Zavřít reklamu

Mezi jablíčkáři se poměrně dlouhou dobu spekulovalo nad příchodem přepracovaného iMacu. Loňský rok tato čekání konečně zpřetrhal, kdy Apple představil 24″ iMac ve zcela novém těle, který je navíc poháněn (relativně) novým čipem M1 ze série Apple Silicon. Po stránce výkonu i vzhledu se tak počítač posunul na novou úroveň. Zároveň nás Apple velice zvláštně překvapil. Řeč není přímo o designu, ale o barevném provedení. iMac (2021) hraje doslova všemi barvami. K dostání je v modré, zelené, růžové, stříbrné, žluté, oranžové a fialové verzi. Nepřestřelil Apple?

Z počátku to vypadalo, že je cupertinský gigant připravený naskočit na trošku odlišný přístup. Dokonce se začaly objevovat spekulace o tom, že ve stejných barvách přijde i nástupce MacBooku Air nebo iPad Air. Právě iPad Air se nyní představil při příležitosti letošní první akce Apple Event, na které gigant mimo tabletu odhalil i iPhone SE 3, čipset M1 Ultra nebo počítač Mac Studio a monitor Studio Display.

Chystá se Apple opustit svět živých barev?

Lehkou předzvěstí toho, že chce Apple zabřednout do živějších barev, byl iPad Air 4. generace z roku 2020. Tento kousek byl k dostání ve vesmírně šedé, stříbrné, zelené, růžově zlaté a blankytně modré. Navzdory tomu se ale stále jedná o poměrně pochopitelně varianty, kdy navíc jablíčkáři mají možnost sáhnout po osvědčené vesmírně šedé nebo stříbrné. Z tohoto důvodu šlo počítat s tím, že i letošní iPad Air 5. generace na tom bude relativně podobně. Ačkoliv je zařízení k dostání opět v pěti barevných kombinacích, konkrétně ve vesmírně šedé, růžové, fialové, modré a hvězdně bílé, tak se ve skutečnosti jedná o lehce matnější barvy, které ve srovnání s předchozí generací či 24″ iMacem neupoutávají takovou pozornost.

Stejně tak přišel v nových odstínech i iPhone 13 a iPhone 13 Pro, konkrétně tedy v zeleném, respektive v alpsky zeleném provedení. Opět se nejedná o zrovna dvakrát výrazné varianty, které svou podobou především neurazí a obecně působí neutrálně. Právě kvůli těmto novinkách jablíčkáři začali spekulovat, zdali si Apple neuvědomuje svou vlastní chybu u zmiňovaných iMaců. Ty jsou totiž z hlediska barev pro někoho až přestřelené.

macbook air M2
Render MacBooku Air (2022) v nejrůznějších barvách

Na druhou stranu tyto kroky jablečné společnosti dávají smysl. Apple by tímto krokem mohl odlišit profesionální zařízení od takzvaně vstupních, což je přímo situace v segmentu Maců. V takovém případě by barevné MacBooky Air hrály do karet této predikce. K podobným změnám je ale nutné přistupovat nesmírně opatrně, jelikož jsou uživatelé v oblasti designu především konzervativní a podobné odlišnosti nemusí přijímat s otevřenou náručí. Zdali se Apple nakonec pustí do živých barev po hlavě, nebo od nich pomalu ustoupí, je zatím pochopitelně nejasné. Největší nápovědou nám pravděpodobně bude MacBook Air s čipem M2, který by dle dosavadně dostupných úniků a spekulací mohl přijít letos na podzim.

.