Zavřít reklamu

Blíží se červen, a to znamená mimo jiné i příchod nových verzí operačních systémů iOS, iPadOS, macOS, tvOS a watchOS. Neznám asi nikoho, kdo by sledoval dění v jablečném světě a na konferenci nebyl natěšený. Čeho dalšího se během WWDC dočkáme je zatím ve hvězdách, některé kroky Applu ale nejsou tak úplně tajemné a z mého pohledu jasně ukazují, který systém bude cupertinská společnost preferovat. Můj názor je, že jedním z hlavních trháků by mohl být právě přepracovaný iPadOS. Proč sázím zrovna na systém pro jablečné tablety? Pokusím se vám vše srozumitelně vysvětlit.

iPadOS je nedospělý systém, ale v iPadu tepe výkonný procesor

Když letos v dubnu Apple představil nový iPad Pro s M1, tak z jeho výkonu spadla brada prakticky všem, kteří dění kolem technologií podrobněji sledují. Kalifornský gigant však stále má zataženou ruční brzdu a M1 se v iPadu prostě a jednoduše nemůže rozběhnout naplno. Již na začátku všem bylo jasné, že vzhledem ke stylu práce, jež většina z nás na iPadu vykonává, dokáží nový procesor a vyšší operační paměť využít prakticky pouze profesionálové.

Nyní ale vyplouvají na povrch poněkud tristní informace. Přestože se vývojáři těch nejpokročilejších programů snaží, aby mohly jejich softwary využít výkon M1 na maximum, tabletový operační systém je výrazně omezuje. Konkrétně si jedna aplikace může pro sebe uzmout pouze 5 GB operační paměti, což při práci s více vrstvami u videí nebo kreseb není úplně mnoho.

Proč by Apple používal M1, kdyby měl iPady odsunout na druhou kolej?

Jen těžko si umím představit, že by firma s tak propracovaným marketingem a finančními prostředky jako má Apple použila to nejlepší, co ve svém portfoliu má, v zařízení, pro které by nepřipravila něco unikátního. iPady navíc stále táhnou trh s tablety a mezi zákazníky se v době koronaviru staly ještě o něco více oblíbenějšími. Na Spring Loaded Keynote, kde jsme se nového iPadu Pro s počítačovým procesorem dočkali, nebyl příliš prostor pro vyzdvihování systému, vývojářská konference WWDC je ale za mě ideální místo, kde bychom se mohli dočkat něčeho převratného.

iPad Pro M1 fb

Opravdu pevně věřím, že se Apple na iPadOS zaměří, a že spotřebitelům ukáže smysl M1 procesoru v mobilním zařízení. Abych se ale přiznal, ač jsem optimista a zastánce tabletové filozofie, nyní i já uznávám, že je tak výkonný procesor v tabletu takřka zbytečný. Upřímně mi je jedno, jestli zde spustíme macOS, aplikace z něj portované nebo přijde Apple s vlastním řešením a speciálními vývojářskými nástroji, díky nimž bude pro iPad možné vyvíjet pokročilejší programy.

.