Zavřít reklamu

12. září 2017 proběhla keynote, na které Apple představil iPhone X, iPhone 8 a Apple Watch Series 3. Kromě těchto produktů se však na obrovské obrazovce za Timem Cookem objevila zmínka o produktu s názvem AirPower. Mělo jít o dokonalou nabíjecí podložku podporující bezdrátové nabíjení, která by byla schopna nabíjet několik zařízení najednou – včetně „nadcházejících“ AirPods s krabičkou podporující bezdrátové nabíjení. Tento týden od výše popsané události uběhl rok a ani o AirPower, ani o nových AirPods není ani zmínka.

Mnoho lidí očekávalo, že Apple se bude AirPower věnovat na konferenci „Gather Round“ minulý týden, nebo alespoň uvolní nějaké nové informace. Úniky krátce před prezentací naznačovaly, že se žádného z výše jmenovaných produktů nedočkáme a tak se také stalo. V případě druhé generace AirPods a inovované krabičky s podporou bezdrátového nabíjení se údajně čeká na to, až bude připravena nabíjecí podložka AirPower. Té se však dočkat jen tak nemusíme.

Na webu se začaly objevovat informace o tom, co stojí za takto neobvyklým zpožděním. Přeci jen je poněkud neobvyklé, že Apple ohlásí nový produkt, který po více než roce stále není k dispozici. A nic nenasvědčuje tomu, že by se na této situaci mělo něco měnit. Zahraniční zdroje, které se problematikou AirPower zaobírají, zmiňují několik důvodů, proč stále čekáme. Jak se zdá, Apple loni představil něco, co ještě zdaleka nebylo hotové – ba naopak.

Vývoj se údajně potýká s několika kritickými problémy, jež je velice složité překlenout. V první řadě jde o nadměrné zahřívání a problémy s odvodem tepla. Prototypy se údajně při použití velmi zahřívaly, což vedlo ke snížení efektivity nabíjení a dalším problémům, především pak k nesprávné funkčnosti interních komponent, ve kterých by měla běžet modifikovaná a značně ořezaná verze iOS.

Dalším zásadním zátarasem v cestě za zdárným dokončením jsou údajné problémy s komunikací mezi podložkou a jednotlivými zařízeními, které se na ní nabíjí. Objevují se chyby v komunikaci mezi nabíječkou, iPhonem a Apple Watch s AirPods, jejichž nabíjení iPhone kontroluje. Posledním zásadním problémem je vysoké množství rušivých interferencí, které jsou dány konstrukcí nabíjecí podložky, jež kombinuje dva samostatné nabíjecí okruhy. Ty mezi sebou tak trochu bojují a výsledkem je jednak neefektivní využití maximální nabíjecí kapacity a zvýšená úroveň zahřívání (viz. problém číslo 1). Celý vnitřní mechanismus podložky je navíc velmi komplikovaný na výrobu tak, aby k těmto interferencím nedocházelo, což celý vývojový proces značně zpomaluje.

Z výše zmíněného je patrné, že vývoj AirPower rozhodně není jednoduchý a když podložku Apple loni představoval, rozhodně neexistoval plně funkční prototyp. Společnost má stále ještě tři měsíce na to, aby stihla podložku uvést na trh (vydání je naplánováno na tento rok). Jak se zdá, Apple si s AirPower tak trochu zavařil. Uvidíme, jestli se jí dočkáme nebo skončí na propadlišti dějin jako zapomenutý a neuskutečněný projekt.

Zdroj: Macrumors, Sonny Dickson

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.