Zavřít reklamu

Když Apple v září představil nové Apple Watch Series 4, největší ovace si zaslouženě odnesla funkce pro měření EKG. Nadšení však záhy mírně opadlo, jakmile společnost oznámila, že novinka bude dostupná nejprve jen ve Spojených státech, a to až ke konci roku. Zdá se však, že čekání je pomalu u konce, protože nové Apple Watch se naučí měřit EKG s příchodem watchOS 5.1.2, který je aktuálně už ve fázi testování.

S informací o dostupnosti funkce přišel dnes zahraničních server MacRumors, podle kterého je podpora EKG ve watchOS 5.2.1 přislíbena v oficiálním dokumentu pro zaměstnance Apple Storů. Konkrétně s příchodem nové aktualizace dorazí na Apple Watch Series 4 nová nativní aplikace, jež uživateli zobrazí, zda jeho srdeční rytmus vykazuje známky arytmie. Jablečné hodinky tak budou schopné určit fibrilace síní nebo závažnější formy nepravidelného srdečního rytmu.

Při měření EKG bude muset uživatel přiložit prst na korunku, zatímco bude mít hodinky nasazené na zápěstí. Celý proces pak trvá 30 sekund, během něhož se na displeji zobrazuje elektrokardiogram a software z výsledků měření následně zjistí, zda srdce vykazuje známky arytmie či nikoli.

Pro získání příslušné EKG aplikace však nebude stačit pouze watchOS 5.2.1, ale uživatel musí vlastnit minimálně iPhone 5s se systémem iOS 12.1.1, který je také prozatím ve fázi testování. Oba systémy by tak měly zamířit mezi veřejnost ve stejný den. Ostré verze vydá Apple pravděpodobně velice brzy, protože watchOS 5.2.1 je pro vývojáře dostupný již od 7. listopadu a iOS 12.1.1 dokonce od 31. října.

Funkce bude také omezena z hlediska regionu, konkrétně prozatím jen pro uživatele ve Spojených státech, kde Apple získal potřebné povolení od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Nicméně měření EKG podporují všechny modely Apple Watch Series 4 prodávané po celém světě. Pokud si tedy uživatel například z Česka změní region v nastavení telefonu a hodinek na Spojené státy, bude si moct funkci snadno vyzkoušet. U dříve server 9to5mac zjistil, že EKG aplikace bude vázaná skutečně jen na zmíněné nastavení.

Něco málo i pro majitele starších modelů

Nový watchOS 5.1.2 ale nepřinese novinky jen na nejnovější Apple Watch. Majitelé starších modelů se budou moct těšit z vylepšení, díky kterému je budou jejich hodinky schopné upozornit na nepravidelný srdeční rytmus. Tato funkce bude dostupná na modelu Series 1 a všech novějších.

Apple Watch EKG

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.