Zavřít reklamu

Majitelé smartphonů s operačním systémem iOS se dělí na dvě skupiny. Zejména uživatelé, kteří kromě iPhonu vlastní i iPad a Mac, nedají dopustit na předinstalované jablečné aplikace. Pak zde ale máme osoby, které jsou zvyklé na počítač s Windows, jako druhý telefon mají Android a raději si namísto nativních softwarů nainstalují alternativy třetích stran, na které jsou zvyklí právě z konkurenčních platforem. V tomto článku si postupně představíme kvalitní alternativy za nativní softwary, které vás ale v žádném případě nebudou omezovat ve fungování v Apple ekosystému.

Microsoft Outlook

Asi nejvíce kritizovanou nativní aplikací v iPhonu je mailový klient, který sice pracuje tak, jak má, mnoho funkcí ale nepobral. Po instalaci Outlooku pro iOS dostanete skvěle vypadající software, který kromě správy e-mailů nabídne i kalendář. Přidávat sem můžete účty od libovolných poskytovatelů, je také možné s ním propojit cloudová úložiště. Outlook perfektně spolupracuje s aplikacemi balíku Microsoft 365, třešničkou na dortu je pak možnost zabezpečení aplikace biometrickou ochranou nebo dostupnost na hodinkách Apple Watch.

Aplikaci Microsoft Outlook nainstalujete zde

Evernote

Evernote je nesmírně pokročilý poznámkový blok, který využijete jak pro své soukromé zápisky, tak v týmové spolupráci. Díky multiplatformnosti je možné ostatní poznámky snadno sdílet s ostatními uživateli bez ohledu na to, jakou používají platformu. V Evernote můžete k poznámkám přidávat náčrtky, webové stránky, obrázky, zvukové přílohy i seznamy úkolů, další skvělou výhodou je možnost vše zapisovat pomocí Apple Pencil. Benefitem, který nesmíme opomenout, je pokročilé vyhledávání. To funguje jak v textech, tak i v ručně zapsaných či naskenovaných zápiscích. Základní tarif podporuje synchronizaci pouze dvou zařízení, jedna poznámka nesmí překročit velikost 25 MB, za měsíc je pak možné nahrát pouze 60 MB dat. Pokud jste náročný uživatel a základní tarif vám nestačí, vyšší si musíte aktivovat na bázi měsíčního předplatného.

Aplikaci Evernote nainstalujete zde

Spotify

Ihned po otevření aplikace Hudba se vás Apple ptá, zdali byste nechtěli aktivovat jeho hudební streamovací službu Apple Music. Ne, že by se jednalo o naprostý propadák, kromě skvělé integrace do jablečného ekosystému však mnoho výhod oproti konkurenci nenabízí. Osobně jsem jak já, tak i mnoho mých kamarádů zůstali u nejoblíbenější streamovací služby s názvem Spotify. Ta v integraci do ekosystému Applu téměř nepokulhává, dostupná je na iPhonu, iPadu, Macu, Apple TV a Apple Watch. Švédský gigant v oblasti hudebního průmyslu se zaměřil především na propracované algoritmy doporučující hudbu, jednoduché a zároveň funkční sledování přátel na sociálních sítích i podporu řadu chytrých reproduktorů a televizorů. Narozdíl od Apple Music je Spotify dostupné v neplacené verzi s reklamami, omezením v počtu přeskakovaných skladeb a s nutností přehrávat písně pouze náhodně. Prémiová verze kromě odstranění reklam a omezení dovolí stahovat skladby přímo do paměti telefonu, zpřístupní ovládání prostřednictvím Siri, odemkne majitelům jablečných hodinek aplikaci na jejich zápěstí, a dokonce i vyšší kvalitu hudby – konkrétně až 320 kbit/s. Spotify Premium pro jednotlivce stojí 5,99 euro měsíčně, dvě osoby zaplatí 7,99 euro, rodina z až šesti členy vydá 9,99 euro a studenti zaplatí měsíčně 2,99 euro.

Aplikaci Spotify nainstalujete zde

Google Photos

K ukládání fotek do vašeho telefonu a následnému roztřídění, úpravě i sdílení perfektně poslouží aplikace Fotky, se kterou je mimo jiné perfektně provázaný iCloud. Jestliže jste však v situaci, kdy chcete alba sdílet i s lidmi, kteří jablečným zařízením nedisponují, anebo na iCloudu nemáte dostatek místa, Google Photos jsou ideálním řešením pro zálohování všech vašich vzpomínek. Vytváření koláží, snadné třídění, možnost jednoduché editace i automatické zálohování vaší knihovny fotografií do Google aplikace vám výrazně zjednoduší přechod z Fotek od Applu na ty od Googlu. Do června roku 2021 můžete do Fotek Google nahrát neomezené množství fotografií a videí ve vysokém rozlišení, což se ale bohužel mění. Po letošním červnu budete mít ve Fotkách Google na multimédia k dispozici pouze 15 GB volného místa. Pro navýšení úložiště se neobejdete bez aktivace předplatného.

Aplikaci Google Photos stáhnete bezplatně zde

Opera Browser

Webový prohlížeč Safari, který je předinstalovaný v iPhonech, iPadech a Macích, je jeden z nejúspornějších, nejsvižnějších a nejbezpečnějších webových prohlížečů na světě. To ale neznamená, že jej vývojáři třetích stran nedokázali překonat. Na záda mu totiž dýchá Opera Browser, který má oproti Safari funkčně v mnohém navrch. Je plně přizpůsobený pro ovládání za pomoci dotyku, a to jak oběma, tak i jednou rukou. Přes rychlé akce si jste schopni přizpůsobit prohlížeč, vyhledávání je intuitivní a načítání webových stránek svižné. Opera patří mezi úsporné, výkonné, ale zároveň bezpečné prohlížeče, poměrně jednoduše tedy můžete zakázat reklamy a zbavit se toho, aby vás jednotliví poskytovatelé sledovali.

Aplikaci Opera Browser stáhnete bezplatně zde

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Já používám Apple Music a jsem naprosto spokojený. Nechápu proč za Spotify platit a zároveň se nechat od nich šmírovat. Prémiová verze sbírá úplně stejný data o uživateli jako free verze To samý Google Photos vs ICloud.

  Dle mého názoru je daleko lepší alternativou než Outlook app Spark! Opravdu výrazně! A zapadá do MS bez problémů – odzkoušeno velice důkladně, vše co MS nabízí.

  Nechápu proč by si měl raději platit Spotify místo Apple Music na základě toho, ze Spotify má lepší algoritmy pro playlisty nebo sledovat co poslouchají přátele. Větší hovadinu jsem nečetl, sorry ✌️

  Dobrý den,
  bohužel s Vámi nemohu souhlasit. Mnoho uživatelů v mém okolí zkoušelo na Apple Music přejít, ale vzhledem k výrazně menší spolehlivosti v oblasti doporučování skladeb se vrátilo zpět. Osobně jsem právě kvůli těmto aspektům po několika měsících Apple Music zrušil, i přesto, že jsem si všechny playlisty ze Spotify převedl. Volba je nicméně na každém, a ani Apple Music není nijak špatné nebo nepoužitelné.

  Osobně jsem přešel ze spotify na apple music, kvuli provázanosti a více skladeb. Zkuste si jej nainstalovat zpět, doporučování písniček funguje již opoznání lepe a nemám důvod se vracet… Jinak je to článek naprosto o ničem, jako by jej psal androidák nikoliv applista…

  Dobrý den,
  předplatné Apple Music jsem si zrušil před dvěma týdny, a od té doby se, pokud vím, nic nezměnilo.
  Apple produkty používám rád, to však neznamená, že všechny jeho služby jsou nejlepší pro všechny.

  Zdravím, v tomto směru musím souhlasit s kolegou. Sám jsem používal  Music po dobu několika let, ale před pár měsíci jsem přešel na Spotify právě kvůli lepšímu doporučování skladeb. Vše (z mého úhlu pohledu) funguje lépe a objevil jsem také spoustu nových skladeb. V čem ale jablečná služba jednoznačně vítězí, je propojení s HomePodem. Na to bohužel Spotify (zatím) nestačí.

celý text

Čtěte více.