Zavřít reklamu

Tak, známe podobu nových operačních systémů a víme, že jsme se nedočkali žádného hardwaru. Je to zklamání? Jak se to vezme. Záleží nejen na úhlu pohledu, ale i na vašich nárocích, respektive jaký jste uživatel. Úvodní konference WWDC21 se tak nesla spíše v duchu „vlk se nažral a koza zůstala celá“. 

Novinek není málo, to v žádném případě. Jen jejich strohý výčet napříč iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 a macOS 12 vám dá chvíli zabrat. Jen tedy v případě tvOS 15 si moc nepočtete. K tomu si přihoďte informace o soukromí a nezapomeňte na vývojářské nástroje. Nemohu se ale zbavit dojmu, že i tak zůstala keynote za očekáváním. Samozřejmě za to mohou všechny ty úniky, kterými jsme byli poslední dobou „krmeni“. Jenže ono se jim tak rádo věří.

Osobní data jako tvrdá měna 

Když se podívám na úvodní slovo k WWDC jako celek, vlastně nemám být proč zklamaný. Je zde vidět jasný posun k zpříjemnění komunikace v době koronavirové, ale také to, že Apple pořád více šlape do zlepšení soukromí. Mohl by přitom do toho klidně hodit vidle, ale právě soukromí je to, na co by nás mělo zajímat. Paradoxně, když se podívám na čtenost článků vydaných během a po keynote na stránkách Jablíčkáře, zajímá vás soukromí nejméně (spolu s vývojářskými nástroji, u kterých je to pochopitelné). A já se ptám, proč?

Často naše čtenáře k nějaké reakci nevyzýváme, ale tentokrát si to v tomto komentáři dovolím. Zajímá vás otázka soukromí v rámci Apple zařízení a používaných služeb? Napište mi svou reakci do komentářů. Osobně to totiž nevidím jen jako PR Applu, který se díky tomu může prsit před Androidem, že jeho systémy oproti němu dbají na soukromí a bezpečnost svých uživatelů o poznání více a Android se ho jen snaží horko těžko dohánět.

Před iOS 14.5 jste si možná neuvědomovali, kolik vaše data stojí, a kolik za ně různé společnosti platí. Možná si to neuvědomujete ani nyní, ale funkce sledování aplikacemi a službami třetích stran je opravdu podstatným krokem v tom, jak se na vás nebudou další společnosti přiživovat. A iOS 15 s dalšími systémy toto posouvá ještě dál, a je to jen dobře.

Univerzální kontrola jako nový styl práce

Nechci zde vyjmenovávat jednotlivé funkce systémů, které byly představeny. Chci se zastavit vlastně jen nad jednou, která skutečně jako ta jediná mohla způsobit spadnutí čelisti všem Memoji přítomným v sále. Tou funkcí je Universal Control, česky pravděpodobně Univerzální kontrola. Pokud bude totiž ovládání počítače a iPadu fungovat tak hladce, jak nám bylo prezentováno, možná zde máme zrod nového stylu práce s našimi zařízeními. I když osobně ještě nevím, k čemu bych toto vlastně použil, musím uznat, že minimálně prezentace funkce to byla skutečně efektní.

Hardware jako příslib době budoucí

Ta revoluce byla v loňském roce, kdy jsme se seznámili s Apple Siliconem. Letos se tak nemohla čekat další a logicky tak přišla jen evoluce. Decentní a bez zbytečností, jen co se týče vylepšení zaběhnutých systémů. Pokud bychom měli na WWDC pohlížet tím stylem, co všechno nebylo představeno, bylo by to fiasko. To, co ale každý věděl, že přijde (operační systémy), také přišlo.

Na MacBooky si tak budeme muset počkat, stejně jako na větší iMac, nové AirPody, HomePody, jejich operační systém homeOS a v neposlední řadě českou Siri, o které se také čile spekulovalo. Jednou se dočkáme, nebojte. Apple na Českou republiku nekašle, vždy po čtyřech letech tu konečně začne prodávat Apple Watch LTE. A to je teprve ta první vlaštovka.

.