Zavřít reklamu

Apple s bezdrátovým nabíjením iPhonů přišel poprvé v roce 2017, kdy došlo k odhalení iPhonu 8 (Plus) a revolučního modelu X. Spousta lidí má však za to, že tohle je první produkt s podporou bezdrátového nabíjení z dílny cupertinského giganta. To však tak úplně není pravda a je nutné se podívat o trošku více do historie. Konkrétně v roce 2015 se světu představily chytré hodinky Apple Watch. Ty se (až doteď) nabíjejí pomocí nabíjecí kolébky, kterou stačí k tělu hodinek pouze přicvaknout pomocí magnetů a napájení se okamžitě zaktivuje, aniž byste se museli obtěžovat například s připojováním kabelů do konektorů a podobně.

Z hlediska podpory bezdrátového nabíjení se k iPhonům a Apple Watch přidala ještě bezdrátová sluchátka Apple AirPods. Zároveň zde můžeme zařadit ještě Apple Pencil 2, která se magneticky přicvakne k iPadu Pro/Air. Když se nad tím ale zamyslíme, není to žalostně málo? V tomto směru samozřejmě nemáme na mysli, že by tuto podporu měly obdržet například i MacBooky, to rozhodně ne. Když se ale podíváme do nabídky cupertinského giganta, nalezneme hned několik produktů, u kterých by bezdrátové nabíjení přineslo neuvěřitelný komfort.

Jaké produkty si zaslouží bezdrátové nabíjení

Jak už jsme zmínili výše, v nabídce Applu se nachází hned několik zajímavých produktů, které by si podporu pro bezdrátové nabíjení rozhodně zasloužily. Konkrétně máme na mysli například Magic Mouse, Magic Keyboard, Magic Trackpad nebo ovladač k Apple TV Siri Remote. Všechno tohle příslušenství je doteď závislé na připojení Lightning kabelu, což například u myši velice nepraktické, jelikož se konektor nachází na spodní straně. Připojení do sítě vám tak dočasně znemožní její používání. Samozřejmě důležitou otázkou také je, jak by vlastně v takovém případě mělo bezdrátové nabíjení vypadat. Spoléhat se na stejný způsob, který máme například u iPhonů a AirPodů, by byl asi velice nepraktický. Schválně si zkuste představit, jak byste museli štelovat například takovou klávesnici Magic Keyboard na bezdrátové nabíjecí podložce tak, aby se napájení vůbec inicializovalo.

Apple by se v tomto směru mohl teoreticky inspirovat u nabíjecí kolébky pro Apple Watch. Na svém příslušenství by konkrétně mohl mít přímo vyznačený bod, kde by stačilo nabíječku jen přicvaknout a zbytek by se zajistil automaticky, stejně jako u zmiňovaných hodinek. Samozřejmě něco podobného se snadno říká, avšak hůře realizuje. Do složitosti podobného řešení zkrátka nevidíme. Jestliže ale Apple dokázal přijít s takto relativně komfortním řešením u jednoho produktu, tak určitě nemůže být velkou překážkou jej nasadit i jinde. Nejasná ale může být například efektivita. Je nutné vzít v potaz, že například Apple Watch Series 7 nabízí baterii o kapacitě 309 mAh, zatímco klávesnice Magic Keyboard má akumulátor s kapacitou 2980 mAh.

Ovladač Siri Remote
Ovladač Siri Remote

Jako skvělý kandidát pro bezdrátové nabíjení se každopádně jeví zmiňovaný ovladač Siri Remote. Nedávno jsme vás totiž informovali o představené novince od Samsungu s názvem Eco Remote. Jedná se taktéž o ovladač, který přišel se vskutku zajímavým vylepšením. Již jeho předchozí verze nabízela solární panel pro automatické dobíjení, avšak nyní se k němu zároveň přidává funkce, díky které dokáže produkt absorbovat Wi-Fi signál a přetvářet jej do energie. Jedná se tak o geniální řešení, jelikož bezdrátovou síť Wi-Fi najdeme v téměř každé domácnosti. Jakým směrem se však vydá Apple je samozřejmě nejasné. Aktuálně můžeme jen doufat, že mu to nebude přespříliš dlouho trvat.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Tady bych se asi zastal Applu – u hodinek to „přicvaknutí“ dává smysl, kvůli vodotěsnosti.
    U klávesnice je mi úplně jedno, jestli kabel přicvaknu, nebo zasunu, stejně se to dělá jednou za Uherský rok. A než proprietární kabel s magnetem, to radši lightning.

    Ovladač Siri remote jsem možná už i jednou nabíjel (mám ho od prvního dne prodeje) – takže za sebe bych volil radši stávající krásné tělo z jednoho kusu hliníku, než kombinaci se sklem/plastem, abych mohl jednou za půl roku až rok použít bezdrátové nabíjení.

    Souhlasím ale, že magic mouse by si bezdrátové nabíjení zasloužila, stejně mám na stole QI nabíječku, tak bych myš večer položil tam a byl by klid. Nicméně tím, jak často je myš potřeba nabíjet to taky nepovažuji za zásadní problém.

celý text

Čtěte více.