Zavřít reklamu

Apple může být skutečně nucen odebrat Lightning port z iPhonu ve prospěch USB-C. To podle očekávané legislativy, kterou Evropská komise představí příští měsíc. Uvedla to alespoň agentura Reuters. O sjednocení konektorů však slyšíme již nějakou tu dobu, nyní bychom se měli konečně dočkat nějakého verdiktu. 

Legislativa by zavedla společný nabíjecí port pro všechny mobilní telefony a další relevantní zařízení ve všech zemích Evropské unie – a to je důležité označit tučně, protože se bude jednat jen o EU, ve zbytku světa si bude moci Apple pořád dělat, co bude chtít. Očekává se, že se tento krok bude týkat především společnosti Apple, protože mnoho populárních Android zařízení již porty USB-C má. Jen Apple jede na Lightningu.

Pro zelenější planetu 

Kauza se táhne dlouhá léta, nicméně v roce 2018 se Evropská komise pokusila dospět ke konečnému řešení této otázky, což se jí nakonec nepovedlo. V té době také Apple varoval, že vynucení společného nabíjecího portu v průmyslu by potlačilo nejen inovace, ale vytvořilo by to i značný elektronický odpad, protože spotřebitelé by byli nuceni přejít na nové kabely. A právě proti druhému řečenému se unie snaží bojovat.

Její studie provedená v roce 2019 zjistila, že polovina všech nabíjecích kabelů prodávaných s mobilními telefony měla konektor USB micro-B, 29 % mělo konektor USB-C a 21 % mělo konektor Lightning. Studie navrhla pět možností pro běžnou nabíječku s různými možnostmi, které pokrývají porty na zařízeních a porty na napájecích adaptérech. Loni Evropský parlament drtivou většinou hlasoval pro společnou nabíječku, přičemž jako hlavní výhody uvedl menší plýtvání životním prostředím a také pohodlí uživatelů.

Peníze na prvním místě 

Apple jistou variantu USB-C používá nejen u svých MacBooku, ale i Maců mini, iMaců a iPadů Pro. Bránění inovací zde není úplně na místě, protože USB-C má stejný tvar, ale mnoho specifikací (Thunderbolt atd.). A jak nám sama společnost ukazuje, pořád je kam jít. Proč by se tedy použití u iPhonů tak bránila? Za vším hledejte peníze. Jste-li společnost vyrábějící příslušenství pro iPhone, tedy takové příslušenství, které nějak s Lightningem pracuje, musíte Applu platit licenci. A ta nebude zrovna malá. Tím, že by tedy iPhony měly USB-C a mohly používat jakákoli pro ně vyráběná příslušenství, Apple by přišel o stabilní příjem. A to samozřejmě nechce.

Zákazníci by na tom však mohli opravu profitovat, protože v ideálním případě by jim stačil jeden kabel k iPhonu, iPadu, MacBooku, potažmo i dalšímu příslušenství, jakými jsou Magic Keyboard, Magic Mouse, Magic Trackpad ale i nabíječka Magsafe. Už nyní přitom na něco používají Lightning, na něco a s něčím USB-C. Nicméně budoucnost není v kabelech, ale spíše v bezdrátu.

iPhone 14 bez konektoru 

Bezdrátově nabíjíme nejen telefony, ale i sluchátka. Jakákoli bezdrátová nabíječka s certifikací Qi vám tedy dobije jakýkoli bezdrátově nabíjený telefon, stejně jako TWS sluchátka. Apple má navíc MagSafe, díky němuž by mohl část ztrát z Lightningu nahradit. Přistoupí ale na hru EU a implementuje USB-C, nebo půjde proti proudu a nějaký budoucí iPhone bude možné nabíjet už jen bezdrátově? Do balení by přitom stačilo přidat jen namísto Lightning kabelu MagSafe kabel.

S iPhony 13 se toho jistě ještě nedočkáme, protože na něho vliv nařízení EU mít ještě nebude. Příští rok už by tomu mohlo být ale jinak. Cesta je to rozhodně přívětivější, než aby Apple prodával v EU iPhony s USB-C a ve zbytku světa pořád s Lighningem. Pak je však ještě otázka, jak by si poradil s propojením telefonu s počítačem. Normálního uživatele by mohl odstřihnout úplně. Pro zelenější budoucnost by ho prostě odkázal na cloudové služby. Co ale servis? Asi by mu nezbývalo nic jiného než iPhonu přidat alespoň Smart konektor. Abychom tedy měli plně „bezkonektorový“ iPhone je tedy spíše jen zbožné přání. 

.