když se na ní podíváte, je poněkud těžkopádná a až zbytečně nepřehledná.

Odpočinek 

Kroužky aktivity jsou skvělé na sledování denních cílů a k motivaci, ale někdy si tělo prostě potřebuje odpočinout. Toto by tedy bylo jedno přání, aby Apple Watch konečně nabízely příležitostné volno, aniž byste obětovali své statistiky v uzavřených kruzích. Aby jim pak uživatel nelhal, mohly by třeba kombinovat údaje na základě dat spánku nebo jiných zdravotních ukazatelů, kdy by volbu odpočinku prostě i třeba sami nabídly. Nejde pak jen o to, když jsme nemocní, ale i protože je odpočinek důležitým prvkem každého tréninkového režimu. 

.