Zavřít reklamu

V poslední době se ve spojitosti s Applem často mluví nejenom o nových iPhonech a Apple Watch, ale především také o bezdrátové nabíječce AirPower. Na poměry Applu jde o poněkud neobvyklý produkt, a to zejména kvůli tomu, že ji společnost ani po roce od představení neuvedla na trh a zároveň se částečně tváří, jakoby produkt vůbec neexistoval. Co je ale na bezdrátové nabíječce z dílny Applu tak speciálního, jak funguje a proč ji Apple ještě nezačal prodávat? To vše si shrneme v dnešním článku.

I pro Apple příliš velké sousto

Apple AirPower měla akcentovat „dobu bezdrátovou“, které se snaží jít Apple v posledních letech naproti. Oproti běžným podložkám podobného typu měla být AirPower výjimečná v tom, že by měla dokázat nabíjet až trojici zařízení najednou (iPhone, Apple Watch a nové AirPods s krabičkou podporující bezdrátové nabíjení). Ona specialita podložky měla tkvít v tom, že nabíjení bude fungovat bez ohledu na místo, na které zařízení položíte. V praxi by tak mělo být úplně jedno, jestli položíte svůj iPhone doprava nahoru a Apple Watch vedle, nebo jakkoliv jinak.

Právě jakási volnost v možnostech odložení zařízení k nabíjení měla být tou nejvíce inovativní novinkou – podložka by měla být schopná nabíjet kdekoliv ze svého povrchu. Dosažení tohoto cíle je však velice náročné a to jak z hlediska výroby podložky jako takové, tak z hlediska návrhu nabíjecího okruhu. A právě to je nejspíše jedním z důvodů, proč tu stále žádná AirPower není, byť ji Apple loni po keynote předváděl pozvaným novinářům.

O zpoždění AirPower se opět začalo hovořit poté, co bylo jasné, že ji Apple během letošní zářijové keynote nepředstaví. V důsledku této události se o očividně problematický vývoj podložky začaly zajímat různí „Apple-insideři“, kteří během následujících dní přišli s několika reporty o tom, co je špatně a proč tu AirPower ještě není. Psali jsme o tom samostatný článek, ale zmíníme to i zde – Apple si očividně ukousl příliš velké sousto.

Bezdrátová nabíjecí podložka s parametry AirPower na trhu není a výrobci, kteří se výrobou tohoto příslušenství zaobírají, pravděpodobně vědí proč. Dosažení výše zmiňovaných funkcí při zachování alespoň průměrných parametrů nabíjení je totiž velice tvrdým inženýrským oříškem. Přišli na to také lidé v Applu, kteří na vývoji AirPower pracují. Konstrukce podložky založena na kombinaci několika překrývajících cívek způsobuje nadměrné zahřívání zařízení, které následně snižuje efektivitu bezdrátového nabíjení. Kromě podložky se navíc zahřívají i nabíjená zařízení, což spolu přináší další problémy. Ne zcela jednoduché je také nastavení a odladění speciálního komunikačního rozhraní v iPhonu, které nabíjení ostatního vedle uloženého příslušenství kontroluje a řídí. Softwarové problémy pravděpodobně vyřešit půjdou, s těmi hardwarovými to však bude o poznání složitější.

Jak funguje AirPower

Zde si možná ve zkratce připomeneme, jak vlastně bezdrátové nabíjení funguje, abychom si dovedli představit složitost a komplikovanost AirPower. Pro správné fungování bezdrátového nabíjení je třeba umístit nabíjecí cívku telefonu relativně přesně naproti cívce v nabíjecí podložce. Mezi nimi se vytvoří magnetické pole a za pomocí elektromagnetické indukce probíhá přenos energie ze zdroje do baterie. Tolerance pro polohu obou cívek jsou poměrně striktní, u běžných nabíječek se maximální odchylka pohybuje kolem 10 milimetrů. Jakmile není kontakt mezi oběma zařízeními takto přímý, k nabíjení nedojde. Právě požadavek na přesné položení telefonu je něco, co chtěl Apple s AirPower vyřešit.

gsmarena_010

Aby bylo možné nabíjet telefon (nebo jakýkoliv jiný kompatibilní předmět) po celé ploše nabíjecí podložky, je třeba adekvátně rozmístit cívky tak, jak je patrné z vizualizace níže. Jakmile však dojde k překrývání, vracíme se zpět k problému nadměrného zahřívání, stejně jako k potížím s adekvátním zapojením potřebného množství nabíjecích obvodů a jejich vzájemných interferencí.

gsmarena_005

Dalším problémem, se kterým se Apple pravděpodobně potýká, je certifikace zařízení. AirPower by měla využívat standardu Qi, který je momentálně nejpoužívanějším řešením na trhu s bezdrátovými nabíječkami. Aby však AirPower dostala certifikaci, musí splňovat všechny podmínky standardu Qi, mezi které patří například kompatibilita se všemi ostatními zařízeními, jež Qi bezdrátové nabíjení podporují. AirPower by tak měla bezproblémově fungovat i na konkurenčních smartphonech což je zcela jistě věc, kterou se Apple příliš zabývat nechce – očividně je velkým problémem optimalizace pro Apple produkty samotné.

gsmarena_006

Kombinace výše zmíněného může za to, že tu nabíjecí podložka od Applu stále není. Inženýři a vývojáři kteří na ní pracují, si pravděpodobně příliš pozdě uvědomili, jak velké sousto si ukousli a cesta od nápadu k realizaci trvá podstatně déle, než by se jim líbilo. Pokud má někdo kapacity (finanční i lidské) na to, něčeho podobného dosáhnout, je to právě Apple. Těžko se však dá odhadovat, jak dlouho to může trvat. Ve finále se zdárného dokončení a uvedení na trh nemusíme vůbec dočkat. Nebo Apple nakonec podobný produkt vydá, byť budou jeho funkce a specifikace od původní myšlenky značně okleštěny. Tak jako tak uvidíme. V současné podobě jde bezesporu o inovativní a velmi ambiciozní projekt. V Applu už několikrát v minulosti předvedli, že dokáží „nemožné“. Třeba se jim to povede znovu.

Zdroj: GSMArena

.