Zavřít reklamu

Jablíčkářskou komunitou nyní proletěla zajímavá informace o tom, že se Apple chystá odstranit řadu delších dobu neaktualizovaných aplikací z App Store. O tom vypovídají zveřejněné e-maily, které cupertinská společnost rozeslala některým vývojářům. V těch Apple ani nezmiňuje žádný časový rámec, pouze udává, že appky, které nebyly „delší dobu“ aktualizovány, do za dní zmizí, pokud se nedočkají updatu. Jestli aktualizace nepřijde, dojde k její odstranění z App Storu. Na zařízeních uživatelů každopádně zůstanou – jenže postačí je odinstalovat a už nebude příležitost je získat zpět. Svůj pohled na věc Apple vysvětluje na webu App Store Improvements.

Není se čemu divit, že tato situace vyvolala obrovskou vůli odporu. Jedná se totiž o obrovskou překážku například pro vývojáře indie her, kteří pochopitelně své tituly nadále aktualizovat nepotřebují, jelikož fungují správně. To je ostatně případ programátora jménem Robert Kabwe. Ten od Applu obdržel totožný mail, ve kterém mu hrozí stažení jeho hry Motivoto. A proč? Protože od roku 2019 nedostala jedinou aktualizaci. Tento krok ze strany jablečné společnosti vzbuzuje obrovské kontroverze. Jsou ale vůbec na místě, nebo je naopak v pořádku, aby se odstraňovala starší appky?

Jde o správný, nebo kontroverzní krok?

Ze strany Applu se tento krok může jevit jako správný. App Store může být plný starého balastu, který je dnes kompletně nepotřebný, případně nemusí fungovat správně. Opět se zde ale projevuje ne zrovna dvakrát oblíbený dvojí metr, s čímž jsou vývojáři moc dobře obeznámeni.

Své o tom ví například vývojář Kosta Eleftheriou, jež stojí za řadou populárních a užitečných aplikací. Moc dobře se o něm také ví, že není zrovna dvakrát velkým fanouškem podobných kroků od Applu. Již v minulosti navíc vedl nemalé spory za smazání jeho aplikace FlickType Apple Watch, kterou, podle jeho slov, Apple nejprve odstranil a pak kompletně zkopírovat pro své hodinky Apple Watch Series 7. Bohužel přišlo i smazání dalšího jeho softwaru. Tentokrát Apple odebral jeho aplikaci pro zrakově postižené, protože za poslední dva roky nebyla aktualizována. Eleftheriou sám navíc upozorňuje, že zatímco jeho software, který pomáhá znevýhodněným lidem, byl odebrán, tak například taková hra Pocket God je stále k dispozici. Zvláštnější na tom je, že tento titul se poslední aktualizace dočkal v roce 2015.

Dlouholetý strašák vývojářů

Ve skutečnosti ale na odstraňování neaktualizovaných aplikací není nic nového. Apple již v roce 2016 oznámil, že z App Storu bude odstraňovat takzvaně opuštěné appky, přičemž vývojář vždy dostanou 30 dní pro jejich aktualizaci. Tím si mají opět zajistit klid, tedy alespoň na nějaký ten čas. Kritice za tento krok čelí již od této doby. Jenže jak se tak zdá, situace se lehce vyostřuje, jelikož se začíná ozývat stále více vývojářů, kteří vyjadřují svou nespokojenost. Ve finále mají částečně i pravdu. Apple tak hází klacky pod nohy například indie vývojářům.

Pro velice podobný krok se nedávno rozhodl i Google. Ten začátkem dubna oznámil, že se chystá omezit viditelnost aplikací, které necílí na poslední verze systému Android, nebo na API z posledních dvou let. Nyní mají Android vývojáři čas do listopadu 2022 pro aktualizaci svých výtvorů, případně mohou požádat o šestiměsíční odklad. Ten přijde vhod v případech, kdyby nestíhali update včas dokončit.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.