Zavřít reklamu

Apple s bezdrátovým nabíjením iPhonů přišel poprvé v roce 2017, kdy došlo k odhalení iPhonu 8 (Plus) a revolučního modelu X. Spousta lidí má však za to, že tohle je první produkt s podporou bezdrátového nabíjení z dílny cupertinského giganta. To však tak úplně není pravda a je nutné se podívat o trošku více do historie. Konkrétně v roce 2015 se světu představily chytré hodinky Apple Watch. Ty se (až doteď) nabíjejí pomocí nabíjecí kolébky, kterou stačí k tělu hodinek pouze přicvaknout pomocí magnetů a napájení se okamžitě zaktivuje, aniž byste se museli obtěžovat například s připojováním kabelů do konektorů a podobně.

Z hlediska podpory bezdrátového nabíjení se k iPhonům a Apple Watch přidala ještě bezdrátová sluchátka Apple AirPods. Zároveň zde můžeme zařadit ještě Apple Pencil 2, která se magneticky přicvakne k iPadu Pro/Air. Když se nad tím ale zamyslíme, není to žalostně málo? V tomto směru samozřejmě nemáme na mysli, že by tuto podporu měly obdržet například i MacBooky, to rozhodně ne. Když se ale podíváme do nabídky cupertinského giganta, nalezneme hned několik produktů, u kterých by bezdrátové nabíjení přineslo neuvěřitelný komfort.

Jaké produkty si zaslouží bezdrátové nabíjení

Jak už jsme zmínili výše, v nabídce Applu se nachází hned několik zajímavých produktů, které by si podporu pro bezdrátové nabíjení rozhodně zasloužily. Konkrétně máme na mysli například Magic Mouse, Magic Keyboard, Magic Trackpad nebo ovladač k Apple TV Siri Remote. Všechno tohle příslušenství je doteď závislé na připojení Lightning kabelu, což například u myši velice nepraktické, jelikož se konektor nachází na spodní straně. Připojení do sítě vám tak dočasně znemožní její používání. Samozřejmě důležitou otázkou také je, jak by vlastně v takovém případě mělo bezdrátové nabíjení vypadat. Spoléhat se na stejný způsob, který máme například u iPhonů a AirPodů, by byl asi velice nepraktický. Schválně si zkuste představit, jak byste museli štelovat například takovou klávesnici Magic Keyboard na bezdrátové nabíjecí podložce tak, aby se napájení vůbec inicializovalo.

Apple by se v tomto směru mohl teoreticky inspirovat u nabíjecí kolébky pro Apple Watch. Na svém příslušenství by konkrétně mohl mít přímo vyznačený bod, kde by stačilo nabíječku jen přicvaknout a zbytek by se zajistil automaticky, stejně jako u zmiňovaných hodinek. Samozřejmě něco podobného se snadno říká, avšak hůře realizuje. Do složitosti podobného řešení zkrátka nevidíme. Jestliže ale Apple dokázal přijít s takto relativně komfortním řešením u jednoho produktu, tak určitě nemůže být velkou překážkou jej nasadit i jinde. Nejasná ale může být například efektivita. Je nutné vzít v potaz, že například Apple Watch Series 7 nabízí baterii o kapacitě 309 mAh, zatímco klávesnice Magic Keyboard má akumulátor s kapacitou 2980 mAh.

Ovladač Siri Remote
Ovladač Siri Remote

Jako skvělý kandidát pro bezdrátové nabíjení se každopádně jeví zmiňovaný ovladač Siri Remote. Nedávno jsme vás totiž informovali o představené novince od Samsungu s názvem Eco Remote. Jedná se taktéž o ovladač, který přišel se vskutku zajímavým vylepšením. Již jeho předchozí verze nabízela solární panel pro automatické dobíjení, avšak nyní se k němu zároveň přidává funkce, díky které dokáže produkt absorbovat Wi-Fi signál a přetvářet jej do energie. Jedná se tak o geniální řešení, jelikož bezdrátovou síť Wi-Fi najdeme v téměř každé domácnosti. Jakým směrem se však vydá Apple je samozřejmě nejasné. Aktuálně můžeme jen doufat, že mu to nebude přespříliš dlouho trvat.

.