Zavřít reklamu

Nacházíme se na začátku dalšího lednového týdne. I když by se mohlo na první dobrou zdát, že se toho v IT světě moc neděje, tak věřte, že je opak pravdou. I dnes jsme si pro vás připravili každodenní IT souhrn, ve kterém se společně díváme na to, co se během dneška událo. V dnešním souhrnu se společně podíváme na odložení nových podmínek WhatsAppu, dále si řekneme více o společnosti Huawei, které bylo zakázáno využívat amerických dodavatelů, a nakonec se zmíníme o hodnotě Bitcoinu, která se den co den mění jako na horské dráze.

Nové podmínky WhatsAppu byly odloženy

Pokud využíváte pro komunikaci s přáteli a rodinou nějakou komunikační aplikaci, tak to je s velkou pravděpodobností WhatsApp. Ten na celém světě využívá více než 2 miliardy uživatelů. Málokdo ale ví, že i WhatsApp patří pod křídla Facebooku. Ten před několika dny přišel na WhatsAppu s novými podmínkami a pravidly, které se zcela pochopitelně uživatelům nelíbily. V těchto podmínkách totiž stálo, že WhatsApp může přímo sdílet informace o svých uživatelích s Facebookem. To je samozřejmě naprosto běžné, avšak podle podmínek měl mít Facebook přístup i ke konverzacím, a to především za účelem cílení reklamy. Tato informace se internetem doslova prohnala a donutila miliony uživatelů, aby se přesunuli do alternativních aplikací. Rozhodně se ale prozatím neradujte – účinnost nových pravidel, která měla původně nastat 8. února, totiž Facebook pouze odsunul, a to na 15. května. Ke zrušení tedy rozhodně nedošlo.

whatsapp
Zdroj: WhatsApp

Jestliže patříte, anebo jste patřili mezi uživatele WhatsAppu a v současné době hledáte bezpečnou alternativu, tak vám můžeme doporučit aplikaci Signal. Právě na tuto aplikaci přešla většina uživatelů WhatsAppu. Během jediného týdne zaznamenal Signal téměř osm milionů stažení, což je oproti minulému týdnu nárůst o více než čtyři tisíce procent. V současné době patří Signal mezi nejstahovanější aplikace, a to jak v App Storu, tak v Google Play. Mimo Signal pak mohou uživatelé využít například Telegram, anebo placenou aplikaci Threema, která je taktéž velmi oblíbená. Rozhodli jste se pro přesun z WhatsAppu na jiný komunikační kanál i vy? Pokud ano, tak nám dejte vědět do komentářů, který jste zvolili.

Huawei bylo zakázáno využívat americké dodavatele

Asi není třeba žádným výrazným způsobem představovat problémy, se kterými se společnost Huawei již po dobu několika dlouhých měsíců potýká. Ještě pár let nazpátek to vypadalo, že má Huawei našlápnuto stát se jedničkou v prodejích telefonů na světě. Jenže přišel strmý pád. Podle americké vlády totiž společnost Huawei využívala své telefony k různému špehování, navíc k tomu pak mělo docházet také k nekalému zacházení s různými uživatelskými daty. Spojené státy americké tak usoudily, že je Huawei hrozbou nejen pro Američany, a tak došlo ke všemožným zákazům. V USA si tedy telefon od Huawei nekoupíte a dokonce jej ani nepřipojíte k tamní síti. Google navíc odřízl telefonům Huawei přístup ke svým službám, takže ani není možné využívat Obchod Play, apod. Zkrátka a jednoduše, Huawei to nemá vůbec jednoduché – i přesto se alespoň ve své domovině snaží.

Huawei P40 Pro:

Aby toho však nebylo málo, tak Huawei zasáhla další rána. Trump totiž takzvaně za pět minut dvanáct, ještě v době své vlády, přišel s dalším omezením. O této zprávě informovala agentura Reuters, a to teprve včera. Konkrétně nebude kvůli zmíněnému omezení společnosti Huawei dovoleno využívat americké dodavatele různých hardwarových součástek – například se jedná o Intel a několik dalších. Kromě Huawei nebudou tyto společnosti schopny spolupracovat celkově se všemi čínskými.

intel tiger lake
wccftech.com

Hodnota Bitcoinu se mění jako na horské dráze

V případě, že jste si před několika měsíci zakoupili nějaké Bitcoiny, tak s velkou pravděpodobností nyní ležíte někde u moře na dovolené. Hodnota Bitcoinu se totiž za poslední čtvrt rok prakticky zčtyřnásobila. Zatímco v říjnu byla hodnota 1 BTC okolo 200 tisíc korun, tak v současné době je hodnota někde okolo 800 tisíc korun. Pár dnů nazpět byla hodnota Bitcoinu relativně stabilní, v posledních dnech se však mění jako na horské dráze. Během jediného dne se momentálně hodnota jediného Bitcoinu mění až o 50 tisíc korun. Na začátku roku měl 1 BTC hodnotu okolo 650 tisíc korun s tím, že se postupně dostala až na cca 910 tisíc korun. Chvíli poté však hodnota opět klesla, a to zpět na 650 tisíc korun.

hodnota_bitcoin_leden2021
Zdroj: novinky.cz
.